Zmiana rozporządzenia w sprawie służby przygotowawczej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 października 2020 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie służby przygotowawczej

Na podstawie art. 98g ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1541 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 374) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 marca 2015 r. w sprawie służby przygotowawczej (Dz. U. poz. 449) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7) wojskowy komendant uzupełnień - wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego, trwającego powyżej trzech miesięcy, osoby ubiegającej się o powołanie do służby przygotowawczej albo ze względu na miejsce wykonywania czynności związanych z powołaniem do czynnej służby wojskowej;";

2)
w § 9 w ust. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) na potrzeby kształcenia w korpusie szeregowych - w każdym miesiącu;";

3)
§ 16 otrzymuje brzmienie:

"§ 16. Kształcenie żołnierza obejmuje w przypadku żołnierza kształcącego się na:

1) oficera lub podoficera:

a) okres kształcenia podstawowego,

b) okres kształcenia specjalistycznego;

2) szeregowego - okres kształcenia podstawowego.";

4)
w § 17 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Żołnierz, który wcześniej nie pełnił czynnej służby wojskowej, w okresie kształcenia podstawowego składa przysięgę wojskową.

3. Po zakończeniu okresu kształcenia podstawowego żołnierz kształcący się na oficera lub podoficera odbywa kształcenie specjalistyczne w szkołach wojskowych przygotowujące go do objęcia obowiązków odpowiednio na szczeblu dowódcy plutonu albo dowódcy drużyny (równorzędnych, w zależności od korpusu i grupy osobowej).";

5)
w § 18:
a)
w ust. 1 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"Na zakończenie kształcenia żołnierz składa przed komisją egzaminacyjną powołaną przez komendanta (dowódcę), odpowiednio, egzamin:",

b)
w ust. 3 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"Żołnierzowi, który zdał egzamin wskazany w ust. 1 pkt 2 i 3, komendant nadaje specjalność wojskową, zgodnie z którą żołnierz był kształcony, i mianuje go na stopień wojskowy:";

6)
§ 19 otrzymuje brzmienie:

"§ 19. W czasie pełnienia służby przygotowawczej żołnierz może złożyć wniosek o:

1) zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych;

2) powołanie do:

a) terytorialnej służby wojskowej,

b) zawodowej służby wojskowej.";

7)
w załączniku nr 2 "Regulamin kształcenia żołnierzy służby przygotowawczej":
a)
w części A Przepisy ogólne w ust. 3 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) na szeregowego - do 30 dni.",

b)
w części B Organizacja kształcenia:
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Okres kształcenia podstawowego jest jednakowy dla wszystkich żołnierzy kształconych w poszczególnych korpusach kadry i wynosi do 30 dni.",

w ust 4 uchyla się pkt 3,
ust. 16 otrzymuje brzmienie:

"16. Żołnierze zakwalifikowani do poszczególnych specjalności realizują program kształcenia specjalistycznego, ukierunkowany na przygotowanie do objęcia pierwszych stanowisk służbowych w korpusie osobowym oficerów albo podoficerów, w ramach szkolonej specjalności wojskowej.".

§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024