united kingdom
ukraine

Szczegółowy zakres niektórych informacji gromadzonych w centralnym rejestrze oszczędności energii finalnej oraz sposób uwierzytelniania osób upoważnionych wpisanych do wykazu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 13 grudnia 2021 r.
w sprawie szczegółowego zakresu niektórych informacji gromadzonych w centralnym rejestrze oszczędności energii finalnej oraz sposobu uwierzytelniania osób upoważnionych wpisanych do wykazu

Na podstawie art. 35a ust. 4 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2166) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres informacji dotyczących przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej zrealizowanych za pomocą środków alternatywnych, o których mowa w art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej, zwanej dalej "ustawą", oraz ilości uzyskanej w wyniku ich realizacji oszczędności energii finalnej, gromadzonych w centralnym rejestrze oszczędności energii finalnej, zwanym dalej "rejestrem", o:
a)
rodzaju przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej,
b)
sposobie potwierdzenia ilości uzyskanych średniorocznych oszczędności energii finalnej, wyrażonej w tonach oleju ekwiwalentnego na rok;
2)
sposób uwierzytelniania osób upoważnionych wpisanych do wykazu osób upoważnionych, o których mowa w art. 35b ust. 4 ustawy, zwanego dalej "wykazem".
§  2. 
1. 
Informacje dotyczące rodzaju przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego obejmują wskazanie rodzaju tego przedsięwzięcia oraz miejsca jego lokalizacji, a także inne istotne informacje dla tego przedsięwzięcia, przykładowo zwięzły opis przedsięwzięcia lub wskazanie programu lub instrumentu, w ramach którego przedsięwzięcie jest realizowane.
2. 
Rodzaje przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego są określone w załączniku do rozporządzenia.
3. 
Informacje dotyczące sposobu potwierdzenia ilości uzyskanych średniorocznych oszczędności energii finalnej, wyrażonej w tonach oleju ekwiwalentnego na rok, obejmują wskazanie co najmniej jednego z następujących sposobów potwierdzenia:
1)
audyt:
a)
efektywności energetycznej,
b)
energetyczny w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, 1162 i 1243),
c)
remontowy w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków;
2)
umowa zawarta przez instytucje, o których mowa w art. 18 ust. 5 ustawy, z odbiorcami końcowymi, określająca łączną ilość energii finalnej zaoszczędzonej przez tych odbiorców;
3)
inne potwierdzenie wynikające z zasad realizacji danego programu lub instrumentu, wdrażanych w ramach programów w zakresie polityki spójności lub w ramach innych programów i instrumentów finansowych, o których mowa w art. 18 ust. 4 ustawy.
§  3. 
Uwierzytelnianie osoby upoważnionej wpisanej do wykazu w systemie teleinformatycznym obsługującym rejestr wymaga użycia profilu zaufanego lub innego środka identyfikacji elektronicznej wydanego w systemie identyfikacji elektronicznej przyłączonym do węzła krajowego identyfikacji elektronicznej, o którym mowa w art. 21a ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1797), adekwatnie do poziomu bezpieczeństwa środka identyfikacji elektronicznej wymaganego dla usług świadczonych w tym sys-temie.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

RODZAJE PRZEDSIĘWZIĘĆ SŁUŻĄCYCH POPRAWIE EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ U ODBIORCY KOŃCOWEGO

1.
Przedsięwzięcie termomodernizacyjne w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą".
2.
Przedsięwzięcie remontowe w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy.
3.
Przedsięwzięcie termomodernizacyjne finansowane ze środków, o których mowa w art. 18 ust. 3 pkt 2-6 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2166).
4.
Przedsięwzięcie niskoemisyjne w rozumieniu art. 2 pkt 1b ustawy.
5.
Modernizacja lub wymiana oświetlenia.
6.
Modernizacja procesu technologicznego, produkcyjnego, telekomunikacyjnego lub informatycznego.
7.
Wymiana lub modernizacja urządzeń i instalacji oraz odzysk energii w procesach przemysłowych.
8.
Ograniczanie strat energii na transformacji.
9.
Modernizacja lub wymiana sieci ciepłowniczej.
10.
Modernizacja lub wymiana napędów, w szczególności silników, przekładni i układów regulacji.
11.
Ograniczenie strat związanych z poborem energii biernej przez odbiorniki energii elektrycznej.
12.
Modernizacja lub wymiana pojazdów służących do transportu drogowego lub kolejowego.
13.
Ograniczenie strat związanych z magazynowaniem i przeładunkiem paliw ciekłych.
14.
Przedsięwzięcia infrastrukturalne związane z rozwojem publicznego transportu zbiorowego w miastach.
15.
Zwiększanie średnich obciążeń pojazdów służących do transportu drogowego, w szczególności środki zachęcające do wspólnego użytkowania tych pojazdów (car-sharing).
16.
Ograniczenie zużycia energii lub paliw przez zastosowanie środków wpływających na zmianę zachowań odbiorców końcowych, w tym przeprowadzonych działań edukacyjno-informacyjnych.
1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.2362

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres niektórych informacji gromadzonych w centralnym rejestrze oszczędności energii finalnej oraz sposób uwierzytelniania osób upoważnionych wpisanych do wykazu.
Data aktu: 13/12/2021
Data ogłoszenia: 21/12/2021
Data wejścia w życie: 01/01/2022