Szkolenia i egzaminy dla osób ubiegających się o wydanie albo o przedłużenie świadectwa kwalifikacji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I INFORMATYZACJI1)
z dnia 22 września 2005 r.
w sprawie szkoleń i egzaminów dla osób ubiegających się o wydanie albo o przedłużenie świadectwa kwalifikacji

Na podstawie art. 28 ust. 9 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
zakres programowy i wymiar czasowy szkolenia początkowego i szkolenia uzupełniającego;
2)
skład oraz regulamin działania komisji egzaminacyjnej;
3)
sposób organizowania i regulamin przeprowadzania egzaminów, w tym egzaminu poprawkowego;
4)
zakres tematów egzaminacyjnych;
5)
warunki i tryb wydawania lub przedłużania świadectwa kwalifikacji;
6)
wzór świadectwa kwalifikacji;
7)
wysokość opłat pobieranych za przeprowadzenie egzaminu po ukończeniu szkolenia początkowego oraz szkolenia uzupełniającego;
8)
wzór zgłoszenia podmiotu rozpoczynającego prowadzenie albo zaprzestającego prowadzenia szkoleń, o których mowa w pkt 1.
§  2.
Zakres programowy i wymiar czasowy szkolenia początkowego i szkolenia uzupełniającego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Egzamin po ukończeniu szkolenia początkowego albo szkolenia uzupełniającego przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej "komisją", o której mowa w art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, zwanej dalej "ustawą".
2.
Komisja składa się z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, pięciu członków oraz sekretarza i działa zgodnie z regulaminem działania komisji egzaminacyjnej, określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Miejsce i termin przeprowadzenia egzaminu po ukończeniu szkolenia początkowego oraz szkolenia uzupełniającego minister właściwy do spraw informatyzacji, zwany dalej "ministrem", wyznacza co najmniej dwa razy do roku i ogłasza w dzienniku urzędowym oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra, nie później niż na 3 miesiące przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia egzaminu.
2.
Do egzaminu po ukończeniu szkolenia początkowego albo szkolenia uzupełniającego mogą przystąpić osoby, które skierowały do ministra wniosek o dopuszczenie do egzaminu.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, składa się nie później niż 30 dni przed terminem egzaminu wraz z dowodem uiszczenia opłaty, o której mowa w § 9 ust. 1.
4.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dołącza się zaświadczenie o ukończeniu szkolenia początkowego albo szkolenia uzupełniającego.
5.
Osoba, która złożyła wniosek, o którym mowa w ust. 2, otrzymuje pisemne zawiadomienie o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu.
§  5.
Regulamin przeprowadzania egzaminów, w tym egzaminu poprawkowego, dla osób ubiegających się o wydanie albo o przedłużenie świadectwa kwalifikacji określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  6.
Zakres tematów egzaminacyjnych egzaminu po ukończeniu szkolenia początkowego albo szkolenia uzupełniającego określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie świadectwa kwalifikacji, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu po ukończeniu szkolenia początkowego, składa do ministra wniosek o wydanie świadectwa kwalifikacji.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
oświadczenie o spełnieniu przez tę osobę warunków określonych w art. 28 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy;
2)
wydane przez komisję zaświadczenie potwierdzające złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu po ukończeniu szkolenia początkowego.
3.
Wzór świadectwa kwalifikacji określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  8.
Osoba ubiegająca się o przedłużenie świadectwa kwalifikacji, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu po ukończeniu szkolenia uzupełniającego, składa do ministra wniosek o przedłużenie świadectwa kwalifikacji oraz dołącza wydane przez komisję zaświadczenie potwierdzające złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu po ukończeniu szkolenia uzupełniającego.
§  9.
1.
Wysokość opłaty pobieranej za przeprowadzenie egzaminu po ukończeniu szkolenia początkowego albo szkolenia uzupełniającego wynosi 500 złotych.
2.
Opłatę, o której mowa w ust. 1, przekazuje się na rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra.
3.
W przypadku rezygnacji z przystąpienia do egzaminu opłata, o której mowa w ust. 1, podlega zwrotowi pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o rezygnacji nie później niż 14 dni przed terminem egzaminu.
§  10.
Wzór zgłoszenia podmiotu rozpoczynającego prowadzenie albo zaprzestającego prowadzenia szkolenia początkowego lub szkolenia uzupełniającego dla osób ubiegających się o wydanie albo o przedłużenie świadectwa kwalifikacji określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
________

1) Minister Nauki i Informatyzacji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Informatyzacji (Dz. U. Nr 134, poz. 1431).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

ZAKRES PROGRAMOWY I WYMIAR CZASOWY SZKOLENIA POCZĄTKOWEGO I SZKOLENIA UZUPEŁNIAJĄCEGO

Lp. Zakres programowy
I SZKOLENIE POCZĄTKOWE
1 Standardy kontroli systemów informatycznych i praktyka ich stosowania
2 Model zarządzania procesami kontroli:

1) planowanie kontroli,

2) procedury kontroli,

3) dokumentowanie i raportowanie

3 Podstawy prawne kontroli systemów teleinformatycznych używanych do realizacji zadań publicznych
4 Zakres kontroli sprawowanej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji w podmiotach publicznych
5 Zasady i tryb przeprowadzania kontroli w podmiotach publicznych; obowiązujące przepisy proceduralne
6 Prawidłowe dokumentowanie przebiegu i wyników czynności kontrolnych
7 Gromadzenie, przechowywanie i zabezpieczanie akt kontroli
8 Ochrona informacji niejawnych oraz innych tajemnic ustawowo chronionych - podstawy prawne
9 Regulacje prawne w obszarze funkcjonowania systemów teleinformatycznych, e-gospodarki oraz rynku elektronicznego
10 Nieprawidłowości i czyny niedozwolone, etyka pracy kontrolera
11 Minimalne wymagania dla systemów teleinformatycznych oraz dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w formie elektronicznej
12 Standardy i normy dotyczące systemów i urządzeń teleinformatycznych
13 Ocena dokumentacji projektowej systemu teleinformatycznego w zakresie zgodności z minimalnymi wymaganiami, o których mowa w lp. 11
14 Ocena założeń projektowych rejestru publicznego w zakresie zgodności z minimalnymi wymaganiami, o których mowa w lp. 11
15 Standardy kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych - model kontroli finansowej w podmiocie publicznym; audyt wewnętrzny
16 Procedury kontroli w zakresie prawidłowości wydatkowania środków publicznych; przeprowadzanie oceny legalności, gospodarności, celowości i rzetelności wydatkowania środków publicznych
Ogółem: 60 godzin
II SZKOLENIE UZUPEŁNIAJĄCE
1 Aktualny stan prawny dotyczący systemów teleinformatycznych oraz rejestrów publicznych
2 Minimalne wymagania dla systemów teleinformatycznych oraz minimalne wymagania dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w formie elektronicznej
3 Standardy i normy dotyczące systemów i urządzeń teleinformatycznych
Ogółem: 15 godzin

ZAŁĄCZNIK Nr 2

REGULAMIN DZIAŁANIA KOMISJI EGZAMINACYJNEJ

§  1.
1.
Pracą komisji egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminów po ukończeniu szkolenia początkowego oraz szkolenia uzupełniającego, w tym egzaminu poprawkowego, zwanej dalej "komisją", kieruje przewodniczący.
2.
W razie nieobecności przewodniczącego jego obowiązki przejmuje zastępca przewodniczącego.
§  2.
Komisja opracowuje testy egzaminacyjne oraz klucz prawidłowych odpowiedzi.
§  3.
1.
Komisja przeprowadza egzamin po ukończeniu szkolenia początkowego oraz szkolenia uzupełniającego w formie testu sprawdzającego umiejętności kandydatów nabyte w trakcie tych szkoleń oraz egzamin poprawkowy.
2.
Komisja działa w składzie minimum 5 osób.
§  4.
1.
Członkowie komisji czuwają nad prawidłowym przebiegiem postępowania egzaminacyjnego i przestrzeganiem przepisów regulaminu przeprowadzania egzaminów, w tym egzaminu poprawkowego.
2.
Komisja potwierdza tożsamość kandydata przystępującego do egzaminu.
3.
Komisja oznacza arkusze egzaminacyjne indywidualnym kodem kandydata.
4.
Członkom komisji przysługuje prawo wykluczenia z dalszego udziału w postępowaniu tych kandydatów, którzy zakłócają jego prawidłowy przebieg.
§  5.
1.
Komisja dokonuje obiektywnej i rzetelnej oceny testów egzaminacyjnych.
2.
Komisja sporządza protokół z zakończonego postępowania egzaminacyjnego, który podpisują wszyscy członkowie. Brak podpisu członka komisji zostaje odnotowany w protokole.
§  6.
1.
Komisja wydaje zaświadczenie potwierdzające złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu po ukończeniu szkolenia początkowego albo szkolenia uzupełniającego w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu.
2.
Wyniki egzaminu poprawkowego Komisja ogłasza w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu i wydaje zaświadczenie potwierdzające złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu w terminie określonym w ust. 1.

ZAŁĄCZNIK Nr 3

REGULAMIN PRZEPROWADZANIA EGZAMINÓW, W TYM EGZAMINU POPRAWKOWEGO, DLA OSÓB UBIEGAJĄCYCH SIĘ O WYDANIE ALBO O PRZEDŁUŻENIE ŚWIADECTWA KWALIFIKACJI

§  1.
Egzamin przeprowadza się w formie pisemnego testu jednokrotnego wyboru.
§  2.
Egzamin przeprowadza się w wydzielonej sali, w warunkach umożliwiających kandydatom samodzielną pracę.
§  3.
Przed przystąpieniem do egzaminu kandydat okazuje dokument potwierdzający jego tożsamość.
§  4.
Arkusze egzaminacyjne są oznaczane indywidualnym kodem kandydata.
§  5.
Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu czuwają członkowie komisji, którym przysługuje prawo wykluczenia z dalszego udziału w egzaminie tych kandydatów, którzy zakłócają jego przebieg.
§  6.
Wykluczenie kandydata z udziału w egzaminie jest równoznaczne ze złożeniem przez niego egzaminu z wynikiem negatywnym.
§  7.
Czas trwania egzaminu wynosi 90 minut.
§  8.
Opuszczenie sali przez kandydata w trakcie trwania egzaminu, bez konsekwencji wykluczenia, może nastąpić jedynie po uprzednim uzyskaniu zgody członka komisji i przekazaniu mu arkuszy egzaminacyjnych.
§  9.
Test egzaminacyjny składa się z 60 zadań testowych.
§  10.
Pytania egzaminacyjne są ustalane każdorazowo przez komisję.
§  11.
Warunkiem złożenia egzaminu z wynikiem pozytywnym jest udzielenie co najmniej 75 % poprawnych odpowiedzi na pytania zawarte w teście, o którym mowa w § 9.
§  12.
Wyniki egzaminu są ogłaszane w siedzibie oraz na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw informatyzacji.
§  13.
W terminie 5 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu uczestnicy egzaminu mogą zwrócić się do komisji egzaminacyjnej z pisemnym wnioskiem o umożliwienie wglądu do testu egzaminacyjnego.
§  14.
1.
Osoby, które nie złożyły egzaminu z wynikiem pozytywnym, ale udzieliły co najmniej 50 % poprawnych odpowiedzi na pytania zawarte w teście, o którym mowa w § 1, mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego, po uprzednim złożeniu do ministra wniosku o przeprowadzenie egzaminu poprawkowego.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu.
§  15.
Egzamin poprawkowy jest przeprowadzany w terminach wyznaczonych przez komisję egzaminacyjną.
§  16.
1.
Egzamin poprawkowy przeprowadzany jest w formie ustnej i polega na udzieleniu odpowiedzi na 3 wylosowane przez kandydata pytania.
2.
Komisja dokonuje oceny udzielonych odpowiedzi i przyznaje za odpowiedź na każde pytanie punkty liczone w skali od 0 do 5, stanowiące średnią arytmetyczną ocen poszczególnych członków komisji.
3.
Warunkiem złożenia egzaminu poprawkowego z wynikiem pozytywnym jest uzyskanie co najmniej 75 % maksymalnej liczby punktów.

ZAŁĄCZNIK Nr 4

ZAKRES TEMATÓW EGZAMINACYJNYCH EGZAMINU PO UKOŃCZENIU SZKOLENIA POCZĄTKOWEGO ALBO SZKOLENIA UZUPEŁNIAJĄCEGO

I. REGULACJE PRAWNE NORMUJĄCE ZASADY I TRYB PRZEPROWADZANIA KONTROLI SYSTEMÓW TELEINFORMATYCZNYCH W PODMIOTACH PUBLICZNYCH
1.
Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565)
2.
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.)

II. OCHRONA INFORMACJI NIEJAWNYCH ORAZ INNYCH TAJEMNIC USTAWOWO CHRONIONYCH W ŚWIETLE OBOWIĄZUJĄCYCH REGULACJI PRAWNYCH

1.
Ustawa z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631)
2.
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.)

III. STANDARDY I PROCEDURY KONTROLI FINANSOWEJ W PODMIOTACH PUBLICZNYCH

1.
Ustawa z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148, z późn. zm.)
2.
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, z późn. zm.)

IV. PODSTAWY PRAWNE FUNKCJONOWANIA SYSTEMÓW TELEINFORMATYCZNYCH, E-GOSPODARKI ORAZ RYNKU ELEKTRONICZNEGO

1.
Ustawa z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.)
2.
Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204, z późn. zm.)
3.
Ustawa z dnia 5 lipca 2002 r. o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym (Dz. U. Nr 126, poz. 1068, z późn. zm.)
4.
Dział V, VI i VIII ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.)
5.
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177, z późn. zm.)
6.
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.) - rozdz. XXXIII - Przestępstwa przeciwko ochronie informacji

V. MINIMALNE WYMAGANIA DLA SYSTEMÓW TELEINFORMATYCZNYCH

1.
Znaczenie i treść minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych oraz dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w formie elektronicznej
2.
Zalecenia dotyczące stosowania minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych oraz dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w formie elektronicznej

VI. STANDARDY I ETYKA ZAWODOWA

Standardy kontroli systemów informatycznych w pracy kontrolera

VII. STANDARDY I NORMY DOTYCZĄCE SYSTEMÓW I URZĄDZEŃ TELEINFORMATYCZNYCH

1.
Standardy i normy z zakresu systemów i urządzeń teleinformatycznych
2.
Ocena dokumentacji projektowej systemu teleinformatycznego w zakresie zgodności z minimalnymi wymaganiami
3.
Ocena założeń projektowych rejestru publicznego w zakresie zgodności z minimalnymi wymaganiami

ZAŁĄCZNIK Nr 5

WZÓR

..............................

(pieczęć ministra właściwego

do spraw informatyzacji)

.........................

(nr świadectwa)

Świadectwo kwalifikacji

Pan(i).........................................................

urodzony(a) dnia .............................. roku ..........

w .............................................................

imię ojca ....................... imię matki ..................

PESEL ..............................

nr dokumentu tożsamości ze zdjęciem ...........................

I. Posiada kwalifikacje kontrolera w zakresie kontroli, o

której mowa w art. 25 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o

informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania

publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565), potwierdzone w trybie art.

28 ust. 3 tej ustawy.

Niniejsze świadectwo kwalifikacji jest ważne do dnia ..........

Wydane przez ..................................................

dnia ................ podpis ................

II. Na podstawie art. 28 ust. 6 ustawy z dnia

17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów

realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565)

świadectwo kwalifikacji przedłuża się

do dnia ............ roku.

Przedłużone przez .............................................

dnia ................ podpis ................

ZAŁĄCZNIK Nr 6

WZÓR

Zgłoszenie podmiotu rozpoczynającego prowadzenie albo zaprzestającego prowadzenia szkolenia początkowego lub szkolenia uzupełniającego dla osób ubiegających się o wydanie albo o przedłużenie świadectwa kwalifikacji

Na podstawie art. 28 ust. 8 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o

informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania

publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565)

............................................................1

z siedzibą w ...............................................2

zgłasza z dniem ................................ r. ministrowi

właściwemu do spraw informatyzacji rozpoczęcie/zaprzestanie3

prowadzenia szkolenia początkowego/szkolenia uzupełniającego3

dla osób ubiegających się o wydanie albo o przedłużenie

świadectwa kwalifikacji.

Do niniejszego zgłoszenia załączono następujące dokumenty4:

1) oświadczenie o prowadzeniu szkoleń w zakresie programowym i

wymiarze czasowym określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Nauki i

Informatyzacji z dnia 22 września 2005 r. w sprawie szkoleń i

egzaminów dla osób ubiegających się o wydanie albo o

przedłużenie świadectwa kwalifikacji (Dz. U. Nr 200, poz. 1656),

2) aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo

zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności

gospodarczej.

.................. .............................

(data) (podpis osoby upoważnionej)

________

1 Wpisać pełną nazwę jednostki szkoleniowej.

2 Wpisać adres siedziby jednostki szkoleniowej.

3 Niepotrzebne skreślić.

4 Dotyczy zgłoszenia rozpoczęcia prowadzenia szkolenia początkowego lub szkolenia uzupełniającego, w przeciwnym wypadku skreślić.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024