Informacje przekazane przez Państwa Członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 2204/2002 z dnia 12 grudnia 2002 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia.

Informacje przekazane przez Państwa Członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 2204/2002 z dnia 12 grudnia 2002 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia

(2005/C 159/09)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 30 czerwca 2005 r.)

Numer pomocy: XE 04/03

Państwo Członkowskie: Włochy

Region: Campania

Nazwa programu pomocy: Regionalne zasady dotyczące pomocy w zakresie zatrudnienia.

Podstawa prawna: Deliberazione della Giunta regionale della Campania n. 1448 dell'11.4.2003

Roczne wydatki planowane w ramach programu: Program pomocy będzie realizowany w oparciu o dotacje finansowe z regionalnego programu operacyjnego Campania (Cel 1) związane ze środkami 1.11; 2.3; 3.4; 3.9; 3.11; 3.12; 3.13; 3.14; 4.4; 5.3; 6.4; fundusze na pomoc w zakresie zatrudnienia zostaną rozdzielone w sposób określony w zawiadomieniach zatwierdzonych przez Zgromadzenie Regionalne (Giunta regionale).

Zasoby pochodzące z wyżej wymienionych środków i przeznaczone na finansowanie przedmiotowego programu pomocy wynoszą 110.000.000,00 EUR.

Wszelkie środki, które mogą zostać w przyszłości przydzielone na finansowanie programu pomocy, muszą zostać zatwierdzone przez Zgromadzenie Regionalne (Giunta regionale) i zgłoszone Komisji w sprawozdaniu rocznym.

Maksymalna intensywność pomocy: Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 2204/2002 maksymalna intensywność pomocy odpowiada pułapom określonym w art. 4, 5 i 6 tego rozporządzenia obliczonym jako procent kosztów płac brutto związanych z miejscami pracy stworzonymi na okres dwóch lat i podanymi w tabeli poniżej:

Rodzaj pomocy Maksymalna intensywność pomocy
- Pomoc na tworzenie

zatrudnienia niezwiązane z

realizacją inwestycji

- Pomoc na tworzenie

zatrudnienia związane z

realizacją inwestycji

Intensywność pomocy odpowiada pułapom określonym w regionalnych mapach pomocy, czyli:

- 35 % netto w przypadku dużych przedsiębiorstw,

- 35 % netto plus 15 % brutto w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.

Możliwe jest zwiększenie 15 % intensywności pomocy brutto dla małych i średnich przedsiębiorstw, pod warunkiem że całkowita intensywność pomocy netto nie przekracza 75 % oraz wyłącznie w przypadku gdy udział beneficjenta stanowi przynajmniej 25 % uzyskanego finansowania oraz gdy miejsca pracy pozostają w regionie.

W przypadku pomocy na tworzenie miejsc pracy, przyznanej w ramach wyżej określonych rodzajów pomocy, możliwe jest przyznanie dodatkowej pomocy w wysokości 50% brutto rocznych kosztów płac brutto w przypadku zatrudnienia pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub w wysokości 60 % rocznych kosztów płac brutto w przypadku pracowników niepełnosprawnych w rozumieniu art. 2 lit. f) do g) rozporządzenia (WE) nr 2204/02.

Pomoc na zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i pracowników niepełnosprawnych Maksymalna intensywność pomocy obliczona jako procent kosztów płac przez okres jednego roku od momentu zatrudnienia nie może przekroczyć 50 % brutto w przypadku pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji oraz 60 % brutto w przypadku pracowników niepełnosprawnych.
Pomoc odnosząca się do dodatkowych kosztów zatrudnienia osoby niepełnosprawnej Wszelkie koszty dodatkowe i koszty powiązane poniesione w ciągu całego okresu pracy osoby niepełnosprawnej w przedsiębiorstwie będącym beneficjentem pomocy w związku z:

- dostosowaniem pomieszczeń,

- czasem pracy osób pomagających niepełnosprawnym

pracownikom,

- dostosowaniem lub zakupem wyposażenia

wykorzystywanego przez niepełnosprawnych

pracowników.

Data realizacji: kwiecień 2003 r.

Czas trwania programu: Do grudnia 2006 r.

Cel pomocy: Zgodnie z akapitem 7 rozporządzenia (WE) nr 2204/2002, Europejską Strategią na rzecz Zatrudnienia oraz strategią regionalnego programu operacyjnego (Cel 1) dla regionu Campania, celem niniejszej pomocy jest promowanie tworzenia miejsc pracy, rekrutacji pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji oraz pracowników niepełnosprawnych oraz zatrudniania pracowników niepełnosprawnych, bez negatywnego wpływu na warunki handlowe w zakresie sprzecznym ze wspólnym interesem.

Sektor(-y) gospodarki: Z pomocy na rzecz zatrudnienia przewidzianej w wyżej wymienionym rozporządzeniu mogą korzystać wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące działalność w regionie Campania, z wyjątkiem przedsiębiorstw z sektora usług transportowych (chyba że pomoc dotyczy zatrudnienia pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i pracowników niepełnosprawnych), sektora budownictwa okrętowego i stoczniowego oraz sektora wydobycia węgla.

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Regione Campania

Area Generale di Coordinamento Istruzione, Educazione, Formazione, Politiche Giovanili e del Forum

Regionale

Ormel - Centro Direzionale

Isola A/6, c.a.p. I-80141 Napoli

Tel. 081/7966303

Faks 081/7966045

c.neri@regione.campania.it

Inne informacje: Program pomocy jest współfinansowany przez EFS w ramach regionalnego programu operacyjnego Campania 2000/2006 zatwierdzonego decyzją UE C (2000) nr 2347, przyjętą 8 sierpnia 2000 r. i notyfikowaną 12 sierpnia 2000 r. oraz opublikowaną w specjalnym wydaniu B.U.R.C. dnia 7 września 2000 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.159.26

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Informacje przekazane przez Państwa Członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 2204/2002 z dnia 12 grudnia 2002 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia.
Data aktu: 30/06/2005
Data ogłoszenia: 30/06/2005