Rozporządzenie Rady 1334/2000 ostatnio zmienione rozporządzeniem 1504/2004: Informacje dotyczące środków podjętych przez Państwa Członkowskie zgodnie z art. 5, 6, 13 i 21
(2005/C 270/08)
(Dz.U.UE C z dnia 29 października 2005 r.)
Artykuły 5, 16, 13 i 21 rozporządzenia Rady nr 1334/2000 przewidują, że niektóre środki przyjęte przez Państwa Członkowskie w celu wykonania rozporządzenia publikowane są w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
INFORMACJE DOSTARCZONE PRZEZ PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE ZGODNIE Z ART. 5 UST. 4 ROZPORZĄDZENIA
Jedynie Niemcy, Francja i Zjednoczone Królestwo przyjęły tego rodzaju środki. A konkretnie:
1 - Francja
Francja przyjęła środki wprowadzające krajową kontrolę wywozu helikopterów cywilnych i gazu łzawiącego do krajów trzecich. Odpowiednie przepisy zostały zawarte w dwóch zawiadomieniach dla eksporterów (patrz poniżej):
– Zawiadomienie dla eksporterów niektórych helikopterów i części zamiennych do krajów trzecich, opublikowane w Dzienniku Urzędowym Republiki Francuskiej (JORF) z 18 marca 1995 r.;
– Zawiadomienie dla eksporterów dotyczące eksportu do krajów trzecich gazu łzawiącego i środków używanych do opanowywania zamieszek, opublikowane w JORF z 28 czerwca 1995 r.
A. ZAWIADOMIENIE DLA EKSPORTERÓW NIEKTÓRYCH TYPÓW HELIKOPTERÓW I CZĘŚCI ZAMIENNYCH DO KRAJÓW TRZECICH
(Wersja opublikowana w Dzienniku Urzędowym Republiki Francuskiej z 18 marca 1995 r.)
1. Wywóz do państw niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej wszelkich typów helikopterów i części zamiennych objętych pozycją taryfy celnej 88-03 podlega zezwoleniu wydawanemu zgodnie z przepisami dekretu z dnia 30 listopada 1944 r. określającego warunki przywozu do Francji i terytoriów zamorskich towarów pochodzących z zagranicy oraz warunki wywozu lub ponownego wywozu towarów z Francji lub terytoriów zamorskich do innych krajów, oraz przepisami dekretu z dnia 30 stycznia 1967 r. w sprawie przywozu towarów do Francji i wywozu towarów z Francji.
Wnioskom o udzielenie zezwolenia na wywóz sporządzonym na formularzach 02 (Cerfa No 30- 0395) towarzyszyć muszą następujące dokumenty:
– faktura pro forma w dwóch egzemplarzach;
– dokumentacja techniczna.
Wnioski muszą być przesłane do Ministerstwa Budżetu, Dyrekcja Generalna ds. Ceł i Podatków Pośrednich (Setice) na adres: 8 rue de la Tour-des-Dames, FR-75036 Paris Cedex 09.
2. Ustępu 1 nie stosuje się w odniesieniu do helikopterów i ich części zamiennych, których wywóz bez zezwolenia w ramach jakiejkolwiek procedury celnej jest zabroniony przez art. 13 dekretu z mocą ustawy z dnia 18 kwietnia 1939 r. określającego przepisy mające zastosowanie do sprzętu wojskowego broni i amunicji. Sprzęt, o którym mowa należy do kategorii "broń powietrzna" objętej art. 1 dekretu z dnia 20 listopada 1995 r. z późniejszymi zmianami, ustalającego wykaz sprzętu wojskowego i podobnego podlegającego specjalnej procedurze wywozowej, oraz jego przepisami wykonawczymi.
3. Niniejszym uchyla się następujące przepisy:
przepisy karty A zawiadomienia dla eksporterów z dnia 24 listopada 1964 r. dotyczącej towarów, których wywóz jest zabroniony (podlegające zezwoleniu 02) w sprawie towarów znanych jako "ex 88-03 części i części zamienne towarów objętych pozycją 88-01 i 88-02, itd.", a także przepisy zawarte w zawiadomieniach zmieniających to zawiadomienie w odniesieniu do towarów objętych pozycją taryfową 88-03;
przepisy zawiadomienia dla eksporterów z dnia 30 września 1988 r. w sprawie towarów, których wywóz jest zabroniony.
B. ZAWIADOMIENIE DLA EKSPORTERÓW DOTYCZĄCE EKSPORTU DO KRAJÓW TRZECICH GAZU ŁZAWIĄCEGO I ŚRODKÓW UŻYWANYCH DO OPANOWYWANIA ZAMIESZEK
(Wersja opublikowana w Dzienniku Urzędowym Republiki Francuskiej z 28 czerwca 1995 r.)
1. Wywóz do państw niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej gazu łzawiącego, środków używanych do opanowywania zamieszek i produktów powiązanych, sprzętu lub technologii wymienionych w ust. 2 podlega zezwoleniu wydawanemu zgodnie z przepisami dekretu z dnia 30 listopada 1944 r. określającego warunki przywozu do Francji i terytoriów zamorskich towarów pochodzących z zagranicy oraz warunki wywozu lub ponownego wywozu towarów z Francji lub terytoriów zamorskich do innych krajów, oraz przepisami dekretu z dnia 30 stycznia 1967 r. w sprawie przywozu towarów do Francji i wywozu towarów z Francji.
Wnioskom o udzielenie zezwolenia na eksport sporządzonym na formularzach 02 towarzyszyć muszą następujące dokumenty:
– faktura pro forma w dwóch egzemplarzach;
– tam, gdzie ma to zastosowanie, dokumentacja techniczna.
Wnioski muszą być przesłane do Dyrekcji Generalnej ds. Ceł i Podatków Pośrednich (Setice) na adres: 8 rue de la Tour-des-Dames, FR-75036 Paris Cedex 09.
2. Środki objęte niniejszym zawiadomieniem to:
a) chlorek fenylacylu (chloroacetofenon) (CN) (532-27-4);
b) cyjanek bromobenzylu (CA) (16532-79-9);
c) O-chlorobenzylidenomalanodinitryl (O-chlorobenzalmalononitryl) (CS) (2698-41-1);
d) dibenzo-(b,f)-1,4-oksazepina (CR) (12770-99-9)
e) roztwory zawierające:
– powyżej 3 % CN, CS, CA lub ich mieszanki;
– powyżej 1 % CR;
– inne substancje łzawiące lub drażniące o działaniu obezwładniającym, w jakimkolwiek stężeniu;
NB: podane ilości obliczane są jako stosunek masy substancji do masy wszystkich składników roztworu.
f) dozowniki aerozolowe zawierające roztwory wymienione w pkt e) używane do opanowywania zamieszek;
g) technologie produkcyjne wymienionych powyżej substancji, roztworów i dozowników.
3. Następujące towary nie są przedmiotem niniejszego zawiadomienia:
a) dozowniki gazu łzawiącego przeznaczone do obrony osobistej;
b) granaty o działaniu wyłącznie łzawiącym, których wywóz podlega przepisom art. 1 i 2 ustawy nr 70-575 z dnia 3 lipca 1970 r. zmieniającej przepisy mające zastosowanie do prochów i materiałów wybuchowych;
c) granaty posiadające oprócz działania łzawiącego efekt obezwładniający lub neutralizujący, których wywóz podlega przepisom art. 13 dekretu z mocą ustawy z dnia 18 kwietnia 1939 r. określającego przepisy mające zastosowanie do sprzętu wojskowego.
2 - Niemcy
Następujące ustępy rozporządzenia "AWV" (Außenwirtschaftsverordnung) (rozporządzenie wykonawcze do ustawy o obrocie towarowym z zagranicą), przyjętego w dniu 18 grudnia 1986 r., (tekst ustawy dostępny jest na następującej stronie internetowej: http://www.ausfuhrkontrolle.info/ vorschriften/awv_auszug.htm) są istotne w odniesieniu do wykonania art. 5 ust. 4 rozporządzenia:
a) art. 5 ust. 2 ustawy o obrocie towarowym z zagranicą (AWV) w odniesieniu do niektórych pozycji, kontrolowanych wyłącznie na szczeblu krajowym
2A991 Hydrauliczne, pneumatyczne, hydropneumatyczne i elektropneumatyczne oraz elektrohydrauliczne komponenty i systemy przeznaczone do broni lub systemów zbrojeniowych, w przypadku gdy krajem zamawiającym lub krajem przeznaczenia jest Irak.
2B909 Maszyny do tłoczenia kształtowego, maszyny do wyoblania kształtowego posiadające możliwość realizacji funkcji tłoczenia kształtowego, inne od kontrolowanych w ramach pozycji 2B009, 2B109 lub 2B209, posiadające wszystkie następujące cechy, a także komponenty specjalnie przeznaczone dla takich maszyn:
a) mogące, zgodnie ze specyfikacją techniczną producenta, być wyposażone w układy sterowania numerycznego, sterowania komputerowego lub sterowania typu "playback" oraz
b) o sile nacisku większej od 60 kN, w przypadku gdy krajem zamawiającym lub krajem przeznaczenia jest Korea Północna lub Syria.
2B952 Następujący sprzęt nadający się do wykorzystania przy obsługiwaniu materiałów biologicznych, inny niż kontrolowany w ramach pozycji 2B352, w przypadku gdy krajem zamawiającym lub krajem przeznaczenia jest Iran, Korea Północna lub Syria.
a) Kadzie fermentacyjne, pozwalające na rozmnażanie "mikroorganizmów" chorobotwórczych lub wirusów lub umożliwiające produkcję toksyn bez rozprzestrzeniania aerozoli, posiadające pojemność całkowitą równą 10 litrów lub większą;
b) mieszadła do kadzi fermentacyjnych kontrolowanych w ramach pozycji 2B952a;
Uwaga techniczna: Do kadzi fermentacyjnych zalicza się bioreaktory, chemostaty oraz instalacje o przepływie ciągłym.
2B993 Następujący sprzęt przeznaczony do osadzania powłok metalicznych na podłożach nieelektronicznych wraz ze specjalnie zaprojektowanymi komponentami i akcesoriami, w przypadku gdy krajem zamawiającym lub krajem przeznaczenia jest Iran, Korea Północna lub Pakistan:
a) Sprzęt produkcyjny do chemicznego osadzania z pary lotnej (CVD)
b) Sprzęt produkcyjny do elektronowego naparowywania próżniowego (electron beam physical vapour deposition - EB-PVD)
c) Sprzęt produkcyjny do osadzania za pomocą nagrzewania uzyskiwanego poprzez indukcję lub opór elektryczny
5A901 Nadajniki o kształcie imitującym inne przedmioty lub zakryte innymi przedmiotami codziennego użytku, które z tego względu mogą być wykorzystane do słuchania nieprzeznaczonych do powszechnej wiadomości prywatnych rozmów innych osób, niebędących świadomych tego faktu.
5A911 Stacje bazowe dla cyfrowych radiowych systemów trankingowych, w przypadku gdy krajem zamawiającym lub krajem przeznaczenia jest Sudan.
Uwaga techniczna: "Radiowy system trankingowy" to komórkowy radiowy system komunikacyjny, w ramach którego przemieszczającym się użytkownikom przypisane są pasma częstotliwości do komunikacji. Cyfrowy "radiowy system trankingowy" (np. TETRA, Terrestrial Trunked Radio) to system wykorzystujący modulację cyfrową.
5D911 "Oprogramowanie" specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów "używania" sprzętu, kontrolowanego w ramach pozycji 5A911, w przypadku gdy krajem zamawiającym lub krajem przeznaczenia jest Sudan.
9A991 Następujące pojazdy naziemne nie podlegające kontroli w ramach części I A:
a) Płaskie przyczepy i naczepy o ładowności większej niż 25 000 kg i mniejszej niż 70 000 kg lub posiadające jedną lub więcej cech wojskowych oraz nadające się do przewozu pojazdów podlegających kontroli w ramach pozycji 006 w części I A, jak również pojazdy ciągnikowe wykorzystywane do ich ciągnięcia i posiadające jedną lub więcej cech wojskowych, w przypadku gdy krajem zamawiającym lub krajem przeznaczenia jest Afganistan, Angola, Kuba, Indie, Iran, Irak, Liban, Libia, Mozambik, Myanmar, Korea Północna, Pakistan, Somalia lub Syria;
Uwaga: Pojazdy ciągnikowe w rozumieniu pozycji 9A991a obejmują wszystkie pojazdy, których podstawową funkcją jest holowanie.
b) inne pojazdy ciężarowe lub terenowe posiadające jedną lub więcej cech wojskowych, w przypadku gdy krajem zamawiającym lub krajem przeznaczenia jest Afganistan, Angola, Kuba, Iran, Irak, Liban, Libia, Mozambik, Myanmar, Korea Północna, Somalia lub Syria.
Uwaga 1: Cechy wojskowe określone w pozycji 9A991 obejmują:
a) Zdolność do przeprawiania się przez wodę o głębokości 1,2 m lub większej.
b) Mocowania do pistoletów i innych rodzajów broni
c) Mocowania do siatek kamuflażowych,
d) Reflektory umieszczone na dachu, okrągłe i wyposażone w ruchomą lub przesuwającą się przykrywkę,
e) Farba typu wojskowego,
f) Hak sprzęgający dla przyczep wraz z tzw. "gniazdem NATO" (NATO-socket).
Uwaga 2: Pozycja 9A991 nie obejmuje kontrolą pojazdów naziemnych wykorzystywanych przez ich użytkowników dla ich prywatnego użytku.
9A992 Samochody ciężarowe z napędem na wszystkie koła o ładowności przekraczającej 1 000 kg, w przypadku gdy krajem zamawiającym lub krajem przeznaczenia jest Korea Północna .
9A993 Helikoptery, układy przenoszenia napędu w helikopterach, gazowe silniki turbinowe oraz pomocnicze jednostki zasilające (APU) przeznaczone dla helikopterów, a także specjalnie dla nich zaprojektowane komponenty, w przypadku gdy krajem zamawiającym lub krajem przeznaczenia jest Afganistan, Angola, Kuba, Iran, Irak, Liban, Libia, Mozambik, Myanmar, Korea Północna, Somalia lub Syria.
9A994 Jednostki zasilające chłodzone powietrzem o pojemności co najmniej 100 cm3 i nie większej niż 600 cm3, nadające się do wykorzystania w bezzałogowych "pojazdach latających", a także specjalnie dla nich zaprojektowane komponenty, w przypadku gdy krajem zamawiającym lub krajem przeznaczenia jest Iran lub Irak.
9E991 "Technologie" w rozumieniu Ogólnej Noty w sprawie Technologii (General Technology Note), przeznaczone dla "opracowywania" lub "produkcji" sprzętu kontrolowanego w ramach pozycji 9A993, w przypadku gdy krajem zamawiającym lub krajem przeznaczenia jest Afganistan, Angola, Kuba, Iran, Irak, Liban, Libia, Mozambik, Myanmar, Korea Północna, Somalia lub Syria.
b) art. 5 lit. c) rozporządzenia o obrocie towarowym z zagranicą (AWV)
art. 5 lit. c) AWV
ograniczenie zgodnie z art. 7 ust. 1 AWG
1. Wywóz towarów, które nie są wymienione na liście eksportowej (załącznik AL) podlega zezwoleniu w przypadku, gdy eksporter został poinformowany przez Federalny Urząd ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA), że końcowe przeznaczenie wywożonych towarów ma lub może mieć całkowicie lub częściowo wojskowy charakter, a kraj zamawiający lub kraj przeznaczenia znajduje się na liście krajów "K". Za elementy świadczące o wojskowym charakterze przeznaczenia końcowego uznaje się:
1. wmontowanie do produktów wyszczególnionych w części I, sekcja A listy eksportowej (załącznik AL),
2. wykorzystanie urządzeń służących do produkcji, testowania lub analizowania, jak również ich komponentów do celów opracowywania, produkcji lub konserwacji produktów wyszczególnionych w części I, sekcja A listy eksportowej (załącznik AL);
3. użycie niegotowych wyrobów w zakładach produkujących towary wyszczególnione w części I, sekcja A listy eksportowej (załącznik AL).
2. W przypadku, gdy eksporterowi wiadomo o tym, że końcowe przeznaczenie towarów, które zamierza wyeksportować, a które nie znajdują się na liście eksportowej (załącznik AL) ma wojskowy charakter w rozumieniu ust. 1, oraz że kraj zamawiający lub kraj przeznaczenia znajduje się na liście krajów "K", zobowiązany jest on do poinformowania o tym fakcie Federalnego Urzędu ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA), który decyduje czy wywóz podlega zezwoleniu. Towary mogą zostać wywiezione dopiero z chwilą, gdy BAFA wyda zezwolenie na dany wywóz lub zdecyduje, że nie wymaga on zezwolenia.
3. Ustępy 1 i 2 nie mają zastosowania w zakresie regulowanym art. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 1334/2000 z dnia 22 czerwca 2000 r. ustanawiającego wspólnotowy system kontroli eksportu produktów i technologii podwójnego zastosowania (Dz.U. L 159 str. 1) z późniejszymi zmianami.
4. Ustępy 1 i 2 nie mają zastosowania w przypadku, gdy umowa leżąca u podstaw wywozu przewiduje, że dostarczone mają być towary o wartości nieprzekraczającej 2 500 EUR. Zdanie 1 nie ma zastosowania do programów komputerowych (oprogramowania) i technologii komputerowych.
c) art. 5 lit. d) rozporządzenia o obrocie towarowym z zagranicą (AWV)
art. 5lit. d) AWV
ograniczenie zgodnie z art. 7 ust. 1 AWG
1. Wywóz towarów, które nie są wymienione na liście eksportowej (załącznik AL) podlega zezwoleniu w przypadku, gdy eksporter został poinformowany przez Federalny Urząd ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA), że towary te są lub mogą być w całości lub częściowo przeznaczone do budowy lub eksploatacji obiektów jądrowych bądź wmontowania do takich obiektów w rozumieniu kategorii O części I sekcja C listy eksportowej(załącznik AL), a krajem zamawiającym lub krajem przeznaczenia jest Algieria, Indie, Irak, Iran, Izrael, Jordania, Libia, Korea Północna, Pakistan lub Syria.
2. W przypadku, gdy eksporterowi wiadomo o tym, że towary, które zamierza wyeksportować, a które nie znajdują się na liście eksportowej (załącznik AL) są przeznaczone do celu, o którym mowa w ust. 1, oraz że krajem zamawiającym lub krajem przeznaczenia jest Algieria, Indie, Irak, Iran, Izrael, Jordania, Libia, Korea Północna, Pakistan lub Syria, zobowiązany jest on do poinformowania o tym fakcie Federalnego Urzędu ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA), który decyduje czy wywóz podlega zezwoleniu. Towary mogą zostać wywiezione dopiero z chwilą, gdy BAFA wyda zezwolenie na dany wywóz lub zdecyduje, że nie wymaga on zezwolenia.
3. Ustępy 1 i 2 nie mają zastosowania w zakresie regulowanym art. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 1334/2000.
4. Ustępy 1 i 2 nie mają zastosowania w przypadku, gdy umowa leżąca u podstaw wywozu przewiduje, że dostarczone mają być towary o wartości nieprzekraczającej 2 500 EUR. Zdanie 1 nie ma zastosowania do programów komputerowych (oprogramowania) i technologii komputerowych.
d) art. 2 ust. 2 ustawy o obrocie towarowym z zagranicą (AWG)
art. 2 ustawy AWG
Rodzaj i zakres ograniczeń oraz obowiązków w dziedzinie handlu
2. Federalne Ministerstwo Gospodarki i Pracy może, w porozumieniu z Federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Federalnym Ministerstwem Finansów, wydać zarządzenie o wprowadzeniu niezbędnych ograniczeń w odniesieniu do umów prawnych lub działań w obrocie towarowym z zagranicą w celu uniknięcia niebezpieczeństwa mogącego powstać w niektórych przypadkach dla dóbr prawnych, o których mowa w art. 7 ust. 1. W przypadku środków dotyczących obszarów obrotu kapitałowego i transakcji płatniczych lub obrotu aktywami zagranicznymi lub złotem, niezbędne jest porozumienie z Niemieckim Bankiem Federalnym. Zarządzenie wygasa sześć miesięcy po jego uchwaleniu, o ile ograniczenie nie zostało potwierdzone aktem prawnym.
3 - Zjednoczone Królestwo
Szczegółowy opis towarów podlegających kontroli na szczeblu krajowym zgadnie z art. 5 rozporządzenia zawarty jest w części drugiej Tabeli 1 oraz w Tabeli 2 zarządzenia "Export of Goods, transfer of technology and provision of technical assistance (Control) Order 2003" (S.I.2003 No.2764), ze zmianami. Poniżej zamieszczono krótkie streszczenie zawartych tam wpisów:
Tabela 1, część II
PL8001 - - Towary i technologie związane z materiałami wybuchowymi
Tabela 2
PL9001 - Wywóz zakazany do wszystkich krajów przeznaczenia, z wyjątkiem Państw Członkowskich Wspólnoty Europejskiej:
Przenośne urządzenia do celów samoobrony wydzielające substancję obezwładniającą oraz specjalnie zaprojektowane do nich komponenty.
PL9002 - Wywóz zakazany do wszystkich krajów przeznaczenia:
Materiały energetyczne i mieszanki zawierające jedną lub więcej z poniższych substancji:
PL9003 - Wywóz zakazany do wszystkich krajów przeznaczenia:
Szczepionki przeciwko:
a) wąglikowi (bacillus anthracis);
b) toksynom botulinowym.
PL9004 - Wywóz zakazany do wszystkich krajów przeznaczenia:
Uprzednio odseparowany ameryk (americium) -241, -242m lub -243 w dowolnej formie.
Uwaga: Pozycja PL9004 nie obejmuje kontrolą towarów zawierających nie więcej niż 10 gr. ameryku.
PL9005 - Wywóz zakazany do wszystkich miejsc przeznaczenia w Iranie i Iraku:
a) Sprzęt komunikacyjny do przekazu troposferycznego (tropospheric scatter communication equipment) wykorzystujący analogowe lub cyfrowe techniki modulacji, a także specjalnie dla nich przeznaczone komponenty;
b) Technologie przeznaczone do opracowywania, produkcji lub wykorzystania towarów objętych pozycją PL9005 a.
PL9008 - Wywóz zakazany do wszystkich miejsc przeznaczenia w Iranie i Iraku:
a) Statki oraz nadmuchiwane jednostki pływające, a także ich wyposażenie i komponenty
b) Oprogramowanie przeznaczone do opracowywania, produkcji lub wykorzystania towarów objętych pozycją PL9008 a;
c) Technologie przeznaczone do opracowywania, produkcji lub wykorzystania towarów objętych pozycją PL9008.a lub PL9008.b
PL9009 - Wywóz zakazany do wszystkich miejsc przeznaczenia w Iranie i Iraku:
a) Statki powietrzne oraz następujące, przeznaczone dla nich, wyposażenie i komponenty, inne niż te zawarte w pozycji ML10 części I Tabeli 1 lub w Załączniku I do rozporządzenia:
1. Statki powietrzne o łącznej wadze równej lub większej niż 390 kg;
2. następujące wyposażenie i komponenty przeznaczone dla statków powietrznych objętych pozycją PL9009.a.1:
a) elementy konstrukcyjne i komponenty kadłuba;
b) silniki samolotowe oraz specjalnie zaprojektowane do nich komponenty;
c) sprzęt awioniczny i nawigacyjny oraz specjalnie zaprojektowane do niego komponenty;
d) elementy podwozia statków powietrznych oraz specjalnie zaprojektowane do nich komponenty, w tym opony lotnicze;
b) Spadochrony lotnicze lub sterowalne o łącznej wadze nie przekraczającej 390 kg;
Technologie przeznaczone do opracowywania, produkcji lub wykorzystania towarów objętych pozycją PL9009.a lub PL9009.b
Szczegółowe informacje dotyczące wdrożenia art. 5 rozporządzenia zostały opublikowane w zarządzeniu "Export of Goods, transfer of technology and provision of technical assistance (control) Order 2003", ze zmianami (S.I.2003/No.2764) i są dostępne na następującej stronie Departamentu Handlu i Przemysłu (DTI): http://www.dti.gov.uk/export.control.
INFORMACJE DOSTARCZONE PRZEZ PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE ZGODNIE Z ART. 6 ROZPORZĄ- DZENIA (ORGANY KRAJOWE UPOWAŻNIONE DO UDZIELANIA ZEZWOLEŃ NA EKSPORT W PAŃSTWACH CZŁONKOWSKICH)
http://europa.eu.int/comm/trade/issues/sectoral/industry/dualuse/contacts.htm
1) Austria
Bundesministerium für Wirtschaft und Arbeit, Abteilung C 2/3 "Ausfuhrkontrolle für Güter mit doppeltem Verwendungszweck (Dual Use); Wassenaar Arrangement"
Ministry for Economic Affairs & Labour, Division for Dual-Use and Wassenaar Arrangement (C2/3)
AT-10100 Wien, Stubenring 1
Mr. Werner Haider
Tel. (43-1) 711 002 335
Fax (43-1) 711 008 366
E-mail: werner.haider@bmwa.gv.at
Website: http://www.bmwa.gv.at/
2) Belgia
Dla Brukselskiego Regionu Stołecznego:
Ministère des Affaires économiques, Administration des Relations économiques (A.R.E.) Service
Licences
Mr Cédric Bellemans
Rue Général Leman 60, BE-1040 Bruxelles
Tel. (32-2) 206 58 05
Fax (32-2) 230 96 24
E-mail: michel.moreels@mineco.fgov.be
Website: http://www.mineco.fgov.be/
Dla Regionu Walonii:
Ministère de la région Wallonne, Direction Générale Économie et Emploi, Direction gestion des licences
Mr. Michel Moreels
Ch. de Louvain 14, BE-5000 Namur
Tel. (32-81) 64 97 51
Fax (31-81) 64 97 59/60
E-mail: m.moreels@mrw.wallonie.be
Dla Regionu Flandrii:
Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap, Administratie Buitenlands Beleid, Cel Wapenexport
Mevr. Brigitte Mouligneau
Boudewijnlaan 30, BE-1000 Brussel
Tel. (32-2) 553 59 28
Fax (32-2) 553 60 37
E-mail: brigitte.mouligneau@coo.vlaanderen.be
3) Cypr
Υπουργείο Εµπορίου, Βιοµηχανίας και Τουρισµού
Ministry of Commerce, Industry and Tourism
6, Andrea Araouzou, CY-1421 Nicosia, Cyprus
Tel. (357) 22 867 100
Fax (357) 22 375 120, 22 375 443
E-mail: Perm.sec@mcit.gov.cy
4) Republika Czeska
Ministerstvo průmyslu a obchodu, Licenční správa
Ministry of Industry and Trade, Licensing Office
Na Františku 32, CZ-110 15 Praha 1
Tel. (420) 224 228 955
Fax (420) 224 221 811 or (420) 224 214 558
Website: http://www.mpo.cz/
5) Dania
Erhvervs- og Byggestyrelsen
National Agency for Enterprise and Construction
Langelinie Allé 17, DK-2100 København
Tel. (45) 35 46 62 95
Fax (45) 35 46 60 61
E-mail: ebst@ebst.dk
Website: http://www.ebst.dk/
http://www.naec.dk/expcontrengversion/0/30/0
6) Estonia
Strateegilise kauba komisjon, Välisministeerium
Strategic Goods Commission, Ministry of Foreign Affairs
Islandi väljak 1, EE-15049 Tallinn
Tel. (372) 6317 200
Fax (372) 6317 288
E-mail: stratkom@vm.ee
7) Finlandia
Poniżej zamieszczono dane właściwych organów w zależności od rodzaju produktów podwójnego zastosowania. Fińskie organy uprawnione do udzielania zezwoleń na eksport produktów podwójnego zastosowania:
Dla wszystkich produktów wymienionych w załączniku 1 z wyjątkiem produktów kategorii 0:
Ministry for Foreign Affairs, Department for External Economic Relations
PO Box 176, FI-00161 Helsinki
Tel. (358-9) 16 05 54 87 or 16 05 54 89
Fax (358-9) 16 05 50 70
Website: http://formin.finland.fi/palvelut/kauppa/vientivalvonta/
Dla produktów kategorii 0
Ministry of Trade and Industry, Energy Department
PO Box 32, FI-00023 Government
Tel. (358-9) 160 01
Fax (358-9) 16 06 26 64
E-mail: kirjaamo@ktm.fi or kim.fyhr@ktm.fi
lub
Radiation and Nuclear Safety Authority (STUK)
PO Box 14, FI-00881 Helsinki
Tel. (358-9) 75 98 81
Fax (358-9) 75 98 86 70
E-mail: stuk@stuk.fi
8) Francja
Ministère de l'Économie, des Finances et de l'Industrie; Direction générale des douanes et droits indirects, Service des titres du commerce extérieur (SETICE)
8, rue de la Tour des Dames, FR-75436 Paris cedex 09
Tel. (33) 155 07 46 73/-46 42/ -48 64/ -47 64
Fax (33) 155 07 46 67/-46 91
E-mail: dg-setice@douane.finances.gouv.fr
Website: http://www.douane.gouv.fr/
9) Niemcy
Bundesamt für Wirtschaft und Ausfuhrkontrolle (BAFA) [Federal Office of Economics and Export Control]
Frankfurter Str. 29-35, DE-65760 Eschborn
Tel. (49) 6196 908 344
Fax (49) 6196 908 916
E-mail: georg.pietsche@bafa.bund.de
http://www.bafa.de/
http://www.ausfuhrkontrolle.de/
10) Grecja
Ministry of Economy and Finance, General Directorate of policy, planning and implementation, Directorate of International Economic issues, Export Unit
Postadres: Kornarou 1 str., EL-105 63 Athens
Director: Anna Banou, Tel: (30) 210 328 60 21
Head of Dept: Dimitrios Anestis, Tel: (30) 210 328 60 47
License Officer: Eleni Kondyli
Tel. (30) 210 328 60 57
Fax (30) 210 328 60 94
E-mail: e3c@mnec.gr
11) Węgry
Hungarian Trade Licensing Office (Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal)
Margit krt. 85, HU-1024 Budapest
Tel. (361) 336 74 16
Fax (361) 336 74 15
E-mail: eei@mkeh.hu
Website: http://www.mkeh.hu/
12) Irlandia
The Department of Enterprise, Trade and Employment
Earlsfort Centre, Hatch Street, IE-Dublin 2
Tel. (353) 1 631 21 21
Fax (353) 1 631 25 62
Website: http://www.entemp.ie/
13) Włochy
Ministero delle Attività Produttive, Direzione generale per la politica commerciale Ministry of Productive Activities, Direction General for Trade Policy
Viale Boston, 25
IT-00144 Roma
Tel. (39-06) 59 93 25 68
Fax (39-06) 59 64 75 06
E-mail: polcom4@mincomes.it
14) Łotwa
Ārlietu ministrija, Stratēģiskās nozīmes preču eksporta kontroles nodaļa
Ministry of Foreign Affairs, division of Export Control of Strategic Goods
Tel. (371) 703 94 28
Fax (371) 703 94 29
Website: http://www.mfa.gov.lv/
15) Litwa
Ūkio ministerija, Strateginių prekių eksporto kontrolės skyrius
Ministry of Economy, Division of Export Control of Strategic Goods
Gedimino 38/2 LT-01104 Vilnius
Tel. (370-5) 262 30 85
Fax (370-5) 262 39 74
E-mail: spek@ukmin.lt
Website: http://www.ukmin.lt/
16) Luksemburg
Ministère de l'Économie et du Commerce Extérieur, Office des Licences/contrôles à l'exportation
BP 113, LU-2011 Luxembourg
Tel. (352) 478 23 70
Fax (352) 46 61 38
E-mail: office.licences@mae.etat.lu
17) Malta
Krajowy organ właściwy do udzielania zezwoleń na wywóz zgodnie z rozporządzeniami "Dual Use Items (Export Control)" (Legal Notice (Dziennik Urzedowy Republiki Malty) z 2004 r. nr 414) to:
Trade Services Directorate, Commerce Division
Lascaris, MT-Valletta CMR 02
Tel. (356) 2124 2270
Fax (356) 2125 1515
Website: http://www.mcmp.gov.mt/commerce_trade03.asp
18) Niderlandy
Douane Noord/Centrale Dienst voor In- en Uitvoer (CDIU)
Customs division North/Central Office for Im- en Export
Postbus 30003, NL-9700 RD Groningen
Tel. (31-50) 52 326 00
Fax (31-50) 52 321 83
E-mail: cdiu.sgs@tiscali-business.nl
Website: www.exportcontrole.ez.nl
19) Polska
Ministerstwo Gospodarki i Pracy, Departament Kontroli Eksportu
Ministry of Economic Affairs and Labour, Department of Export Control
Plac Trzech Krzyży 3/5, PL-00-950 Warszawa
Tel. (48-22) 621 67 36
Fax (48-22) 693 40 33
E-mail: doecmoe@mg.gov.pl
Website: http://dke.mg.gov.pl
20) Portugalia
Direcção-Geral das Alfândegas e dos Impostos Especiais sobre o Consumo
(General Directorate of Customs and Excises)
Rua Terreiro do Trigo, PT-1049-060 Lisboa
21) Słowacja
Odbor riadenia obchodovania s citlivými tovarmi, Ministerstvo hospodárstva
Department of Trade with sensitive goods, Ministry of Economy
Mierová 19, SK-81 511 Bratislava
Mr František Babuška
Tel. (421) 2 48 54 21 83
Fax (421) 2 43 42 39 15
E-mail: babuska@economy.gov.sk
22) Słowenia
Ministrstvo za gospodarstvo
Ministry of Economy
Kotnikova 5, SI-1000 Ljubljana
Tel. (386-1) 478 36 77 (35 42)
Fax (386-1) 478 36 11
E-mail: gp.mg@gov.si
Website: http://www.mg-rs.si/
23) Hiszpania
Sekretariat Generalny ds. Handlu Zagranicznego (Secretaría General de Comercio Exterior), Departament Ceł oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych są organami właściwymi do udzielania zezwoleń.
Secretaría General de Comercio Exterior (General Secretariat for Foreign Trade)
Departamento de Aduanas (Customs Department)
Ministerio de Asuntos Exteriores (Foreign Affairs Ministry)
Mr Antonio Segura Álvarez, Ministerio de Economía
Paseo de la Castellana 162, 7a, ES-28046 Madrid
Tel. (34) 91 583 52 84
Fax (34) 91 583 56 19
E-mail: Antonio.Segura@sscc.mcx.es
Website: http://www.mcx.es/sgcomex/mddu/
24) Szwecja
Inspektionen för strategiska produkter
National Inspectorate of Strategic Products
Klarabergsviadukten 90, Box 70252, SE-107 22 Stockholm
Tel. (46) 8 466 31 00
Fax (46) 8 420 31 00
E-mail: isp@isp.se
Website: http://www.isp.se/
25) Zjednoczone Królestwo
Department of Trade and Industry, Export Control Organisation
Kingsgate House, 66-74 Victoria Street, UK-London SW1E 6SW
Contact point: Mr Melvyn Tompkins
Tel. (44-207) 215 86 69
Fax (44-207) 215 45 29
E-mail: Melvyn.Tompkins@dti.gsi.gov.uk
Website: www.dti.gov.uk/export.control
INFORMACJE DOSTARCZONE PRZEZ PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE ZGODNIE Z ART. 13 ROZPORZĄDZENIA.
1) Polska
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie urzędów celnych, w których może być dokonywany eksport, import lub tranzyt towarów o znaczeniu strategicznym (Dz.U. Nr 283, poz. 2829).
Na mocy art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (Dz.U. z 2004 r. Nr 229, poz. 2315):
Sekcja 1. Załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie urzędów celnych, w których może być dokonywany eksport, import lub tranzyt towarów o znaczeniu strategicznym (Dz.U. Nr 84, poz. 749) zastępuje się Załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.
Sekcja 2. Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dnia 1 stycznia 2005 r.
Wykaz urzędów celnych, w których może być dokonywany eksport, import lub tranzyt towarów o znaczeniu strategicznym(*)
Lp. | Izba, Urząd, Oddział | Kod identyfikacyjny oddziału |
1 | 2 | 3 |
I | IZBA CELNA W BIAŁEJ PODLASKIEJ | |
1 | Urząd Celny w Białej Podlaskiej | |
a | Oddział Celny w Białej Podlaskiej | 301010 |
b | Oddział Celny w Małaszewiczach | 301020 |
c | Oddział Celny w Koroszczynie | 301040 |
2 | Urząd Celny w Lublinie | |
a | Oddział Celny w Lublinie | 302010 |
b | Oddział Celny w Puławach | 302020 |
3 | Urząd Celny w Zamościu | |
a | Oddział Celny w Zamościu | 303010 |
b | Oddział Celny w Hrebennem | 303020 |
c | Oddział Celny w Hrubieszowie | 303030 |
d | Oddział Celny w Chełmie | 303050 |
e | Oddział Celny w Dorohusku | 303060 |
f | Oddział Celny Drogowy w Dorohusku | 303070 |
II | IZBA CELNA W BIAŁYMSTOKU | |
1 | Urząd Celny w Białymstoku | |
a | Oddział Celny w Białymstoku | 311010 |
b | Oddział Celny Kolejowy w Kuźnicy | 311020 |
c | Oddział Celny Drogowy w Kuźnicy | 311030 |
d | Oddział Celny w Czeremsze | 311040 |
e | Oddział Celny w Siemianówce | 311050 |
f | Oddział Celny w Bobrownikach | 311070 |
2 | Urząd Celny w Łomży | |
a | Oddział Celny w Łomży | 312010 |
3 | Urząd Celny w Suwałkach | |
a | Oddział Celny w Suwałkach | 313010 |
III | IZBA CELNA W GDYNI | |
1 | Urząd Celny w Gdyni | |
a | Oddział Celny "Basen V" w Gdyni | 321010 |
b | Oddział Celny "Dworzec Morski" w Gdyni | 321020 |
c | Oddział Celny "Baza Kontenerowa" w Gdyni | 321030 |
d | Oddział Celny Pocztowy w Gdyni | 321040 |
e | Oddział Celny "Basen IV" w Gdyni | 321050 |
2 | Urząd Celny w Gdańsku | |
a | Oddział Celny "Opłotki" w Gdańsku | 322010 |
b | Oddział Celny "Nabrzeże Wiślane" w Gdańsku | 322020 |
c | Oddział Celny "Basen im. Władysława IV" w Gdańsku | 322030 |
d | Oddział Celny "Port Północny" w Gdańsku | 322040 |
e | Oddział Celny Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo | 322050 |
f | Oddział Celny w Kwidzynie | 322070 |
3 | Urząd Celny w Słupsku | |
a | Oddział Celny w Słupsku | 323010 |
IV | IZBA CELNA W KATOWICACH | |
1 | Urząd Celny w Katowicach | |
a | Oddział Celny w Katowicach | 331010 |
b | Oddział Celny w Tychach | 331020 |
c | Oddział Celny w Dąbrowie Górniczej | 331030 |
d | Oddział Celny Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice | 331040 |
2 | Urząd Celny w Gliwicach | |
a | Oddział Celny w Gliwicach | 332010 |
b | Oddział Celny w Bytomiu | 332020 |
3 | Urząd Celny w Częstochowie | |
a | Oddział Celny w Częstochowie | 333010 |
4 | Urząd Celny w Cieszynie | |
a | Oddział Celny w Cieszynie | 334010 |
b | Oddział Celny w Zebrzydowicach | 334020 |
5 | Urząd Celny w Bielsku-Białej | |
a | Oddział Celny w Czechowicach-Dziedzicach | 335010 |
V | IZBA CELNA W KRAKOWIE | |
1 | Urząd Celny w Krakowie | |
a | Oddział Celny I w Krakowie | 351010 |
b | Oddział Celny II w Krakowie | 351020 |
c | Oddział Celny Port Lotniczy Kraków-Balice | 351030 |
2 | Urząd Celny w Nowym Targu | |
a | Oddział Celny w Nowym Targu | 352010 |
b | Oddział Celny w Andrychowie | 352020 |
3 | Urząd Celny w Nowym Sączu | |
a | Oddział Celny w Nowym Sączu | 353010 |
b | Oddział Celny w Muszynie | 353020 |
c | Oddział Celny w Tarnowie | 353030 |
4 | Urząd Celny w Kielcach | |
a | Oddział Celny w Kielcach | 354010 |
b | Oddział Celny w Starachowicach | 354020 |
VI | IZBA CELNA W ŁODZI | |
1 | Urząd Celny I w Łodzi | |
a | Oddział Celny I w Łodzi | 361010 |
b | Oddział Celny w Pabianicach | 361020 |
2 | Urząd Celny II w Łodzi | |
a | Oddział Celny II w Łodzi | 362010 |
b | Oddział Celny w Kutnie | 362030 |
3 | Urząd Celny w Piotrkowie Trybunalskim | |
a | Oddział Celny w Piotrkowie Trybunalskim | 363010 |
VII | IZBA CELNA W OLSZTYNIE | |
1 | Urząd Celny w Olsztynie | |
a | Oddział Celny w Olsztynie | 371010 |
b | Oddział Celny w Bezledach | 371030 |
c | Oddział Celny w Ełku | 371050 |
2 | Urząd Celny w Elblągu | |
a | Oddział Celny w Braniewie | 372020 |
b | Oddział Celny w Iławie | 372040 |
VIII | IZBA CELNA W OPOLU | |
1 | Urząd Celny w Opolu | |
a | Oddział Celny w Opolu | 381010 |
b | Oddział Celny w Kędzierzynie-Koźlu | 381030 |
2 | Urząd Celny w Nysie | |
a | Oddział Celny w Nysie | 382010 |
IX | IZBA CELNA W POZNANIU | |
1 | Urząd Celny w Poznaniu | |
a | Oddział Celny w Poznaniu | 391010 |
b | Oddział Celny "MTP" w Poznaniu | 391020 |
c | Oddział Celny Port Lotniczy Poznań-Ławica | 391030 |
2 | Urząd Celny w Pile | |
a | Oddział Celny w Pile | 392010 |
3 | Urząd Celny w Lesznie | |
a | Oddział Celny w Lesznie | 393010 |
b | Oddział Celny w Nowym Tomyślu | 393020 |
4 | Urząd Celny w Kaliszu | |
a | Oddział Celny w Kaliszu | 394010 |
X | IZBA CELNA W PRZEMYŚLU | |
1 | Urząd Celny w Przemyślu | |
a | Oddział Celny w Przemyślu | 401010 |
b | Oddział Celny w Medyce | 401030 |
c | Oddział Celny w Medyce | 401040 |
d | Oddział Celny w Korczowej | 401060 |
e | Oddział Celny w Werchracie | 401070 |
2 | Urząd Celny w Rzeszowie | |
a | Oddział Celny w Rzeszowie | 402010 |
b | Oddział Celny Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka | 402020 |
3 | Urząd Celny w Stalowej Woli | |
a | Oddział Celny w Stalowej Woli | 403010 |
b | Oddział Celny w Mielcu | 403020 |
4 | Urząd Celny w Krośnie | |
a | Oddział Celny w Krośnie | 404010 |
XI | IZBA CELNA W RZEPINIE | |
1 | Urząd Celny w Zielonej Górze | |
a | Oddział Celny w Zielonej Górze | 411010 |
b | Oddział Celny w Olszynie | 411020 |
2 | Urząd Celny w Gorzowie Wielkopolskim | |
a | Oddział Celny w Gorzowie Wielkopolskim | 412010 |
3 | Urząd Celny w Świecku | |
a | Oddział Celny w Świecku | 413010 |
b | Oddział Celny w Rzepinie | 413020 |
XII | IZBA CELNA W SZCZECINIE | |
1 | Urząd Celny w Szczecinie | |
a | Oddział Celny w Szczecinie | 421010 |
b | Oddział Celny "Nabrzeże Łasztownia" w Szczecinie | 421030 |
c | Oddział Celny Port Lotniczy Szczecin-Goleniów | 421050 |
d | Oddział Celny w Stargardzie Szczecińskim | 421060 |
e | Oddział Celny w Kołbaskowie | 421070 |
f | Oddział Celny w Świnoujściu | 421080 |
g | Oddział Celny w Lubieszynie | 421090 |
2 | Urząd Celny w Koszalinie | |
a | Oddział Celny w Koszalinie | 422010 |
b | Oddział Celny w Kołobrzegu | 422020 |
c | Oddział Celny w Szczecinku | 422030 |
XIII | IZBA CELNA W TORUNIU | |
1 | Urząd Celny w Bydgoszczy | |
a | Oddział Celny II w Bydgoszczy | 431020 |
2 | Urząd Celny w Toruniu | |
a | Oddział Celny w Toruniu | 432010 |
b | Oddział Celny we Włocławku | 432030 |
c | Oddział Celny w Grudziądzu | 432040 |
XIV | IZBA CELNA W WARSZAWIE | |
1 | Urząd Celny I w Warszawie | |
a | Oddział Celny IV w Warszawie | 441040 |
2 | Urząd Celny II w Warszawie | |
a | Oddział Celny VI w Warszawie | 442020 |
3 | Urząd Celny III "Port Lotniczy" w Warszawie | |
a | Oddział Celny Osobowy w Warszawie | 443010 |
b | Oddział Celny Towarowy I w Warszawie | 443020 |
c | Oddział Celny Towarowy II w Warszawie | 443030 |
d | Oddział Celny Towarowy III w Warszawie | 443040 |
4 | Urząd Celny w Radomiu | |
a | Oddział Celny w Radomiu | 444010 |
5 | Urząd Celny w Pruszkowie | |
a | Oddział Celny I w Pruszkowie | 445010 |
b | Oddział Celny w Błoniu | 445030 |
6 | Urząd Celny w Ciechanowie | |
a | Oddział Celny w Ciechanowie | 447010 |
XV | IZBA CELNA WE WROCŁAWIU | |
1 | Urząd Celny we Wrocławiu | |
a | Oddział Celny I we Wrocławiu | 451010 |
b | Oddział Celny Port Lotniczy Wrocław-Strachowice | 451030 |
2 | Urząd Celny w Legnicy | |
a | Oddział Celny w Legnicy | 452010 |
3 | Urząd Celny w Zgorzelcu | |
a | Oddział Celny w Jędrzychowicach | 453010 |
b | Oddział Celny w Jeleniej Górze | 453020 |
4 | Urząd Celny w Wałbrzychu | |
a | Oddział Celny w Wałbrzychu | 454010 |
b | Oddział Celny w Kudowie-Zdroju | 454020 |
c | Oddział Celny w Międzylesiu | 454030 |
______
(*) Z wyłączeniem podległych miejsc uznanych i wyznaczonych.
2) Litwa
Wykaz urzędów celnych na terenie Republiki Litewskiej został zatwierdzony przez Dyrektora Generalnego Departamentu Ceł Ministerstwa Finansow Republiki Litewskiej zarządzeniem nr 1B-756 z dnia 30 lipca 2004 r. (Valstybės žinios (Dziennik Urzędowy Republiki Litewskiej), 2004, nr 125-4527) i jest dostępny na następującej stronie litewskiego Ministerstwa Gospodarki:
http://www.ukmin.lt/index.php/lt/Prekyba/Strateginiu/istatymai/
WYKAZ URZĘDÓW CELNYCH NA TERENIE REPUBLIKI LITEWSKIEJ, PRZEZ KTÓRE TOWARY STRATEGICZNE SĄ WYWOŻONE Z OBSZARU CELNEGO WSPÓLNOTY LUB PRZYWOŻONE NA OBSZAR CELNY WSPÓLNOTY ALBO PRZEWOŻONE W TRANZYCIE PRZEZ OBSZAR CELNY WSPÓLNOTY
1. Okręg celny Wilno:
1.1. Urząd celny na lotnisku w Wilnie, Rodūnios kelias 2, Vilnius (VA10/ LTVA1000).
1.2. Urząd celny na poczcie głównej w Wilnie, Rodūnios kelias 9, Vilnius (VP10/ LTVP1000).
1.3. Urząd celny kolejowy Kena, Kalvelių k., Vilniaus r. (VG10/ LTVG1000).
1.4. Urząd celny kolejowy Vaidotai, Eišiškių plentas 100, Vilnius (VG20/ LTVG2000).
1.5. Urząd celny drogowy Medininkai, kelias A3, Vilniaus r. (VK20/ LTVK2000).
1.6. Urząd celny drogowy Šalčininkai, kelias 104, Šalčininkų r. (VK30/ LTVK3000).
1.7. Urząd celny cargo Wilno-Kirtimai, Metalo g. 2a, Vilnius (VR30/ LTVR3000).
1.8. Urząd celny cargo Wilno-Savanorių, Savanorių pr. 174a, Vilnius (VR10/LTVR1000).
2. Okręg celny Kowno:
2.1. Urząd celny na lotnisku w Kownie, Karmėlava, Kauno r. (KA10/ LTKA1000).
2.2. Urząd celny drogowy Kybartai, Kudirkos Naumiesčio g.4, Kybartai,Vilkaviškio r. (KG30/ LTKG3000).
2.3. Urząd celny drogowy Kybartai, kelias A7, J.Basanavičiaus g. 1, Kybartai, Vilkaviškio r. (KK20/ LTKK2000).
2.4. Urząd celny cargo Kowno-Centrum, Jovarų g. 3, Kaunas (KR10/ LTKR1000).
3. Okręg celny Kłajpeda:
3.1. Urząd celny na lotnisku w Pałandze, Liepojos pl. 1, Palanga (LA10/ LTLA1000).
3.2. Urząd celny drogowy Panemunė, kelias A12, Donelaičio g., Panemunė, Šilutės r. (LK40/ LTLK4000).
3.3. Urząd celny cargo Kłajpeda, Šilutės pl. 9, Klaipėda (LR10/ LTLR1000).
3.4. Port morski Malkai, Perkėlos g. 10, Klaipėda (LU90/ LTLU9000).
3.5. Port morski Molas, Naujoji Uosto g. 23, Klaipėda (LUA0/ LTLUA000).
3.6. Port morski Pilis, Nemuno g. 24, Klaipėda (LUB0/ LTLUB000).
4. Okręg celny Šiauliai:
4.1. Urząd celny na lotnisku w Šiauliai, Lakūnų g. 4, Šiauliai (SA10/ LTSA1000).
4.2. Urząd celny kolejowy Radviliškis, Geležinkelio kalnelis, Radviliškis (SG30/ LTSG3000).
4.3. Urząd celny cargo Šiauliai, Metalistų g. 4, Šiauliai (SR10/ LTSR1000).
5. Okręg celny Panevėžys:
5.1. Urząd celny cargo Panevėžys, Ramygalos g. 151, Panevėžys (PR20/ LTPR2000).
5.2. Urząd celny cargo Utena, Pramonės g. 5, Utena (PR40/ LTPR4000).
INFORMACJE DOSTARCZONE PRZEZ PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE ZGODNIE Z ART. 21 ROZPORZĄ- DZENIA.
Jedynie Cypr, Francja, Niemcy, Polska i Zjednoczone Królestwo poinformowały Komisję o przyjęciu tego rodzaju środków. A konkretnie:
1) Cypr
Zarządzenie ministerialne nr 600/2004 stanowi, że zezwolenie na wywóz może być wymagane w odniesieniu do transferu wewnątrzwspólnotowego produktów podwójnego zastosowania innych niż wymienione w załączniku IV, jeżeli istnieje podejrzenie, że produkty te mogą być wykorzystane do celów produkcji, instalacji lub wykrywania broni masowego rażenia, w przypadku gdy eksporter wie, że końcowe miejsce przeznaczenia znajduje się poza obszarem UE.
2) Francja
Wymagane jest zezwolenie w odniesieniu do transferu wewnątrzwspólnotowego produktów podwójnego zastosowania wymienionych w załączniku IV rozporządzenia .Szczególne formalności stosuje się w odniesieniu do transferu produktów kryptograficznych, wymienionych w kategorii 5, część 2 załącznika I do rozporządzenia. (Patrz art. 18 zarządzenia z dnia 13 grudnia 2001 r. dotyczącego kontroli eksportu do krajów trzecich oraz transferu do Państw Członkowskich Wspólnoty Europejskiej produktów i technologii podwójnego zastosowania).
3) Niemcy
Następujące ustępy rozporządzenia "AWV" (Außenwirtschaftsverordnung) (rozporządzenie wykonawcze do ustawy o obrocie towarowym z zagranicą), przyjętego w dniu 18 grudnia 1986 r. mają zastosowanie (szczegóły przepisów ustawy dostępne są na następującej stronie internetowej: http://www.ausfuhrkontrolle. info/vorschriften/awv_auszug.htm):
§ 7 para. art. 7 ust. 2 rozporządzenia o obrocie towarowym z zagranicą (AWV)
Sekcja 7 ust. 2 AWV może mieć zastosowanie w odniesieniu do wszystkich produktów wymienionych w załączniku I ale również do produktów wymienionych w naszym krajowym wykazie (seria 900)
art. 7 ust. 3 rozporządzenia o obrocie towarowym z zagranicą (AWV)
art. 7 ust. 4 rozporządzenia o obrocie towarowym z zagranicą (AWV)
art. 2 ust. 2 ustawy o obrocie towarowym z zagranicą (AWG)
4) Polska
Na podstawie ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, przywóz produktów podwójnego zastosowania określonych w:
– części 1: "Telekomunikacja" pozycje 5A001a i 5A001b4,
– części 2: "Ochrona informacji" kategorii 5 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 1334/2000 (ze zmianami)
jest monitorowany przez organ monitorujący import - Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Osoba fizyczna lub prawna może dokonać importu towaru podwójnego zastosowania, określonego w wykazie, o którym mowa powyżej, po pisemnym zgłoszeniu organowi monitorującemu import zamiaru dokonania importu tego towaru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przepisy te zostały przyjęte w celu zapewnienia bezpieczeństwa państwa.
5) Zjednoczone Królestwo
Artykuł 21 ust. 2 lit. a) stwarza Państwom Członkowskim możliwość nałożenie środków kontroli na transfer innych produktów podwójnego zastosowania (tj. innych niż wymienione w załączniku IV) z ich terytorium do innego Państwa Członkowskiego, jeżeli zgodnie z określonymi przepisami, w chwili transferu wiadome jest, że końcowe miejsce przeznaczenia znajduje się poza Wspólnotą.
Zjednoczone Królestwo skorzystało z tej możliwości przyjmując odpowiednie środki w art. 4 ust. 2 lit. a) i art. 7 ust. 2 lit. a) zarządzenia "Export of Goods, transfer of technology and provision of technical assistance (Control) Order 2003" (S.I.2003 No.2764), z późniejszymi zmianami.
Zgodnie z tym zarządzeniem Zjednoczone Królestwo może stosować kontrolę w odniesieniu do wszystkich towarów wymienionych w załączniku I, z wyłączeniem towarów wymienionych w załączniku IV rozporządzenia, lub w odniesieniu do towarów objętych kontrolą w ramach art. 4 ust. 1, ust. 2, ust. 3 lub ust. 4 do rozporządzenia, a także w odniesieniu do wszelkich towarów objętych kontrolą krajową na podstawie Tabeli 2 zarządzenia (patrz powyżej szczegółowy opis towarów podlegających kontroli zgadnie z art. 5) w przypadku gdy towary te są wywożone/transferowane do innego Państwa Członkowskiego lub jeżeli wiadome jest w momencie wywozu/transferu, że końcowe miejsce przeznaczenia towarów/ oprogramowania lub technologii znajduje się poza Wspólnotą Europejską oraz, że nie zostaną one przetworzone w żadnym z Państw Członkowskich, do których są one wywożone/ transferowane.
Szczegółowe informacje dostępne są na następującej stronie Departamentu Handlu i Przemysłu (DTI):
http://www.dti.gov.uk/export.control
Zarządzenie "Export of Goods, transfer of technology and provision of technical assistance (control) Order 2003", ze zmianami (S.I.2003/No.2764) jest aktem prawnym mającym zastosowanie; jego tekst dostępny jest na następującej stronie DTI:
http://www.dti.gov.uk/export.control
Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
Grażyna J. Leśniak 06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
Monika Pogroszewska 06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
Grażyna J. Leśniak 24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
Krzysztof Koślicki 22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki 22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
Robert Horbaczewski 17.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2005.270.15 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Nota informacyjna - Rozporządzenie Rady 1334/2000 ostatnio zmienione rozporządzeniem 1504/2004: Informacje dotyczące środków podjętych przez Państwa Członkowskie zgodnie z art. 5, 6, 13 i 21. |
Data aktu: | 29/10/2005 |
Data ogłoszenia: | 29/10/2005 |