Tryb mianowania na pierwszy stopień oficerski, stopnie oficerskie generałów i admirałów oraz stopień wojskowy Marszałka Polski.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 17 maja 2022 r.
w sprawie trybu mianowania na pierwszy stopień oficerski, stopnie oficerskie generałów i admirałów oraz stopień wojskowy Marszałka Polski

Na podstawie art. 140 ust. 16 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa tryb mianowania na:
1)
pierwszy stopień oficerski (podporucznika);
2)
stopnie oficerskie generałów i admirałów;
3)
stopień wojskowy Marszałka Polski.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;
2)
wniosku o mianowanie - należy przez to rozumieć wniosek o mianowanie odpowiednio na pierwszy stopień oficerski (podporucznika), stopnie oficerskie generałów lub admirałów oraz stopień wojskowy Marszałka Polski.
§  3. 
1. 
Wniosek o mianowanie Minister Obrony Narodowej przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej nie później niż czterdzieści pięć dni przed przewidywanym terminem mianowania.
2. 
W przypadku określonym w art. 140 ust. 5 pkt 2 ustawy wniosek o mianowanie Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej nie później niż dwadzieścia jeden dni przed przewidywanym terminem mianowania.
3. 
Wniosek o mianowanie na pierwszy stopień oficerski żołnierza, który ukończył naukę w uczelni wojskowej lub szkolenie wojskowe, Minister Obrony Narodowej przedstawia nie później niż trzydzieści dni przed przewidywanym terminem mianowania.
4. 
W przypadkach uzasadnionych potrzebami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o mianowanie może być przedstawiony bez zachowania terminów określonych w ust. 1- 3.
5. 
Wzór wniosku o mianowanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
6. 
Wzór wniosku o mianowanie, o którym mowa w ust. 3, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
W przypadku przedstawienia wniosku o mianowanie zawierającego niekompletne lub błędne dane albo powzięcia informacji o fakcie podważającym zasadność mianowania Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może zwrócić się do organu, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie, o uzupełnienie lub poprawienie wniosku albo o przedstawienie informacji o fakcie podważającym zasadność mianowania.
§  5. 
Jeżeli po przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o mianowanie zostaną ujawnione fakty podważające zasadność mianowania, organ, który wystąpił z wnioskiem, niezwłocznie zawiadamia o tym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
§  6. 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może przekazać wniosek o mianowanie Szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego lub właściwej komórce organizacyjnej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w celu zaopiniowania.
§  7. 
Mianowanie na stopień wojskowy następuje z dniem określonym w postanowieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
§  8. 
1. 
Mianowanemu żołnierzowi wystawia się:
1)
w przypadku mianowania na pierwszy stopień oficerski (podporucznika) - akt mianowania w formie patentu oficerskiego;
2)
w przypadku mianowania na stopnie oficerskie generałów i admirałów oraz stopień wojskowy Marszałka Polski - akt mianowania.
2. 
Akt mianowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, stanowi druk na papierze, w poziomie, o wymiarach 420 mm x 300 mm. U góry znajduje się wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej o polu tarczy szrafowanym pionowo, a w wydzielonych, podobnie szrafowanych polach po bokach, stylizowany ornament z gałązek wawrzynu. Pod wizerunkiem godła znajduje się majuskułowy napis PATENT OFICERSKI i poniżej odpowiednio tekst:
1)
"Stwierdzam, że Pan/Pani ..., syn/córka ..., wykazawszy zalety właściwe powołaniu oficera oraz zdolności do spełniania obowiązków nadanego stopnia oficerskiego i gotowość poświęcenia wszystkiego ku dobru i chwale Ojczyzny, z dniem ... uzyskał(a) stopień ...";
2)
"Stwierdzam, że Pan/Pani ..., syn/córka ..., za zasługi na rzecz obronności państwa pośmiertnie z dniem ... został(a) mianowany(-na) na stopień ...";
3)
"Stwierdzam, że Pan/Pani ..., syn/córka ..., w uznaniu zasług z tytułu udziału w walkach o niepodległość państwa polskiego pośmiertnie z dniem ... został(a) mianowany(-na) na stopień ...";
4)
"Stwierdzam, że Pan/Pani ..., syn/córka ..., w uznaniu szczególnych zasług z tytułu działalności na rzecz suwerennej i demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej pośmiertnie z dniem ... został(a) mianowany(-na) na stopień ... ".
3. 
Tekst aktu mianowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest ujęty po bokach i dołem wydzielonymi polami tworzącymi szrafowaną pionowo ramę, w której są cztery historyczne wizerunki herbu Orzeł Biały; z lewej strony u góry znajduje się wizerunek Orła Piastów, z prawej strony u góry wizerunek Orła Jagiellonów, z lewej strony u dołu wizerunek Orła królów elekcyjnych, z prawej strony u dołu wizerunek Orła wzór 1919 odrodzonej Rzeczypospolitej; pola tarcz herbowych są szrafowane pionowo. Pomiędzy herbami z lewej strony znajduje się panoplium z półzbroi husarskiej, szabli i kopii z proporcem, pomiędzy herbami z prawej strony jest panoplium z kurtki ułańskiej z czapką, szablą i lancą z proporcem. W dolnym polu ramy wypełnionym stylizowanym ornamentem z gałązek dębiny jest pisany majuskułą napis: BÓG HONOR OJCZYZNA.
4. 
Akt mianowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, stanowi druk na papierze, w poziomie, o wymiarach 500 mm x 350 mm. U góry znajduje się wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej o polu tarczy szrafowanym pionowo, a w wydzielonych polach po bokach ornament wyobrażający wężyk generalski, nad którym są stylizowane liście wawrzynu. Pod wizerunkiem godła znajduje się majuskułowy napis AKT MIANOWANIA i poniżej odpowiednio tekst:
1)
"Na wniosek Ministra Obrony Narodowej ku dobru i chwale Ojczyzny mianuję z dniem ... Pana/Panią ... na stopień ...";
2)
"Na wniosek Ministra Obrony Narodowej za zasługi na rzecz obronności państwa pośmiertnie mianuję z dniem ... Pana/Panią ... na stopień ...";
3)
"Na wniosek Ministra Obrony Narodowej w uznaniu zasług z tytułu udziału w walkach o niepodległość państwa polskiego pośmiertnie mianuję z dniem ... Pana/Panią ... na stopień ...";
4)
"Na wniosek Ministra Obrony Narodowej w uznaniu szczególnych zasług z tytułu udziału działalności na rzecz suwerennej i demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej pośmiertnie mianuję z dniem ... Pana/Panią ... na stopień ...".
5. 
Tekst aktu mianowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest ujęty po bokach i dołem wydzielonymi polami tworzącymi szrafowaną pionowo ramę wypełnioną stylizowanym ornamentem z gałązek wawrzynu, wśród których są po lewej stronie, od góry: wizerunek orła generałów (admirałów), odznaka Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari i u dołu rokustanowienia Orderu - 1792. Po prawej stronie jest wizerunek orła generałów (admirałów), odznaka Krzyża Kawalerskiego Orderu Krzyża Wojskowego i u dołu rokustanowienia Orderu - 2006. W dolnym polu ramy, pomiędzy stylizowanymi gałązkami wawrzynu, jest pisany majuskułą napis: BÓG HONOR OJCZYZNA.
6. 
W przypadkach tego wymagających w akcie mianowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, wyrazy "Pana/Panią" zastępuje się wyrazami "Księdza/Biskupa/Arcybiskupa".
7. 
Wzór aktu mianowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
8. 
Wzór aktu mianowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  9. 
1. 
Akt mianowania na stopnie oficerskie generałów i admirałów lub na stopień wojskowy Marszałka Polski oraz w przypadku określonym w art. 140 ust. 15 ustawy podpisuje i wręcza Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Akt mianowania w przypadkach innych niż określone w ust. 1 podpisuje i wręcza Minister Obrony Narodowej lub upoważniona przez niego osoba, o ile czynności tych nie podjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. O zamiarze podpisania i wręczenia aktu mianowania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej powiadamia się Ministra Obrony Narodowej.
3. 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może upoważnić inne osoby do wręczania aktów mianowania na stopnie oficerskie generałów i admirałów lub na stopień wojskowy Marszałka Polski oraz w przypadku określonym w art. 140 ust. 15 ustawy, w szczególności w przypadku przebywania mianowanych żołnierzy poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
§  10. 
1. 
Mianowanemu żołnierzowi wręcza się akt mianowania w sposób uroczysty, zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
2. 
Żołnierza mianowanego na stopień wojskowy, o którym mowa w § 1 pkt 2 lub 3, oraz organ występujący z wnioskiem o mianowanie powiadamia się o wręczeniu aktu mianowania co najmniej na siedem dni przed planowaną datą jego wręczenia.
3. 
Wręczenie aktu mianowania może być w szczególności połączone z obchodami świąt narodowych lub wojskowych.
§  11. 
1. 
Żołnierza, który nie mógł przybyć na uroczystość wręczenia aktu mianowania, oraz organ występujący z wnioskiem o mianowanie powiadamia się o innym wyznaczonym terminie wręczenia aktu mianowania.
2. 
W wyjątkowych przypadkach, w których mianowany żołnierz nie może przybyć na uroczystość wręczenia aktu mianowania, w szczególności z powodu długotrwałej choroby, akt mianowania można wręczyć w miejscu jego pobytu.
3. 
W przypadku śmierci mianowanego żołnierza przed wręczeniem aktu mianowania oraz w przypadku określonym w art. 140 ust. 15 ustawy, akt mianowania wręcza się najbliższemu członkowi rodziny po zmarłym żołnierzu. Przepisy ust. 1 i 2 oraz § 10 stosuje się odpowiednio.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK O MIANOWANIE NA …………………. 1)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WNIOSEK O MIANOWANIE

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

PATENT OFICERSKI

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

AKT MIANOWANIA

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 listopada 2009 r. w sprawie trybu nadawania pierwszego stopnia oficerskiego, stopni oficerskich generałów i admirałów oraz stopnia wojskowego Marszałka Polski (Dz. U. poz. 1554), które traci moc na podstawie art. 823 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024