Zmiana rozporządzenia w sprawie służby przygotowawczej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 października 2020 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie służby przygotowawczej

Na podstawie art. 98g ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1541 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 374) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 marca 2015 r. w sprawie służby przygotowawczej (Dz. U. poz. 449) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7) wojskowy komendant uzupełnień - wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego, trwającego powyżej trzech miesięcy, osoby ubiegającej się o powołanie do służby przygotowawczej albo ze względu na miejsce wykonywania czynności związanych z powołaniem do czynnej służby wojskowej;";

2)
w § 9 w ust. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) na potrzeby kształcenia w korpusie szeregowych - w każdym miesiącu;";

3)
§ 16 otrzymuje brzmienie:

"§ 16. Kształcenie żołnierza obejmuje w przypadku żołnierza kształcącego się na:

1) oficera lub podoficera:

a) okres kształcenia podstawowego,

b) okres kształcenia specjalistycznego;

2) szeregowego - okres kształcenia podstawowego.";

4)
w § 17 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Żołnierz, który wcześniej nie pełnił czynnej służby wojskowej, w okresie kształcenia podstawowego składa przysięgę wojskową.

3. Po zakończeniu okresu kształcenia podstawowego żołnierz kształcący się na oficera lub podoficera odbywa kształcenie specjalistyczne w szkołach wojskowych przygotowujące go do objęcia obowiązków odpowiednio na szczeblu dowódcy plutonu albo dowódcy drużyny (równorzędnych, w zależności od korpusu i grupy osobowej).";

5)
w § 18:
a)
w ust. 1 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"Na zakończenie kształcenia żołnierz składa przed komisją egzaminacyjną powołaną przez komendanta (dowódcę), odpowiednio, egzamin:",

b)
w ust. 3 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"Żołnierzowi, który zdał egzamin wskazany w ust. 1 pkt 2 i 3, komendant nadaje specjalność wojskową, zgodnie z którą żołnierz był kształcony, i mianuje go na stopień wojskowy:";

6)
§ 19 otrzymuje brzmienie:

"§ 19. W czasie pełnienia służby przygotowawczej żołnierz może złożyć wniosek o:

1) zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych;

2) powołanie do:

a) terytorialnej służby wojskowej,

b) zawodowej służby wojskowej.";

7)
w załączniku nr 2 "Regulamin kształcenia żołnierzy służby przygotowawczej":
a)
w części A Przepisy ogólne w ust. 3 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) na szeregowego - do 30 dni.",

b)
w części B Organizacja kształcenia:
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Okres kształcenia podstawowego jest jednakowy dla wszystkich żołnierzy kształconych w poszczególnych korpusach kadry i wynosi do 30 dni.",

w ust 4 uchyla się pkt 3,
ust. 16 otrzymuje brzmienie:

"16. Żołnierze zakwalifikowani do poszczególnych specjalności realizują program kształcenia specjalistycznego, ukierunkowany na przygotowanie do objęcia pierwszych stanowisk służbowych w korpusie osobowym oficerów albo podoficerów, w ramach szkolonej specjalności wojskowej.".

§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.1857

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie służby przygotowawczej.
Data aktu: 06/10/2020
Data ogłoszenia: 21/10/2020
Data wejścia w życie: 05/11/2020