Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się organizmu Rhynchophorus ferrugineus (Olivier).

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 6 maja 2011 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się organizmu Rhynchophorus ferrugineus (Olivier)2)

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1, 3 i 4 oraz art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 849, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 września 2007 r. w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się organizmu Rhynchophorus ferrugineus (Olivier) (Dz. U. Nr 187, poz. 1333 oraz z 2009 r. Nr 52, poz. 429) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 w pkt 1 lit. c otrzymuje brzmienie:

"c) warunki prowadzenia produkcji, obrotu oraz przemieszczania roślin, innych niż owoce i nasiona, gatunków: Areca catechu, Arecastrum romanzoffianum (Cham) Becc, Arenga pinnata, Borassus flabellifer, Brahea armata, Butia capitata, Calamus merillii, Caryota maxima, Caryota cumingii, Chamaerops humilis, Cocos nucifera, Corypha gebanga, Corypha elata, Elaeis guineensis, Howea forsteriana, Jubea chilensis, Livistona australis, Livistona decipiens, Metroxylon sagu, Oreodoxa regia, Phoenix canariensis, Phoenix dactylifera, Phoenix theophrasti, Phoenix sylvestris, Sabal umbraculifera, Trachycarpus fortunei oraz rodzaju Washingtonia, o średnicy podstawy łodygi wynoszącej co najmniej 5 cm, zwanych dalej "roślinami szczególnie podatnymi na porażenie";";

2)
w § 2 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Wojewódzki inspektor nie wyznacza stref, o których mowa w ust. 1, jeżeli:

1) przez organizm, o którym mowa w § 1 pkt 1, porażone zostały jedynie rośliny pochodzące z tej samej przesyłki roślin przeznaczonych do sadzenia;

2) rośliny, o których mowa w pkt 1, zostały:

a) wprowadzone na obszar, na którym stwierdzono ich porażenie, nie wcześniej niż 5 miesięcy przed stwierdzeniem porażenia,

b) porażone przez organizm, o którym mowa w § 1 pkt 1, przed wprowadzeniem na obszar, na którym stwierdzono ich porażenie;

3) w odległości 10 km od roślin, o których mowa w pkt 1, nie stwierdzono innych roślin porażonych przez organizm, o którym mowa w § 1 pkt 1;

4) nie istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się organizmu, o którym mowa w § 1 pkt 1.";

3)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. W strefie porażenia i strefie bezpieczeństwa:

1) przeprowadza się zabiegi mające na celu zapobieżenie dalszemu rozprzestrzenieniu się organizmu, o którym mowa w § 1 pkt 1, i jego zniszczenie, w tym:

a) niszczy się rośliny, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b, lub poddaje się je zabiegom mechanicznym niszczącym ten organizm lub

b) czyści się i odkaża przedmioty lub miejsca, w których zostało stwierdzone występowanie tego organizmu lub które miały kontakt z roślinami, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b, w szczególności miejsca przeprowadzenia zabiegów, o których mowa w lit. a, oraz ich bezpośrednie sąsiedztwo, lub

c) jeżeli jest to konieczne dla zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenieniu się organizmu, o którym mowa w § 1 pkt 1, i dla jego zniszczenia:

- usuwa się ze strefy porażenia i bezpieczeństwa rośliny podatne na porażenie, które nie wykazują objawów porażenia przez organizm, o którym mowa w § 1 pkt 1,

- stosuje się pułapki feromonowe;

2) wojewódzki inspektor przeprowadza regularne kontrole występowania organizmu, o którym mowa w § 1 pkt 1, a w przypadku kontroli w strefie porażenia, także z wykorzystaniem pułapek feromonowych.";

4)
po § 3 dodaje się § 3a w brzmieniu:

"§ 3a. W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w § 2 ust. 2, powodujących niewyznaczenie strefy porażenia i strefy bezpieczeństwa:

1) niszczy się rośliny porażone przez organizm, o którym mowa w § 1 pkt 1, lub poddaje się je zabiegom mechanicznym niszczącym ten organizm;

2) wojewódzki inspektor przeprowadza, przez trzy kolejne lata, regularne kontrole występowania organizmu, o którym mowa w § 1 pkt 1, w promieniu 10 km od miejsca, w którym zlokalizowane były rośliny porażone przez ten organizm.";

5)
w § 6 w pkt 4 w lit. d tiret pierwsze otrzymuje brzmienie:

"- rośliny szczególnie podatne na porażenie znajdowały się w izolacji uniemożliwiającej ich porażenie przez organizm, o którym mowa w § 1 pkt 1,".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).

2) Rozporządzenie wdraża postanowienia decyzji Komisji 2010/467/UE z dnia 17 sierpnia 2010 r. zmieniającej decyzję 2007/365/WE w odniesieniu do roślin narażonych i środków, które należy podjąć w przypadku stwierdzenia występowania organizmu Rhynchophorus ferrugineus (Olivier) (Dz. Urz. UE L 226 z 28.08.2010, str. 42).

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 20, poz. 106, Nr 31, poz. 206 i Nr 98, poz. 817, z 2010 r. Nr 47, poz. 278 oraz z 2011 r. Nr 54, poz. 278 i Nr 63, poz. 322.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.99.575

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się organizmu Rhynchophorus ferrugineus (Olivier).
Data aktu: 06/05/2011
Data ogłoszenia: 16/05/2011
Data wejścia w życie: 16/05/2011