Zmiana rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 4 grudnia 2020 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych

Na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a i c ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568, 695, 1087 i 1517) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych (Dz. U. poz. 2355, z 2018 r. poz. 893 oraz z 2019 r. poz. 1143, 1272 i 2483) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 w ust. 1 w pkt 5 wyrazy "§ 10" zastępuje się wyrazami "art. 73 ust. 1b ustawy";
2)
w § 3:
a)
ust. 8 otrzymuje brzmienie:

"8. W przypadku zgłoszenia do rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z zagranicy i zgłoszenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego w stopniu powodującym jego nieczytelność przepisy art. 72 ust. 5 ustawy stosuje się odpowiednio.",

b)
w ust. 9 wyrazy "ust. 8" zastępuje się wyrazami "art. 72 ust. 5 ustawy",
c)
uchyla się ust. 10;
3)
uchyla się § 4 i § 5;
4)
§ 10 otrzymuje brzmienie:

"§ 10. W przypadku, o którym mowa w art. 73 ust. 1c pkt 2 ustawy, właściciel pojazdu, składając wniosek o wydanie dodatkowej zalegalizowanej tablicy rejestracyjnej, podaje w nim informację o numerze rejestracyjnym pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 1b ustawy, oraz jego numerze VIN albo numerze nadwozia, podwozia lub ramy, a odbierając tę tablicę przedstawia dowód rejestracyjny w celu umieszczenia w nim przez organ rejestrujący dodatkowego znaku legalizacyjnego oraz adnotacji, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 75c pkt 2 ustawy.";

5)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. 1. W przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w art. 74a ust. 2 ustawy, organ rejestrujący wydaje wtórnik dowodu rejestracyjnego po przedłożeniu przez właściciela pojazdu odpowiednio dokumentów, o których mowa w art. 74a ust. 2 ustawy, oraz po pozytywnej weryfikacji w centralnej ewidencji pojazdów danych zawartych w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym.

2. W przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w art. 74a ust. 3 ustawy, organ rejestrujący wydaje wtórnik pozwolenia czasowego po przedłożeniu przez właściciela pojazdu odpowiednio dokumentów, o których mowa w art. 74a ust. 3 ustawy, oraz po pozytywnej weryfikacji w centralnej ewidencji pojazdów danych zawartych w dotychczasowym pozwoleniu czasowym.

3. W przypadku braku informacji w centralnej ewidencji pojazdów o terminie następnego badania technicznego pojazdu organ rejestrujący wydaje wtórnik dowodu rejestracyjnego po przedstawieniu przez właściciela pojazdu zaświadczenia o pozytywnym wyniku ważnego badania technicznego pojazdu.

4. Przy odbiorze wtórnika dowodu rejestracyjnego właściciel pojazdu przedstawia organowi rejestrującemu kartę pojazdu, jeżeli była wydana, w celu umieszczenia w niej przez organ rejestrujący adnotacji urzędowej o wydanym wtórniku dowodu rejestracyjnego.

5. Przepisy wydane na podstawie art. 75c pkt 2 ustawy stosuje się odpowiednio.";

6)
§ 15 otrzymuje brzmienie:

"§ 15. 1. W przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w art. 74a ust. 8 ustawy, organ rejestrujący wydaje wtórnik tablic (tablicy) rejestracyjnych odpowiednio do przepisów art. 74a ust. 8 ustawy po:

1) złożeniu przez właściciela pojazdu oświadczenia o utracie tablic (tablicy) rejestracyjnych albo

2) oddaniu zniszczonych tablic (tablicy) rejestracyjnych

oraz przedstawieniu dotychczasowego dowodu rejestracyjnego celem umieszczenia w nim adnotacji o wydanym wtórniku tablic (tablicy) rejestracyjnych, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 3 ustawy.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, o którym mowa w art. 74a ust. 11 ustawy, wydaje nową decyzję o rejestracji pojazdu, zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne z nowym numerem rejestracyjnym i nowy dowód rejestracyjny pojazdu po oddaniu dotychczasowego dowodu rejestracyjnego i tablic (tablicy) rejestracyjnych oraz przedstawieniu karty pojazdu, jeżeli była wydana.

3. W przypadku utraty dodatkowej zalegalizowanej tablicy rejestracyjnej, o której mowa w art. 73 ust. 1b ustawy, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje wtórnik tej tablicy, po złożeniu przez niego oświadczenia, o którym mowa w art. 74a ust. 8 pkt 1 ustawy.

4. W przypadku zniszczenia dodatkowej zalegalizowanej tablicy rejestracyjnej, o której mowa w art. 73 ust. 1b ustawy, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje wtórnik tej tablicy, po oddaniu przez niego zniszczonych tablic (tablicy) rejestracyjnych zgodnie z art. 74a ust. 8 pkt 2 ustawy.

5. Właściciel pojazdu, składając wniosek o wydanie wtórnika dodatkowej tablicy rejestracyjnej, podaje informację o numerze rejestracyjnym pojazdu oraz jego numerze VIN albo numerze nadwozia, podwozia lub ramy. Odbierając wtórnik dodatkowej zalegalizowanej tablicy rejestracyjnej, przedstawia dowód rejestracyjny w celu umieszczenia w nim przez organ rejestrujący adnotacji, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 75c pkt 2 ustawy.";

7)
w § 16 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Jeżeli pojazd jest przedmiotem współwłasności, wniosek, o którym mowa w § 14, oraz wnioski, o których mowa w art. 73 ust. 1b i art. 74a ust. 1-5, 8, 9 i 12 ustawy, może złożyć albo dokonać zwrotu, o którym mowa w art. 74a ust. 13 ustawy, każdy ze współwłaścicieli, przedkładając pełnomocnictwo albo oświadczenie, że działa za zgodą większości współwłaścicieli.";

8)
w § 27 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Dla oznaczenia bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną stosuje się dodatkową tablicę rejestracyjną, o której mowa w art. 73 ust. 1b ustawy, jednorzędową albo dwurzędową albo jednorzędową zmniejszoną umieszczoną na bagażniku w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym.";

9)
w § 28:
a)
uchyla się ust. 1,
b)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Każdemu pojazdowi przypisuje się jeden numer rejestracyjny, o którym mowa w art. 73 ust. 1d ustawy.";

10)
uchyla się § 33;
11)
w § 34 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Organ rejestrujący wydaje tablice (tablicę) rejestracyjne indywidualne, jeżeli z informacji uzyskanej z ewidencji tablic rejestracyjnych indywidualnych wydanych na terenie województwa, o której mowa w art. 73a ust. 1 pkt 1 ustawy, wynika, że identyczne tablice (tablica) rejestracyjne nie zostały wydane dla innego pojazdu zarejestrowanego na terenie województwa.";

12)
w § 35 w ust. 9 wyrazy "§ 10" zastępuje się wyrazami "art. 73 ust. 1b ustawy";
13)
uchyla się § 36;
14)
w załączniku nr 12 do rozporządzenia w tabeli "Wyróżniki województw i powiatów dla tablic rejestracyjnych":
a)
w kolumnie 3 w lp. 1 w wierszu dotyczącym powiatu "Jeleniogórskiego" wyraz "Jeleniogórski" zastępuje się wyrazem "Karkonoski",
b)
w kolumnie 5 w lp. 7 w wierszu dotyczącym powiatu "Piaseczyńskiego" po literach "PI, PA" dodaje się przecinek i litery "PW, PX".
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 4 grudnia 2020 r., z wyjątkiem:
1)
§ 1 pkt 14 lit. a, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.;
2)
§ 1 pkt 14 lit. b, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2257 oraz z 2020 r. poz. 1722, 1745, 1927 i 2006).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.2169

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.
Data aktu: 04/12/2020
Data ogłoszenia: 04/12/2020
Data wejścia w życie: 04/12/2020, 05/12/2020, 01/01/2021