Dokonywanie i rozpatrywanie zgłoszeń topografii układów scalonych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 19 października 2001 r.
w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń topografii układów scalonych.

Na podstawie art. 210 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 508) zarządza się, co następuje:
§  1. [Przedmiot regulacji]
Rozporządzenie określa szczegółowe wymogi dotyczące zgłoszenia topografii układu scalonego oraz szczegółowy zakres i tryb rozpatrywania tych zgłoszeń w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej "Urzędem Patentowym".
§  2. [Definicje]
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,
2)
zgłaszającym - rozumie się przez to osobę, która w imieniu własnym dokonała zgłoszenia topografii układu scalonego w Urzędzie Patentowym.
§  3. [Elementy zgłoszenia topografii układu scalonego; język zgłoszenia; tłumaczenia dokumentów]
1.
Zgłoszenie topografii układu scalonego, zwanej dalej "topografią", oprócz elementów wymienionych w art. 202 ust. 1 ustawy powinno zawierać również:
1)
dwa egzemplarze materiału identyfikującego topografię,
2)
dokument przeniesienia prawa do rejestracji, jeżeli zgłaszający nie jest twórcą topografii lub uprawnionym do prawa z rejestracji topografii z mocy ustawy,
3)
pełnomocnictwo, jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika.
2.
Zgłoszenie topografii powinno być sporządzone w języku polskim. Jeżeli dokumenty i materiały, o których mowa w ust. 1, a także w § 5 ust. 3, zostały sporządzone w innym języku, należy załączyć do nich tłumaczenie na język polski.
§  4. [Podanie o zarejestrowanie topografii]
1.
Podanie o zarejestrowanie topografii powinno zawierać:
1)
nazwisko i imię lub nazwę oraz adres lub siedzibę zgłaszającego,
2)
nazwisko i imię oraz adres pełnomocnika, jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika,
3)
nazwę organu administracji rządowej lub państwowej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, gdy zgłoszenie jest dokonane przez ten organ lub jednostkę w imieniu Skarbu Państwa,
4)
wskazanie podstawy do uzyskania prawa z rejestracji, jeżeli zgłaszający nie jest twórcą topografii,
5)
nazwisko i imię twórcy oraz jego adres, jeżeli zgłaszający nie jest twórcą topografii,
6)
wniosek o zarejestrowanie topografii,
7)
słowne oznaczenie techniczne funkcji elektronicznej topografii,
8)
spis załączonych dokumentów,
9)
podpis zgłaszającego lub pełnomocnika, jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika.
2.
Podanie powinno również zawierać wskazanie osoby upoważnionej do odbioru korespondencji.
§  5. [Materiał identyfikujący topografię]
1.
Materiał identyfikujący topografię powinien być podany na rysunku lub fotografii w celu określenia:
1)
sposobu wytwarzania układu scalonego,
2)
maski lub fragmentu maski do wytwarzania układu scalonego,
3)
warstw układu scalonego.
2.
Rysunki lub fotografie, o których mowa w ust. 1, nie mogą zawierać danych niepodlegających ochronie, z wyjątkiem podpisu zgłaszającego lub jego pełnomocnika.
3.
Jeżeli materiał identyfikujący, o którym mowa w ust. 1, jest utrwalony na nośniku danych w postaci zakodowanej, powinien być on podany wraz z instrukcją odczytu nośnika tych danych.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, Urząd Patentowy może żądać od zgłaszającego dostarczenia danych w celach ilustracyjnych na takim nośniku i w takim formacie, aby było możliwe odczytanie tych danych na sprzęcie, do którego Urząd Patentowy ma dostęp, jeżeli materiał identyfikujący topografię został złożony na innym nośniku.
§  6. [Oświadczenie dotyczące daty wprowadzenia topografii do obrotu]
Oświadczenie, o którym mowa w art. 202 ust. 1 pkt 3 ustawy, powinno w szczególności zawierać:
1)
imię i nazwisko lub nazwę oraz adres lub siedzibę zgłaszającego,
2)
słowne oznaczenie techniczne funkcji elektronicznej topografii,
3)
wskazanie grupy wyrobów, w których została wykorzystana zgłoszona do rejestracji topografia,
4)
wskazanie daty umowy, na podstawie której topografia lub wyrób, w którym jest ona wykorzystana, zostały wprowadzone do obrotu,
5)
podpis zgłaszającego lub jego pełnomocnika.
§  7. [Czynności Urzędu Patentowego po wpłynięciu zgłoszenia topografii]
Po wpłynięciu zgłoszenia topografii do rejestracji Urząd Patentowy nadaje mu kolejny numer, stwierdza datę wpływu oraz zawiadamia o tym zgłaszającego.
§  8. [Kontrola formalna zgłoszenia topografii]
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi niedopełnienie jednego z wymogów formalnych wymaganych do zgłoszenia topografii do rejestracji, zawiadamia o tym zgłaszającego i - zgodnie z art. 242 ust. 1 i 2 ustawy - wyznacza mu termin do uzupełnienia zgłoszenia.
§  9. [Wydanie decyzji o udzieleniu prawa z rejestracji topografii; wydanie świadectwa rejestracji topografii]
1.
Po stwierdzeniu, że zgłoszenie topografii odpowiada wymogom formalnym rejestracji, Urząd Patentowy wydaje decyzję o udzieleniu prawa z rejestracji topografii i po uiszczeniu należnej opłaty dokonuje wpisu w rejestrze topografii układów scalonych oraz wydaje uprawnionemu świadectwo rejestracji topografii.
2.
Świadectwo rejestracji zawiera podstawowe dane dotyczące udzielonego prawa oraz adnotację, że podstawą identyfikacji chronionej topografii jest materiał dokumentacyjny znajdujący się w aktach Urzędu Patentowego. Świadectwo rejestracji opatruje pieczęcią i podpisuje osoba upoważniona do tego na piśmie przez Prezesa Urzędu Patentowego.
§  10. [Treść decyzji o udzieleniu prawa z rejestracji topografii]
Decyzja o udzieleniu prawa z rejestracji topografii powinna zawierać dane określone w § 11 pkt 2-4, 6 i 7.
§  11. [Ogłoszenie o rejestracji topografii]
W ogłoszeniu o rejestracji topografii, zamieszczanym w "Wiadomościach Urzędu Patentowego", podaje się:
1)
numer rejestracyjny topografii,
2)
datę i numer zgłoszenia topografii,
3)
datę pierwszego wprowadzenia topografii lub układu scalonego zawierającego taką topografię do obrotu, jeżeli miało to miejsce przed datą zgłoszenia topografii do rejestracji,
4)
nazwisko i imię lub nazwę zgłaszającego,
5)
nazwisko i imię twórcy,
6)
słowne oznaczenie techniczne funkcji elektronicznej topografii,
7)
daty upływu okresów ochrony topografii.
§  12. [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024