Nadanie statutu Krajowemu Zasobowi Nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ 1
z dnia 28 grudnia 2022 r.
w sprawie nadania statutu Krajowemu Zasobowi Nieruchomości

Na podstawie art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz. U. z 2021 r. poz. 1961 oraz z 2022 r. poz. 807 i 1561) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Krajowemu Zasobowi Nieruchomości nadaje się statut, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. w sprawie nadania statutu Krajowemu Zasobowi Nieruchomości (Dz. U. z 2020 r. poz. 1977).
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT KRAJOWEGO ZASOBU NIERUCHOMOŚCI

Rozdział  1

Postanowienie ogólne

§  1. 
Krajowy Zasób Nieruchomości, zwany dalej "KZN", działa na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz. U. z 2021 r. poz. 1961 oraz z 2022 r. poz. 807 i 1561), zwanej dalej "ustawą", oraz niniejszego statutu.

Rozdział  2

Rada Nadzorcza KZN

§  2. 
1. 
Posiedzenia Rady Nadzorczej KZN odbywają się stosownie do potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.
2. 
Posiedzenia Rady Nadzorczej KZN zwołuje Przewodniczący Rady Nadzorczej KZN, zwany dalej "Przewodniczącym", z własnej inicjatywy albo na pisemny wniosek:
1)
ministra, o którym mowa w art. 31 ust. 3 ustawy;
2)
członka Rady Nadzorczej KZN;
3)
Prezesa KZN.
3. 
Członkowie Rady Nadzorczej KZN sprawują funkcję osobiście.
4. 
Posiedzenie Rady Nadzorczej KZN zwołane na pisemny wniosek, o którym mowa w ust. 2, odbywa się w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania przez Przewodniczącego wniosku.
5. 
W przypadku nieobecności Przewodniczącego albo w przypadku, w którym nie może on pełnić funkcji z innych przyczyn, jego kompetencje wykonuje najstarszy wiekiem członek Rady Nadzorczej KZN spośród członków Rady Nadzorczej KZN, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1a ustawy.
§  3. 
1. 
Członków Rady Nadzorczej KZN zawiadamia się o posiedzeniu Rady Nadzorczej KZN przynajmniej na 7 dni przed jego terminem. Zawiadomienie zawiera datę, miejsce oraz formę posiedzenia, a także porządek obrad wraz z projektami uchwał i dokumentami dotyczącymi spraw objętych porządkiem obrad.
2. 
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, przesyła się listem poleconym lub pocztą elektroniczną, lub dostarcza osobiście.
3. 
W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący może zwołać posiedzenie Rady Nadzorczej KZN i zawiadomić o nim w terminie krótszym niż określony w ust. 1.
§  4. 
1. 
Posiedzenia Rady Nadzorczej KZN odbywają się zgodnie z porządkiem obrad.
2. 
Posiedzenia odbywają się stacjonarnie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość albo łączą obie te formy, w zależności od decyzji Przewodniczącego.
3. 
Rozpatrzenie na posiedzeniu Rady Nadzorczej KZN sprawy nieobjętej porządkiem obrad może nastąpić za zgodą co najmniej czterech członków Rady Nadzorczej KZN biorących udział w posiedzeniu.
4. 
W posiedzeniach Rady Nadzorczej KZN mogą uczestniczyć na zaproszenie lub za zgodą Przewodniczącego: Prezes KZN, zastępcy Prezesa KZN, pracownicy Biura KZN, a także inne osoby, w szczególności eksperci, jeżeli ich udział może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy i jest uzasadniony potrzebami Rady Nadzorczej KZN.
5. 
Na potrzeby ustalenia kworum na posiedzeniu Rady Nadzorczej KZN bierze się pod uwagę członków Rady Nadzorczej KZN obecnych fizycznie na posiedzeniu oraz członków Rady Nadzorczej KZN uczestniczących w tym posiedzeniu przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
§  5. 
1. 
Rada Nadzorcza KZN podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej czterech jej członków. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
2. 
W sprawach, o których mowa w art. 34 ust. 1 ustawy, Rada Nadzorcza KZN podejmuje uchwały większością 2/3 głosów w obecności co najmniej pięciu jej członków.
3. 
Dla ważności uchwał Rady Nadzorczej KZN wymagane jest zawiadomienie o posiedzeniu wszystkich członków Rady Nadzorczej KZN.
4. 
Uchwały w sprawach personalnych są podejmowane w głosowaniu tajnym. Na wniosek co najmniej jednego członka Rady Nadzorczej KZN Przewodniczący może zarządzić głosowanie tajne w innych sprawach.
5. 
Przewodniczący może zdecydować o podjęciu uchwały bez konieczności odbycia posiedzenia Rady Nadzorczej KZN, w trybie obiegowym, w tym przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Głosowanie bez konieczności odbycia posiedzenia zarządza się w szczególności w sprawach wymagających niezwłocznego podjęcia uchwały przez Radę Nadzorczą KZN, z wyłączeniem spraw podejmowanych w głosowaniu tajnym. W przypadku gdy Przewodniczący zdecyduje o podjęciu uchwały w trybie obiegowym, powiadamia wszystkich członków Rady Nadzorczej KZN o treści projektu uchwały. Uchwała jest ważna, gdy wszyscy członkowie Rady Nadzorczej KZN zostali powiadomieni o treści projektu uchwały.
6. 
Członek Rady Nadzorczej KZN głosujący na posiedzeniu Rady Nadzorczej KZN przeciw podjęciu uchwały może zgłosić do protokołu zdanie odrębne. Zdanie odrębne wraz z motywami jego złożenia składa się do protokołu posiedzenia.
7. 
Członek Rady Nadzorczej KZN zgłasza do protokołu i informuje na posiedzeniu pozostałych członków Rady Nadzorczej KZN o dotyczącym go konflikcie interesów i nie bierze udziału w głosowaniu nad podjęciem uchwały w sprawie, w której zaistniał konflikt interesów.
8. 
Konflikt interesów zachodzi w sytuacji, w której skutki podejmowanej uchwały dotyczą pośrednio lub bezpośrednio interesu majątkowego lub osobistego członka Rady Nadzorczej KZN, jego małżonka, wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających z członkiem Rady Nadzorczej KZN albo jego małżonkiem w stosunku przysposobienia.
9. 
Uchwałę Rady Nadzorczej KZN podpisuje Przewodniczący.
§  6. 
1. 
Z posiedzenia Rady Nadzorczej KZN sporządza się protokół. Protokół odzwierciedla przebieg czynności podejmowanych w trakcie posiedzenia. Jeżeli posiedzenie utrwala się za pomocą urządzenia rejestrującego obraz lub dźwięk, protokół można ograniczyć do zapisu istotnych wypowiedzi osób biorących w nich udział.
2. 
Protokół zawiera w szczególności:
1)
datę, miejsce oraz formę odbycia posiedzenia;
2)
imiona i nazwiska obecnych członków Rady Nadzorczej KZN;
3)
imiona i nazwiska osób, o których mowa w § 4 ust. 4, wraz z pełnioną funkcją;
4)
przyjęty porządek obrad;
5)
przebieg obrad wraz z treścią uchwał i liczbą oddanych głosów;
6)
podpis Przewodniczącego.
3. 
Do protokołu dołącza się dokumenty stanowiące podstawę podjętych uchwał, elektroniczny nośnik zapisu obrazu lub dźwięku, a także pisemny zapis dźwięku.
4. 
Z podjęcia uchwały w trybie, o którym mowa w § 5 ust. 5, sporządza się protokół zawierający stanowisko poszczególnych członków Rady Nadzorczej KZN. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
5. 
Protokoły wraz z załącznikami, o których mowa w ust. 3, przechowuje się w Biurze KZN.
§  7. 
Rada Nadzorcza KZN, w zakresie nieuregulowanym niniejszym statutem, może określić szczegółowy tryb swojej pracy w formie regulaminu.

Rozdział  3

Prezes KZN i organizacja Biura KZN

§  8. 
1. 
W przypadku powołania dwóch zastępców Prezesa KZN Prezes KZN wyznacza spośród nich pierwszego zastępcę.
2. 
Prezes KZN określa zakres zadań zastępców Prezesa KZN.
3. 
Zastępca Prezesa KZN, a w przypadku, o którym mowa w ust. 1, pierwszy zastępca Prezesa KZN, wykonuje w stosunku do Prezesa KZN następujące czynności z zakresu prawa pracy:
1)
potwierdzanie warunków zatrudnienia lub wynagrodzenia zgodnie z art. 29 § 2 i 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510, 1700 i 2140);
2)
wydawanie zaświadczeń o zatrudnieniu lub wynagrodzeniu.
§  9. 
1. 
Dyrektor Biura KZN zapewnia funkcjonowanie i ciągłość pracy Biura KZN, warunki jego działania, a także organizację pracy, w szczególności przez:
1)
sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad komórkami organizacyjnymi Biura KZN w zakresie prawidłowego wykonywania przez nie zadań określonych przez Prezesa KZN;
2)
nadzorowanie organizacyjne przebiegu prac nad terminowym przygotowaniem projektu rocznego planu finansowego KZN oraz kwartalnych sprawozdań z realizacji planu finansowego KZN i rocznego sprawozdania finansowego KZN;
3)
przygotowanie projektu regulaminu Biura KZN oraz projektu regulaminu pracy Biura KZN;
4)
zapewnianie przestrzegania przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej;
5)
przygotowanie programu zarządzania zasobami ludzkimi w Biurze KZN;
6)
nadzorowanie naborów na wolne stanowiska pracy w Biurze KZN;
7)
wykonywanie innych zadań z upoważnienia Prezesa KZN.
2. 
Do czasu powołania zastępcy Prezesa KZN czynności, o których mowa w § 8 ust. 3, wykonuje Dyrektor Biura KZN.
§  10. 
1. 
Biuro KZN zapewnia obsługę Prezesa KZN oraz Rady Nadzorczej KZN.
2. 
W skład Biura KZN wchodzą:
1)
Departament Gospodarowania Nieruchomościami;
2)
Departament Nadzoru Właścicielskiego;
3)
Departament Organizacyjny;
4)
Departament Rozwoju i Analiz.
3. 
W skład Biura KZN wchodzą także samodzielne stanowiska pracy, jeżeli z odrębnych przepisów wynika ich bezpośrednia podległość Prezesowi KZN.
4. 
Szczegółowe zadania departamentów określa regulamin Biura KZN.
§  11. 
1. 
W skład departamentu mogą wchodzić wydziały, zespoły lub samodzielne stanowiska pracy.
2. 
Wydziały, zespoły oraz samodzielne stanowiska pracy, o których mowa w ust. 1, tworzy, łączy i likwiduje Prezes KZN.
3. 
Szczegółowy wykaz wydziałów, zespołów oraz samodzielnych stanowisk pracy, o których mowa w ust. 1, a także ich zakresy działania, jak również podporządkowanie organizacyjne określa regulamin Biura KZN.
§  12. 
1. 
Do realizacji określonych zadań Prezes KZN może powoływać stałe lub doraźne komisje problemowe.
2. 
W skład komisji problemowych, o których mowa w ust. 1, wchodzą pracownicy Biura KZN oraz eksperci spośród przedstawicieli nauki i praktyki.
1 Minister Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej - rozwój regionalny, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1948).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024