Dokumentowanie niektórych czynności funkcjonariuszy Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 28 listopada 2022 r.
w sprawie dokumentowania niektórych czynności funkcjonariuszy Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej

Na podstawie art. 23o ust. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2470) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób dokumentowania przez funkcjonariuszy Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej, zwanego dalej "IWSW":
a)
legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości,
b)
dokonywania sprawdzenia prewencyjnego w celu:
ochrony przed bezprawnymi zamachami na życie lub zdrowie osób lub mienie lub w celu ich ochrony przed nieuprawnionym działaniem skutkującym zagrożeniem życia lub zdrowia,
znalezienia i odebrania przedmiotów, których użycie ze względu na ich właściwość może spowodować zagrożenie dla życia lub zdrowia lub bezpieczeństwa prowadzonych czynności,
c)
ujmowania osób w zakresie niezbędnym do realizacji zadań, o których mowa w art. 23b ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, w celu niezwłocznego przekazania tych osób Policji lub innym właściwym organom,
d)
obserwowania i rejestrowania, przy użyciu środków technicznych, obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom w trakcie wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych na podstawie ustawy,
e)
żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego,
f)
zwracania się o niezbędną pomoc do podmiotów innych niż wymienione w lit. e, jak również zwracania się do każdej osoby o udzielenie pomocy, w ramach obowiązujących przepisów prawa,
g)
wydawania osobom poleceń określonego zachowania się w granicach niezbędnych do wykonania czynności określonych w lit. a-c lub wykonywania innych czynności służbowych podejmowanych w zakresie i w celu realizacji ustawowych zadań IWSW lub w celu uniknięcia bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa osób lub mienia, gdy jest to niezbędne do sprawnego i zgodnego z prawem wykonywania tych czynności albo uniknięcia zatarcia śladów przestępstwa;
2)
treść pouczeń o prawach przysługujących osobie ujętej;
3)
wzory protokołów, o których mowa w art. 23i ust. 1 i 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej.
§  2. 
1. 
Z przeprowadzonej czynności legitymowania osoby funkcjonariusz IWSW sporządza notatkę służbową, która zawiera:
1)
stopień, imię, nazwisko i określenie stanowiska służbowego funkcjonariusza IWSW;
2)
określenie daty i godziny rozpoczęcia i zakończenia czynności oraz miejsca ich przeprowadzenia;
3)
imię, nazwisko, datę urodzenia i miejsce zamieszkania osoby legitymowanej;
4)
cechy identyfikacyjne dokumentu, na podstawie którego stwierdzono tożsamość osoby legitymowanej;
5)
określenie przyczyny legitymowania;
6)
podpis funkcjonariusza.
2. 
Notatki, o której mowa w ust. 1, nie sporządza się w przypadku, gdy informacja o przeprowadzonej czynności legitymowania osoby została zamieszczona w protokole ujęcia osoby albo w protokole dokonania sprawdzenia prewencyjnego.
§  3. 
Wzór protokołu dokonania sprawdzenia prewencyjnego jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
Wzór protokołu ujęcia osoby jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
W przypadku, o którym mowa w art. 23j ust. 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, funkcjonariusz IWSW dokumentuje dokonanie czynności sprawdzenia prewencyjnego w dokumentacji służbowej, w szczególności w notatniku służbowym, notatce służbowej lub notatce urzędowej, określając:
1)
rodzaj, czas i miejsce przeprowadzenia czynności;
2)
imiona, nazwiska i funkcje osób uczestniczących w czynności;
3)
sposób przeprowadzenia i wynik czynności.
§  6. 
Z przeprowadzonej czynności obserwowania i rejestrowania obrazu zdarzeń oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom funkcjonariusz IWSW sporządza komunikat, który zawiera:
1)
nazwę komórki organizacyjnej IWSW realizującej czynność;
2)
określenie czasu i miejsca przeprowadzenia czynności;
3)
określenie celu przeprowadzonej czynności i jej opis;
4)
określenie rodzaju użytych środków technicznych;
5)
podpis funkcjonariusza IWSW nadzorującego realizację czynności.
§  7. 
1. 
Wystąpienie z żądaniem niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego funkcjonariusz IWSW dokumentuje w notatce służbowej, która zawiera:
1)
imię, nazwisko i określenie stanowiska służbowego funkcjonariusza IWSW;
2)
określenie czasu i miejsca przeprowadzenia czynności;
3)
nazwę instytucji państwowej, organu administracji rządowej albo samorządu terytorialnego;
4)
określenie przyczyny wystąpienia z żądaniem pomocy;
5)
podpis funkcjonariusza IWSW.
2. 
W przypadku zwracania się przez funkcjonariusza IWSW o niezbędną pomoc do podmiotów innych niż wymienione w § 1 pkt 1 lit. e przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  8. 
1. 
O wydaniu osobie polecenia określonego zachowania się w granicach niezbędnych do wykonania czynności określonych w § 1 pkt 1 lit. a-c funkcjonariusz IWSW zamieszcza odpowiednio w notatce służbowej lub protokole, o których mowa w § 2-4, albo w dokumentacji służbowej wskazanej w art. 23j ust. 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej wzmiankę, która zawiera:
1)
określenie czasu i miejsca przeprowadzenia czynności;
2)
określenie celu przeprowadzonej czynności i jej opis;
3)
informację o pouczeniu osoby o przysługującym jej prawie, o którym mowa w art. 23o ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej.
2. 
O wydaniu osobie polecenia określonego zachowania się w celu wykonywania innych czynności służbowych niż określone w § 1 pkt 1 lit. a-c podejmowanych w zakresie i w celu realizacji ustawowych zadań IWSW lub w celu uniknięcia bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa osób lub mienia, gdy jest to niezbędne do sprawnego i zgodnego z prawem wykonywania tych czynności albo uniknięcia zatarcia śladów przestępstwa, funkcjonariusz IWSW sporządza notatkę służbową, która zawiera:
1)
imię, nazwisko i określenie stanowiska służbowego funkcjonariusza IWSW;
2)
określenie czasu i miejsca przeprowadzenia czynności;
3)
określenie celu przeprowadzenia czynności i jej opis;
4)
wzmiankę o pouczeniu osoby o przysługującym jej prawie, o którym mowa w art. 23o ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej;
5)
podpis funkcjonariusza.
§  9. 
Dokumentowanie czynności, o których mowa w § 2 i 5-8, może być realizowane w postaci elektronicznej.
§  10. 
Treść pouczeń osoby ujętej jest określona w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 14 grudnia 2022 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Protokół dokonania sprawdzenia prewencyjnego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

PROTOKÓŁ UJĘCIA OSOBY

na podstawie art. 23d ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

POUCZENIA O UPRAWNIENIACH OSOBY UJĘTEJ NA PODSTAWIE ART. 23D UST. 1 PKT 3 USTAWY Z DNIA 9 KWIETNIA 2010 R. O SŁUŻBIE WIĘZIENNEJ

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024