Program pilotażowy "Recepta na Ruch".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 12 października 2023 r.
w sprawie programu pilotażowego "Recepta na Ruch"

Na podstawie art. 48e ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki realizacji programu pilotażowego "Recepta na Ruch", zwanego dalej "programem pilotażowym".
§  2. 
1. 
Celem programu pilotażowego jest ocena organizacji i efektywności objęcia świadczeniobiorców diagnostyką i profilaktyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych, w przypadku których jest zalecana aktywność fizyczna, uzupełnioną o realizację indywidualnych programów treningowych i żywieniowych dostosowanych do możliwości i potrzeb świadczeniobiorcy z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych.
2. 
Cele szczegółowe programu pilotażowego obejmują:
1)
upowszechnianie w społeczeństwie aktywności fizycznej dostosowanej do indywidualnych potrzeb;
2)
budowanie w społeczeństwie właściwych nawyków żywieniowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb;
3)
umożliwienie beneficjentom programu pilotażowego dostępu do profesjonalnej opieki fizjoterapeutycznej i dietetycznej.
§  3. 
1. 
Okres realizacji programu pilotażowego obejmuje:
1)
etap realizacji programu pilotażowego, który trwa 24 miesiące od dnia wejścia w życie rozporządzenia;
2)
etap ewaluacji programu pilotażowego, który trwa 3 miesiące od dnia zakończenia etapu realizacji programu pilotażowego.
2. 
Etap realizacji programu pilotażowego obejmuje:
1)
zawarcie z realizatorami programu pilotażowego wyłonionymi w sposób wskazany w § 6 umów na realizację programu pilotażowego z oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanym dalej "oddziałem Funduszu", nie później niż na 6 miesięcy przed zakończeniem etapu realizacji programu pilotażowego;
2)
udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego;
3)
monitorowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zwany dalej "Funduszem", realizacji programu pilotażowego;
4)
gromadzenie danych służących do obliczenia wskaźników realizacji programu pilotażowego.
3. 
Etap ewaluacji programu pilotażowego obejmuje pomiar wskaźników realizacji programu pilotażowego i dokonanie przez Fundusz oceny wyników programu pilotażowego przez sporządzenie analizy wskaźników realizacji programu pilotażowego.
§  4. 
Programem pilotażowym zostanie objętych maksymalnie 15 000 świadczeniobiorców, przy czym maksymalna liczba świadczeniobiorców, którzy mogą zostać objęci programem pilotażowym w danym województwie, wynosi:
1)
1171 - dla województwa dolnośląskiego;
2)
798 - dla województwa kujawsko-pomorskiego;
3)
805 - dla województwa lubelskiego;
4)
392 - dla województwa lubuskiego;
5)
966 - dla województwa łódzkiego;
6)
1332 - dla województwa małopolskiego;
7)
2157 - dla województwa mazowieckiego;
8)
387 - dla województwa opolskiego;
9)
814 - dla województwa podkarpackiego;
10)
455 - dla województwa podlaskiego;
11)
913 - dla województwa pomorskiego;
12)
1766 - dla województwa śląskiego;
13)
479 - dla województwa świętokrzyskiego;
14)
542 - dla województwa warmińsko-mazurskiego.
15)
1358 - dla województwa wielkopolskiego;
16)
665 - dla województwa zachodniopomorskiego.
§  5. 
Zakres i rodzaj świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach programu pilotażowego, warunki ich udzielania i organizacji, sposób rozliczenia tych świadczeń, kryteria kwalifikacji świadczeniobiorcy do programu pilotażowego, a także schemat postępowania ze świadczeniobiorcą zakwalifikowanym do programu pilotażowego określa załącznik do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Realizatorami programu pilotażowego są podmioty wykonujące działalność leczniczą wyłonione w drodze otwartego naboru przeprowadzanego przez dyrektora oddziału Funduszu.
2. 
Informacja o rozpoczęciu naboru jest umieszczana na stronie internetowej oddziału Funduszu.
3. 
Podmiot wykonujący działalność leczniczą zgłaszający się do naboru składa wniosek do oddziału Funduszu zawierający oznaczenie wnioskującego, w tym dane kontaktowe obejmujące adres siedziby podmiotu, adres do korespondencji, adres poczty elektronicznej, numer telefonu, informacje o liczbie świadczeniobiorców, którą deklaruje do objęcia programem pilotażowym, oraz deklarację, że program pilotażowy będzie realizowany zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia.
4. 
Nabór jest prowadzony według kolejności wpływu wniosków, o których mowa w ust. 3, do osiągnięcia maksymalnej liczby świadczeniobiorców, którzy mogą zostać objęci programem pilotażowym w danym województwie, wskazanej w § 4.
5. 
Oddział Funduszu, na podstawie wyników naboru, zawiera z realizatorami programu pilotażowego umowy na realizację programu pilotażowego.
§  7. 
1. 
Świadczeniobiorcy przysługuje prawo wyboru realizatora programu pilotażowego.
2. 
Fundusz i oddziały Funduszu udostępniają wykaz realizatorów programu pilotażowego na swoich stronach internetowych.
§  8. 
1. 
Udział w programie pilotażowym wymaga korzystania przez świadczeniobiorcę z aplikacji zapewniającej dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, o którym mowa w art. 7a ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2022 r. poz. 1555, z późn. zm. 3 ), zwanej dalej "aplikacją mojeIKP".
2. 
Dane dotyczące udziału świadczeniobiorcy w programie pilotażowym przy wykorzystaniu aplikacji mojeIKP są gromadzone w Systemie Informacji Medycznej, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, zwanym dalej "SIM".
3. 
Dane dotyczące udziału świadczeniobiorcy w programie pilotażowym gromadzone przy wykorzystaniu aplikacji mojeIKP dotyczące stanu zdrowia świadczeniobiorcy i świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych mu w ramach programu pilotażowego są udostępniane realizatorowi programu pilotażowego.
4. 
Dane dotyczące udziału świadczeniobiorcy w programie pilotażowym gromadzone przy wykorzystaniu aplikacji mojeIKP są, do 10 dnia każdego miesiąca, udostępniane Funduszowi z SIM w zakresie niezbędnym do dokonania pomiaru wskaźników realizacji programu pilotażowego, o którym mowa w § 10, lub do rozliczenia świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach programu pilotażowego.
§  9. 
Wskaźnikami realizacji programu pilotażowego są:
1)
liczba świadczeniobiorców objętych programem pilotażowym w stosunku do populacji świadczeniobiorców uprawnionych do udziału w programie pilotażowym, w podziale na wiek i płeć;
2)
liczba świadczeniobiorców, którzy ukończyli cały program pilotażowy, w stosunku do wszystkich świadczeniobiorców objętych programem pilotażowym;
3)
liczba świadczeniobiorców, u których stwierdzono poprawę stanu zdrowia po udziale w programie pilotażowym przez ocenę tempa restytucji tlenowej i zmiany wartości ekwiwalentu metabolicznego, zwanego dalej "MET", przed udziałem w programie pilotażowym i po jego zakończeniu, w stosunku do wszystkich świadczeniobiorców objętych programem pilotażowym.
§  10. 
Pomiaru wskaźników realizacji programu pilotażowego dokonuje Fundusz na podstawie danych gromadzonych w związku z realizacją i rozliczeniem umowy na realizację programu pilotażowego, a także danych, o których mowa w § 8 ust. 4.
§  11. 
Fundusz przekazuje ocenę, o której mowa w § 3 ust. 3, ministrowi właściwemu do spraw zdrowia w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia etapu realizacji programu pilotażowego.
§  12. 
Podmiotem obowiązanym do wdrożenia, finansowania, monitorowania i ewaluacji programu pilotażowego jest Fundusz.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 4  

ZAKRES I RODZAJ ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ UDZIELANYCH W RAMACH PROGRAMU PILOTAŻOWEGO "RECEPTA NA RUCH", WARUNKI ICH UDZIELANIA I ORGANIZACJI, SPOSÓB ROZLICZENIA TYCH ŚWIADCZEŃ, KRYTERIA KWALIFIKACJI ŚWIADCZENIOBIORCY DO PROGRAMU PILOTAŻOWEGO, A TAKŻE SCHEMAT POSTĘPOWANIA ZE ŚWIADCZENIOBIORCĄ ZAKWALIFIKOWANYM DO PROGRAMU PILOTAŻOWEGO "RECEPTA NA RUCH"

I. Zakres i rodzaj świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach programu pilotażowego "Recepta na Ruch", zwanego dalej "programem pilotażowym"

1. Wykaz gwarantowanych świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 265, z późn. zm.):

1) kinezyterapia:

a) indywidualna praca ze świadczeniobiorcą (w szczególności: ćwiczenia bierne, czynno-bierne, ćwiczenia według metod neurofizjologicznych, metody reedukacji nerwowo-mięśniowej, ćwiczenia specjalne, mobilizacje i manipulacje),

b) ćwiczenia wspomagane,

c) ćwiczenia czynne wolne i czynne z oporem,

d) inne formy usprawniania (kinezyterapia);

2) masaż:

a) masaż suchy - częściowy,

b) masaż limfatyczny ręczny - leczniczy,

c) masaż limfatyczny mechaniczny - leczniczy;

3) elektrolecznictwo:

a) galwanizacja,

b) jonoforeza,

c) elektrostymulacja,

d) tonoliza,

e) prądy diadynamiczne,

f) prądy interferencyjne,

g) prądy TENS,

h) prądy TRAEBERTA,

i) prądy KOTZA,

j) ultradźwięki miejscowe,

k) ultrafonoforeza;

4) leczenie polem elektromagnetycznym - impulsowe pole magnetyczne niskiej częstotliwości;

5) światłolecznictwo i termoterapia:

a) naświetlanie promieniem widzialnym, podczerwonym lub ultrafioletowym miejscowe,

b) laseroterapia - skaner,

c) laseroterapia punktowa,

d) krioterapia miejscowa,

e) kriokomora;

6) (uchylony).

2. Wykaz świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej nieokreślonych w rozporządzeniu wymienionym w ust. 1:

1) trening stacjonarny;

2) masaż:

a) masaż sportowy,

b) masaż relaksacyjny,

c) masaż izometryczny;

3) fizykoterapia - fala uderzeniowa;

4) inne:

a) konsultacja dietetyczna,

b) opracowanie zaleceń dietetycznych dla świadczeniobiorcy,

c) konsultacja psychologiczna,

d) wizyta diagnostyczno-kwalifikacyjna do programu pilotażowego u fizjoterapeuty,

e) konsultacja fizjoterapeuty z lekarzem posiadającym tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w dziedzinie: neurologii, kardiologii, ortopedii, gastrologii, diabetologii, onkologii, ginekologii, urologii, endokrynologii, pulmonologii.

II. Warunki organizacji świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej oraz warunki ich realizacji

1. Wymagania formalne:

1) w lokalizacji zespół terapeutyczny obejmujący:

a) fizjoterapeutę,

b) dietetyka, którym jest osoba, która:

- rozpoczęła po dniu 30 września 2012 r. studia wyższe w zakresie dietetyki, obejmujące co najmniej 1630 godzin kształcenia w zakresie dietetyki, i uzyskała tytuł licencjata lub dodatkowo rozpoczęła po dniu 30 września 2012 r. studia wyższe w zakresie dietetyki, obejmujące co najmniej 1220 godzin w zakresie dietetyki, i uzyskała tytuł magistra lub

- ukończyła studia wyższe na kierunku dietetyka, zgodnie ze standardami kształcenia określonymi w odrębnych przepisach, i uzyskała tytuł licencjata lub magistra na tym kierunku, lub

- rozpoczęła przed dniem 1 października 2007 r. studia wyższe w specjalności dietetyka, obejmujące co najmniej 1784 godziny kształcenia w zakresie dietetyki, i uzyskała tytuł licencjata lub magistra, lub

- rozpoczęła przed dniem 1 października 2007 r. studia wyższe na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka o specjalności żywienie człowieka i uzyskała tytuł licencjata lub magistra, lub magistra inżyniera na tym kierunku, lub

- rozpoczęła przed dniem 1 września 2013 r. szkołę policealną publiczną lub niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej i uzyskała dyplom dietetyka lub ukończyła technikum lub szkołę policealną i uzyskała dyplom technika technologii żywienia w specjalności dietetyka,

c) psychologa;

2) możliwość konsultacji fizjoterapeuty z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, zwanej dalej "POZ", lub z lekarzem posiadającym tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w dziedzinie: neurologii, kardiologii, ortopedii, gastrologii, diabetologii, onkologii, ginekologii, urologii, endokrynologii, pulmonologii - w dostępie;

3) pomieszczenia przeznaczone do rehabilitacji leczniczej lokalizuje się w sposób zapewniający dostęp osobom niepełnosprawnym, w tym poruszającym się na wózkach inwalidzkich - w lokalizacji;

4) sala kinezyterapii stanowiąca odrębne pomieszczenie - w lokalizacji;

5) urządzenia do laseroterapii instalowane w oddzielnych pomieszczeniach (boksach) zgodnie z Polskimi Normami - w dostępie;

6) pomieszczenia higieniczno-sanitarne, w tym co najmniej jedno przystosowane dla osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich - w lokalizacji;

7) pomieszczenie o długości nie mniejszej niż 10 m, umożliwiające wykonywanie testów wydolnościowych, w tym marszowych - w lokalizacji;

8) aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi, waga medyczna ze wzrostomierzem, taśma antropometryczna, stół fizjoterapeutyczny lub leżanka, narzędzia do oceny siły mięśniowej, pulsoksymetr, steper, cykloergometr - w lokalizacji;

9) oprogramowanie:

a) umożliwiające obsługę skierowań w postaci elektronicznej, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 59aa ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.), oraz

b) spełniające wymogi techniczne niezbędne do prawidłowej realizacji programu pilotażowego lub umożliwiające korzystanie z innego oprogramowania w celu realizacji programu pilotażowego, w tym monitorowania postępów świadczeniobiorcy.

2. Skierowanie świadczeniobiorcy do programu pilotażowego:

1) lekarz POZ, pielęgniarka POZ albo położna POZ informuje świadczeniobiorcę, który spełnia kryteria kwalifikacyjne, o możliwości wzięcia udziału w programie pilotażowym; lekarz POZ, pielęgniarka POZ albo położna POZ, bazując na wywiadzie, historii chorób świadczeniobiorcy lub jednostkowych danych medycznych zgromadzonych w SIM, ocenia, czy stan zdrowia świadczeniobiorcy umożliwia jego udział w programie pilotażowym, a w przypadku pozytywnej weryfikacji stanu zdrowia i kryteriów wskazanych w ust. 3 - wystawia w SIM skierowanie w postaci elektronicznej;

2) lekarz posiadający tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w dziedzinie: neurologii, kardiologii, ortopedii, gastrologii, diabetologii, onkologii, ginekologii, urologii, endokrynologii albo pulmonologii, udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, informuje świadczeniobiorcę, który spełnia kryteria kwalifikacyjne, o możliwości wzięcia udziału w programie pilotażowym; lekarz ten, bazując na wywiadzie, historii chorób świadczeniobiorcy lub jednostkowych danych medycznych zgromadzonych w SIM, ocenia, czy stan zdrowia świadczeniobiorcy umożliwia jego udział w programie pilotażowym, a w przypadku pozytywnej weryfikacji stanu zdrowia i kryteriów wskazanych w ust. 3 - wystawia w SIM skierowanie w postaci elektronicznej;

3) fizjoterapeuta realizujący świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej informuje świadczeniobiorcę, który spełnia kryteria kwalifikacyjne, o możliwości wzięcia udziału w programie pilotażowym; fizjoterapeuta, bazując na wywiadzie, historii chorób świadczeniobiorcy lub jednostkowych danych medycznych zgromadzonych w SIM, ocenia, czy stan zdrowia świadczeniobiorcy umożliwia jego udział w programie pilotażowym, a w przypadku pozytywnej weryfikacji stanu zdrowia i kryteriów wskazanych w ust. 3 - wystawia w SIM skierowanie w postaci elektronicznej.

3. Kryteria włączenia oraz wyłączenia z udziału w programie pilotażowym oraz zawieszenia udziału w tym programie:

1) kryteria włączenia świadczeniobiorcy:

a) dostępność miejsc u realizatora programu pilotażowego,

b) świadczeniobiorca ukończył 25 rok życia,

c) oświadczenie świadczeniobiorcy o zamiarze czynnego udziału w programie pilotażowym,

d) posiadanie przez świadczeniobiorcę dostępu do aplikacji mojeIKP,

e) posiadanie przez świadczeniobiorcę sprawności fizycznej umożliwiającej samodzielny czynny udział w treningu;

2) kryteria wyłączenia z możliwości udziału w programie pilotażowym:

a) aktywna choroba nowotworowa świadczeniobiorcy,

b) niestabilne lub nieleczone choroby kardiologiczne świadczeniobiorcy,

c) niestabilna lub nieleczona cukrzyca świadczeniobiorcy,

d) brak możliwości komunikacji słowno-logicznej ze świadczeniobiorcą,

e) inne przeciwwskazania zdrowotne potwierdzone przez lekarza lub fizjoterapeutę,

f) wcześniejszy udział w programie pilotażowym;

3) realizator programu pilotażowego w trakcie trwania programu pilotażowego może zawiesić udział świadczeniobiorcy na okres nie dłuższy niż 6 tygodni lub wyłączyć świadczeniobiorcę z tego udziału w przypadku:

a) niekorzystania przez świadczeniobiorcę z funkcjonalności aplikacji mojeIKP służących do prawidłowej realizacji programu pilotażowego przez okres dłuższy niż 3 tygodnie,

b) zaprzestania przez świadczeniobiorcę aktywnego udziału w programie pilotażowym (świadczeniobiorca mimo wsparcia psychologa lub fizjoterapeuty nie współpracuje lub nie uczestniczy w zajęciach stacjonarnych),

c) gdy stan zdrowia świadczeniobiorcy uniemożliwia dalszy bezpieczny udział w programie pilotażowym, w tym w przypadku, gdy świadczeniobiorca doznał urazu lub zapadł na chorobę wymagające leczenia o wymaganej rekonwalescencji przekraczającej 30 dni, potwierdzonej elektronicznym zwolnieniem lekarskim e-ZLA albo zaświadczeniem lekarskim - w przypadku osób, którym nie wystawia się takich zwolnień;

4) w przypadku innych zdarzeń losowych, w szczególności zmiany miejsca zamieszkania, uniemożliwiających kontynuowanie programu pilotażowego u dotychczasowego realizatora programu pilotażowego, decyzję dotyczącą kontynuacji udziału świadczeniobiorcy w programie pilotażowym podejmuje wybrany przez świadczeniobiorcę inny realizator programu pilotażowego.

4. Rejestracja na wizytę diagnostyczno-kwalifikacyjną:

1) po otrzymaniu elektronicznego skierowania świadczeniobiorca dokonuje rejestracji na wizytę diagnostyczno-kwalifikacyjną u realizatora programu pilotażowego;

2) po przyjęciu skierowania do realizacji oraz po udzieleniu świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego realizator programu pilotażowego dokonuje zmiany informacji o statusie skierowania w SIM.

5. Wizyta diagnostyczno-kwalifikacyjna do programu pilotażowego u fizjoterapeuty:

1) obowiązkowy zakres diagnostyki i kwalifikacji przez fizjoterapeutę przed włączeniem świadczeniobiorcy do programu pilotażowego obejmuje:

a) wywiad i badanie podmiotowe,

b) analizę dokumentacji medycznej pacjenta dostępnej realizatorowi programu pilotażowego, w tym jednostkowych danych medycznych zgromadzonych w SIM,

c) wypełnienie kwestionariusza gotowości do aktywności fizycznej, zwanego dalej "kwestionariuszem PAR-Q",

d) wykonanie pomiarów: obwodu ciała, BMI, ciśnienia tętniczego, masy ciała, wysokości ciała,

e) wykonanie próby wydolnościowej - test 6 minutowego marszu lub test 12 minutowego marszu z określeniem Vo2max, tempa restytucji tlenowej;

2) w przypadku świadczeniobiorców z chorobami przewlekłymi, będących pod kontrolą lekarza posiadającego tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w określonej dziedzinie medycyny, albo w przypadku uzasadnionych wątpliwości dotyczących stanu zdrowia świadczeniobiorcy fizjoterapeuta ocenia zasadność konsultacji z takim lekarzem przed zakwalifikowaniem do programu pilotażowego;

3) w ramach wizyty diagnostyczno-kwalifikacyjnej fizjoterapeuta może wykonać także inne testy oraz badania fizjoterapeutyczne lub funkcjonalne, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

6. Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w części I ust. 2 pkt 1-3 i pkt 4 lit. d, realizowane w zakresie części I:

1) ust. 2 pkt 1 są realizowane zgodnie z warunkami realizacji świadczeń gwarantowanych określonymi w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej dla zabiegu fizjoterapeutycznego w rodzaju kinezyterapia;

2) ust. 2 pkt 2 są realizowane zgodnie z warunkami realizacji świadczeń gwarantowanych określonymi w załączniku nr 1 do rozporządzenia wymienionego w pkt 1 dla zabiegu fizjoterapeutycznego w rodzaju masaż;

3) ust. 2 pkt 3 są realizowane zgodnie z warunkami dotyczącymi pomieszczeń określonymi w załączniku nr 1 do rozporządzenia wymienionego w pkt 1 dla zabiegu fizjoterapeutycznego w rodzaju elektrolecznictwo;

4) ust. 2 pkt 4 lit. d są realizowane zgodnie z warunkami realizacji świadczeń gwarantowanych określonymi w załączniku nr 1 do rozporządzenia wymienionego w pkt 1 dla świadczenia gwarantowanego z zakresu rehabilitacji leczniczej w rodzaju wizyta fizjoterapeutyczna.

7. Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w części I ust. 2 pkt 1-3 i pkt 4 lit. d i e, są udzielane przez fizjoterapeutę, świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w części I ust. 2 pkt 4 lit. a i b - przez dietetyka, a świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w części I ust. 2 pkt 4 lit. c, przez psychologa.

8. Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w części I, są udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego za pośrednictwem SIM.

III. Schemat postępowania ze świadczeniobiorcą zakwalifikowanym do programu pilotażowego

1. Udział świadczeniobiorcy w programie pilotażowym trwa 18 tygodni. Fizjoterapeuta dobiera zakres działań i metod w zależności od stanu zdrowia i bazowej wydolności organizmu świadczeniobiorcy (kondycji fizycznej).

2. Program pilotażowy składa się z dwóch modułów. Pierwszym są treningi stacjonarne prowadzone przez fizjoterapeutę. Treningi te odbywają się dwa razy w tygodniu. Drugim modułem jest praca własna świadczeniobiorcy, która odbywa się przy wykorzystaniu funkcjonalności aplikacji mojeIKP. Zgodnie z przypisanym przez fizjoterapeutę świadczeniobiorcy poziomem zaawansowania treningu w aplikacji mojeIKP świadczeniobiorcy są udostępniane określone treści zawierające monitorowany przez aplikację mojeIKP plan treningowy, w ramach którego świadczeniobiorca musi zrealizować 2 treningi w tygodniu. Dodatkowo w każdym tygodniu świadczeniobiorca jest obowiązany wypełnić ankietę dostępną w aplikacji mojeIKP, w ramach której ocenia swoje samopoczucie i plan treningu. Ponadto świadczeniobiorca ma dostęp do zaleceń żywieniowych, które są dostępne w aplikacji mojeIKP, oraz otrzymuje zalecenia żywieniowe od dietetyka.

3. Poziomy zaawansowania treningu w programie pilotażowym:

1) podstawowy - przeznaczony dla świadczeniobiorców o niskiej lub bardzo niskiej kondycji fizycznej (ocena na podstawie testów wydolnościowych lub wyliczenie MET - wartość do 5 MET);

2) średniozaawansowany - przeznaczony dla świadczeniobiorców o przeciętnej kondycji fizycznej oraz dla świadczeniobiorców zakwalifikowanych do podstawowego poziomu zaawansowania treningu (ocena na podstawie testów wydolnościowych lub wyliczenie MET - poziom 5-7 MET); świadczeniobiorca, który I cykl treningów realizował na podstawowym poziomie zaawansowania treningu, ma możliwość kwalifikacji do tego poziomu w II lub III cyklu treningów (każdy 6-tygodniowy cykl treningów zakończony oceną pod kątem wydolności i sprawności fizycznej - ocena na podstawie tempa restytucji tlenowej, wyliczenia MET i testów wydolnościowych); przekwalifikowanie do wyższego poziomu zaawansowania treningu możliwe jedynie przez fizjoterapeutę; zmiana poziomu zaawansowania treningu skutkuje dostępem do innych treści w aplikacji mojeIKP;

3) zaawansowany - przeznaczony dla świadczeniobiorców o dobrej lub bardzo dobrej kondycji fizycznej (ocena na podstawie testów wydolnościowych lub wyliczenie MET - poziom > 7 MET); świadczeniobiorca, który I cykl treningów realizował na średniozaawansowanym poziomie zaawansowania treningu, ma możliwość kwalifikacji do tego poziomu w II lub III cyklu treningów (każdy 6-tygodniowy cykl treningów zakończony oceną pod kątem wydolności i sprawności fizycznej - ocena na podstawie tempa restytucji tlenowej, wyliczenia MET i testów wydolnościowych); trening skupia się przede wszystkim na skorygowaniu obciążeń, techniki wykonywania ćwiczeń, doborze odpowiedniego poziomu obciążenia i rozłożenia treningu w czasie (w szczególności dobór przerw pomiędzy treningami); rodzaj obciążeń i ćwiczeń dostosowany do ewentualnych przewlekłych stanów chorobowych.

4. Program pilotażowy jest realizowany w 3 6-tygodniowych cyklach treningów:

1) I cykl treningów:

a) praca ze świadczeniobiorcą realizowana przez dietetyka w ramach konsultacji dietetycznej, która obejmuje szczegółowy wywiad żywieniowy i zdrowotny, wyznaczenie celów, analizę składu ciała świadczeniobiorcy oraz przekazanie ogólnych zaleceń żywieniowych,

b) praca ze świadczeniobiorcą realizowana przez fizjoterapeutę, który prowadzi trening jednocześnie z maksymalnie 3 osobami z tą samą jednostką chorobową i na tym samym poziomie zaawansowania treningu,

c) praca ukierunkowana na odzyskanie i przygotowanie organizmu świadczeniobiorcy oraz jego zdolności motorycznych do zwiększonej i regularnej aktywności fizycznej; doboru ćwiczeń i metod terapeutycznych dokonuje fizjoterapeuta zgodnie z aktualną wiedzą medyczną,

d) samodzielne treningi realizowane przez świadczeniobiorcę zgodnie z planem treningowym w aplikacji mojeIKP w wymiarze dwóch treningów w tygodniu; każdy tydzień kończy się ankietą dostępną w aplikacji mojeIKP; plan treningowy w aplikacji mojeIKP wprowadza fizjoterapeuta, uwzględniając zachowanie co najmniej jednodniowej przerwy pomiędzy treningami; świadczeniobiorca otrzymuje alert w aplikacji mojeIKP o każdym treningu dzień przed i w dniu zaplanowanego treningu,

e) po zakończeniu I cyklu treningów fizjoterapeuta ocenia stan zdrowia i wydolność świadczeniobiorcy - wypełnienie przez świadczeniobiorcę kwestionariusza PAR-Q, testy diagnostyczne i wydolnościowe indywidualnie dobierane przez fizjoterapeutę;

2) II cykl treningów:

a) praca ze świadczeniobiorcą realizowana przez fizjoterapeutę, który prowadzi trening jednocześnie z maksymalnie 3 osobami z tą samą klasyfikacją chorobową i na tym samym poziomie zaawansowania treningu; przed rozpoczęciem II cyklu treningów - możliwość przeniesienia świadczeniobiorcy na inny poziom zaawansowania treningu,

b) praca ukierunkowana na podniesienie zdolności motorycznych i kondycji świadczeniobiorcy z naciskiem na regularność wykonywanej aktywności fizycznej; doboru ćwiczeń i metod terapeutycznych dokonuje fizjoterapeuta zgodnie z aktualną wiedzą medyczną,

c) po zakończeniu II cyklu treningów fizjoterapeuta ocenia świadczeniobiorcę - wypełnienie przez świadczeniobiorcę kwestionariusza PAR-Q, testy diagnostyczne i wydolnościowe indywidualnie dobierane przez fizjoterapeutę,

d) w II cyklu treningów, uwzględniając stan zdrowia świadczeniobiorcy, fizjoterapeuta może dobrać zabiegi z zakresu fizykoterapii i masażu, określone w części I ust. 1 i 2 (w formie przedtreningowej lub potreningowej - uzależnione od świadczeniobiorcy); fizjoterapeuta określa indywidualnie zakres wykonywanych zabiegów,

e) samodzielne treningi realizowane przez świadczeniobiorcę zgodnie z planem treningowym w aplikacji mojeIKP w wymiarze dwóch treningów w tygodniu; każdy tydzień kończy się ankietą dostępną w aplikacji mojeIKP; plan treningowy w aplikacji mojeIKP wprowadza fizjoterapeuta, uwzględniając zachowanie co najmniej jednodniowej przerwy pomiędzy treningami; świadczeniobiorca otrzymuje alert w aplikacji mojeIKP o każdym treningu dzień przed i w dniu zaplanowanego treningu;

3) III cykl treningów:

a) praca ze świadczeniobiorcą realizowana przez fizjoterapeutę, który prowadzi trening jednocześnie z maksymalnie 3 osobami z tą samą klasyfikacją chorobową i na tym samym poziomie zaawansowania treningu; przed rozpoczęciem III cyklu treningów - możliwość przeniesienia świadczeniobiorcy na inny poziom zaawansowania treningu; praca ze świadczeniobiorcą ukierunkowana na dalsze podnoszenie lub utrzymanie zdolności motorycznych i kondycji świadczeniobiorcy z naciskiem na regularność wykonywanej aktywności fizycznej oraz na prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń; doboru ćwiczeń i metod terapeutycznych dokonuje fizjoterapeuta zgodnie z aktualną wiedzą medyczną,

b) po zakończeniu III cyklu treningów fizjoterapeuta ocenia świadczeniobiorcę - wypełnienie przez świadczeniobiorcę kwestionariusza PAR-Q, testy diagnostyczne i wydolnościowe indywidualnie dobierane przez fizjoterapeutę; podsumowanie całego trzymiesięcznego treningu przez porównanie wyników z wartościami początkowymi,

c) w III cyklu treningów, uwzględniając stan zdrowia świadczeniobiorcy, fizjoterapeuta może dobrać zabiegi z zakresu fizykoterapii i masażu, określone w części I (w formie przedtreningowej lub potreningowej - uzależnione od świadczeniobiorcy); fizjoterapeuta określa indywidualnie zakres wykonywanych zabiegów,

d) samodzielne treningi realizowane przez świadczeniobiorcę zgodnie z planem treningowym w aplikacji mojeIKP w wymiarze dwóch treningów w tygodniu - każdy tydzień kończy się ankietą dostępną w aplikacji mojeIKP; plan treningowy w aplikacji mojeIKP wprowadza fizjoterapeuta, uwzględniając zachowanie co najmniej jednodniowej przerwy pomiędzy treningami; świadczeniobiorca otrzymuje alert w aplikacji mojeIKP o każdym treningu dzień przed i w dniu zaplanowanego treningu.

5. Rodzaje treningów wykonywanych samodzielnie przez świadczeniobiorcę, dostępne w aplikacji mojeIKP:

1) poziom pierwszy (dla świadczeniobiorców zakwalifikowanych do podstawowego poziomu zaawansowania treningu) - dwa treningi tygodniowo wykonywane samodzielnie, korzystając z funkcjonalności aplikacji mojeIKP:

a) trening podstawowy - wybór aktywności fizycznej z wariantów dostępnych w aplikacji mojeIKP; czas trwania treningu - 30 minut,

b) trening uzupełniający - zestaw ćwiczeń zalecony przez fizjoterapeutę z wariantów dostępnych w aplikacji mojeIKP do wykonania w domu; czas trwania treningu - 50 minut;

2) poziom drugi (dla świadczeniobiorców zakwalifikowanych do średniozaawansowanego poziomu zaawansowania treningu) - dwa treningi tygodniowo wykonywane samodzielnie, korzystając z funkcjonalności aplikacji mojelKP:

a) trening podstawowy - wybór aktywności fizycznej z wariantów dostępnych w aplikacji mojelKP; czas trwania treningu - 45 minut,

b) trening uzupełniający - zestaw ćwiczeń zalecony przez fizjoterapeutę z wariantów dostępnych w aplikacji mojeIKP do wykonania w domu; czas trwania treningu - 50 minut;

3) poziom trzeci (dla świadczeniobiorców zakwalifikowanych do zaawansowanego poziomu zaawansowania treningu) - dwa treningi tygodniowo wykonywane samodzielnie, korzystając z funkcjonalności aplikacji mojeIKP:

a) trening podstawowy - wybór aktywności fizycznej z wariantów dostępnych w aplikacji mojeIKP; czas trwania treningu - 60 minut,

b) trening uzupełniający - zestaw ćwiczeń zalecony przez fizjoterapeutę z wariantów dostępnych w aplikacji mojeIKP do wykonania w domu; czas trwania treningu - 50 minut.

6. Dla świadczeniobiorców zakwalifikowanych:

1) do podstawowego poziomu zaawansowania treningu w aplikacji mojeIKP jest dostępny wyłącznie pierwszy poziom treningu;

2) do średniozaawansowanego poziomu zaawansowania treningu w aplikacji mojeIKP jest dostępny wyłącznie drugi poziom treningu;

3) do zaawansowanego poziomu treningu w aplikacji mojeIKP jest dostępny wyłącznie trzeci poziom treningu.

7. W przypadku świadczeniobiorców z chorobami przewlekłymi, będącymi pod kontrolą lekarza posiadającego tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w określonej dziedzinie medycyny, albo w przypadku uzasadnionych wątpliwości dotyczących stanu zdrowia świadczeniobiorcy fizjoterapeuta na bieżąco ocenia zasadność konsultacji z takim lekarzem co do zasadności dalszego udziału w programie pilotażowym.

8. W przypadkach gdy w ocenie fizjoterapeuty świadczeniobiorcy jest potrzebna konsultacja psychologiczna, świadczeniobiorca może zostać na nią skierowany przez realizatora programu pilotażowego jeden raz w trakcie udziału w programie pilotażowym.

IV. Sposób rozliczenia świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach programu pilotażowego

Rozliczanie świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w ramach programu pilotażowego odbywa się zgodnie z umową zawartą przez realizatora programu pilotażowego z Funduszem, z zastosowaniem następujących parametrów:

Nazwa świadczenia Cena jednego świadczenia (w zł) Liczba świadczeń na jednego świadczeniobiorcę
Wizyta kwalifikacyjna 81,81 zł 1
Treningi stacjonarne 26,54 zł 2 razy w tygodniu przez 6 tygodni każdego cyklu treningów
Konsultacje fizjoterapeuty ze specjalistą fizjoterapeuta 40,90 zł 1
lekarz posiadający tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia w określonej dziedzinie medycyny 73,05 zł
Monitorowanie świadczeniobiorcy i planowanie treningów w mojeIKP w całym cyklu treningów indywidualnie dla każdego świadczeniobiorcy 13,89 zł za każdy tydzień monitorowania (5 tygodni w każdym cyklu treningów)
Ocena stanu zdrowia i wydolności świadczeniobiorcy 49,02 zł 1 raz w każdym cyklu treningów - ocena podsumowująca 6 tygodni
Konsultacja dietetyka wraz z opracowaniem zaleceń dietetycznych 68,32 zł 1 raz w każdym cyklu treningów
Konsultacja psychologa 106,78 zł 1
Zabieg masażu 27,94 zł 1 raz w tygodniu w II i III cyklu treningów
Zabiegi fizykalne 8,18 zł po 5 razy w II i III cyklu treningów
Zabiegi w kriokomorze 40,43 zł po 5 razy w II i III cyklu treningów
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 sierpnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1616).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 2674 i 2770 oraz z 2023 r. poz. 605, 650, 658, 1234, 1429, 1675, 1692, 1733, 1831, 1872 i 1938.
3 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 2280 i 2705 oraz z 2023 r. poz. 650, 1234, 1692 i 1972.
4 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 listopada 2023 r. (Dz.U.2023.2525) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2023 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024