Sprawozdanie o źródłach pozyskania środków finansowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 27 września 2023 r.
w sprawie sprawozdania o źródłach pozyskania środków finansowych

Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1215) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
zakres danych zawartych w sprawozdaniu o źródłach pozyskania środków finansowych, w tym o kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania oraz o wydatkach poniesionych ze środków Funduszu Wyborczego w poprzednim roku kalendarzowym, zwanym dalej "sprawozdaniem";
2)
wzór sprawozdania, w tym również w wersji elektronicznej, i sposób prezentacji danych zawartych w sprawozdaniu;
3)
wykaz dokumentów, które należy dołączyć do sprawozdania;
4)
sposób sporządzenia sprawozdania, w tym wykazów, o których mowa w sprawozdaniu;
5)
sposób składania sprawozdania, w tym również drogą elektroniczną.
§  2. 
Sprawozdanie zawiera dane dotyczące:
1)
partii politycznej:
a)
pełną nazwę partii politycznej,
b)
adres siedziby partii politycznej,
c)
imię (imiona) i nazwisko pełnomocnika finansowego,
d)
nazwę organu statutowego partii politycznej uprawnionego do jej reprezentowania;
2)
okresu, za który jest składane sprawozdanie;
3)
źródeł pozyskania środków finansowych, z wyłączeniem środków Funduszu Wyborczego partii politycznej:
a)
przychodów partii politycznej:
środków finansowych pozyskanych bezpośrednio na rachunki bankowe partii politycznej,
środków finansowych pozyskanych do kasy partii politycznej,
wartości niepieniężnych,
pozostałych przychodów,
b)
wpłat dokonanych z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych, zwanej dalej "ustawą",
c)
korzyści majątkowych przekazanych partii politycznej z naruszeniem przepisów ustawy, które zostały przyjęte, zużyte lub utracone;
4)
przychodów i wydatków Funduszu Wyborczego:
a)
przychodów obejmujących środki finansowe pozyskane na rachunek bankowy Funduszu Wyborczego,
b)
wydatków lub kosztów poniesionych ze środków Funduszu Wyborczego,
c)
korzyści majątkowych przekazanych na Fundusz Wyborczy z naruszeniem przepisów ustawy, które zostały przyjęte, zużyte lub utracone;
5)
imienia, nazwiska i stanowiska osoby uprawnionej do reprezentowania partii politycznej.
§  3. 
Wzór sprawozdania zawierający również sposób prezentacji danych zawartych w sprawozdaniu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Wykaz dokumentów, które należy dołączyć do sprawozdania, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, dołącza się jako kopie poświadczone przez osoby reprezentujące organy statutowe partii politycznej z podaniem imienia, nazwiska i zajmowanego stanowiska oraz opatrzone klauzulą "za zgodność z oryginałem".
§  5. 
Sprawozdanie, w tym wykazy, o których mowa w sprawozdaniu, sporządza się w formie pisemnej w postaci:
1)
papierowej oraz opatruje własnoręcznym podpisem lub
2)
elektronicznej w formacie przeszukiwalnego pliku PDF oraz opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
§  6. 
Sprawozdanie, w tym wykazy, o których mowa w sprawozdaniu, oraz dokumenty dołączone do sprawozdania składa się w przypadku, o którym mowa w § 5:
1)
pkt 1 - w postaci papierowej;
2)
pkt 2 - za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej albo na adres poczty elektronicznej Krajowego Biura Wyborczego.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

(w tym w wersji elektronicznej)

Sprawozdanie o źródłach pozyskania środków finansowych, w tym o kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania oraz o wydatkach poniesionych ze środków Funduszu Wyborczego w poprzednim roku kalendarzowym

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYKAZ DOKUMENTÓW, KTÓRE NALEŻY DOŁĄCZYĆ DO SPRAWOZDANIA O ŹRÓDŁACH POZYSKANIA ŚRODKÓW FINANSOWYCH, W TYM O KREDYTACH BANKOWYCH I WARUNKACH ICH UZYSKANIA ORAZ O WYDATKACH PONIESIONYCH ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU WYBORCZEGO W POPRZEDNIM ROKU KALENDARZOWYM

Dokumenty, które należy dołączyć do sprawozdania o źródłach pozyskania środków finansowych, w tym o kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania oraz o wydatkach poniesionych ze środków Funduszu Wyborczego w poprzednim roku kalendarzowym:

1) umowy bieżących rachunków bankowych partii politycznej i Funduszu Wyborczego;

2) umowy z podmiotami świadczącymi usługi płatnicze na rzecz partii politycznej;

3) wyciągi bankowe prowadzonych rachunków bankowych na ostatni dzień okresu sprawozdawczego oraz historię każdego rachunku;

4) umowy kredytu bankowego;

5) umowy i inne dokumenty dotyczące użyczenia posiadanych przez partię polityczną nieruchomości i lokali oraz dokumenty finansowe potwierdzające rozliczenie refundacji kosztów mediów wykorzystywanych w tych lokalach między użyczającym a podmiotami, którym lokale te zostały użyczone;

6) wyciąg z rachunku prowadzonego w biurze maklerskim potwierdzający przychody z obrotu obligacjami Skarbu Państwa i bonami skarbowymi Skarbu Państwa.

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 lutego 2003 r. w sprawie sprawozdania o źródłach pozyskania środków finansowych (Dz. U. poz. 269), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 497).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024