united kingdom
ukraine

Zadania służby medycyny pracy, których wykonywanie przez pielęgniarki wymaga posiadania dodatkowych kwalifikacji, rodzaj i tryb uzyskiwania tych kwalifikacji oraz rodzaje dokumentów potwierdzających ich posiadanie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 15 września 1997 r.
w sprawie zadań służby medycyny pracy, których wykonywanie przez pielęgniarki wymaga posiadania dodatkowych kwalifikacji, rodzaju i trybu uzyskiwania tych kwalifikacji oraz rodzajów dokumentów potwierdzających ich posiadanie.

Na podstawie art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 96, poz. 593) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Zadania służby medycyny pracy określone w art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 96, poz. 593), zwanej dalej "ustawą", wykonywane są przez pielęgniarki, które ukończyły kurs kwalifikacyjny w dziedzinie ochrony zdrowia pracujących, na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach.
2. 
Ukończenie przez pielęgniarkę, przed wejściem w życie rozporządzenia, kursu kwalifikacyjnego dla pielęgniarek środowiskowych sprawujących opiekę nad pracownikami w środowisku pracy uznaje się za równorzędne z posiadaniem kwalifikacji, o których mowa w ust. 1.
3. 
Dokumentem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji, o których mowa w ust. 1 i 2, jest zaświadczenie o ukończeniu kursu.
4. 
Pielęgniarka, o której mowa w ust. 1 i 2, używa pieczęci o treści "Pielęgniarka służby medycyny pracy".
§  2. 
1. 
Zadania służby medycyny pracy określone w art. 6 ust. 1 pkt 6 lit. a)-d), art. 7 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy oraz w odniesieniu do zadań określonych w art. 17 ust. 1 pkt 2, 3 i 6 ustawy i realizowanych przez pielęgniarki - wykonują pielęgniarki, które uzyskały tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa w ochronie zdrowia pracujących na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach.
2. 
Uzyskanie przez pielęgniarkę sprawującą opiekę zdrowotną nad pracownikami w środowisku pracy specjalizacji w zakresie pielęgniarstwa środowiskowego w trybie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia uważa się za równorzędne z posiadaniem specjalizacji, o której mowa w ust. 1.
3. 
Dokumentem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji, o których mowa w ust. 1 i 2, jest zaświadczenie o uzyskaniu specjalizacji.
4. 
Pielęgniarka, o której mowa w ust. 1 i 2, używa pieczęci o treści "Pielęgniarka - specjalista w dziedzinie ochrony zdrowa pracujących".
§  3. 
Rozporządzenie nie narusza uprawnień osób o innych kwalifikacjach zawodowych, wykonujących na mocy odrębnych przepisów zadania służby medycyny pracy określone w rozporządzeniu.
§  4. 
1. 
Wojewódzki lub międzywojewódzki ośrodek medycyny pracy prowadzi rejestr pielęgniarek posiadających dodatkowe kwalifikacje wymagane do wykonywania zadań służby medycyny pracy oraz pielęgniarek, o których mowa w § 5.
2. 
Wzór rejestru, o którym mowa w ust. 1, oraz zaświadczenia potwierdzającego dokonanie wpisu do rejestru stanowią załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.
§  5. 
W okresie do dnia 31 grudnia 2000 r. zadania, o których mowa w § 1 ust. 1, mogą wykonywać również pielęgniarki, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia są zatrudnione jako pielęgniarki sprawujące opiekę nad pracownikami w środowisku pracy i mają co najmniej pięcioletni staż pracy na tym stanowisku.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

REJESTR PIELĘGNIAREK POSIADAJĄCYCH DODATKOWE KWALIFIKACJE WYMAGANE DO WYKONYWANIA ZADAŃ SŁUŻBY MEDYCYNY PRACY

Lp.

(Nr)

Imię i nazwisko, adres, nr tel. Miejsce wykonywania zadań służby medycyny pracy Podstawa wpisu do rejestru - symbol literowy dodatkowych kwalifikacji Nr prawa wykonywania zawodu pielęgniarki Data wydania zaświadczenia Potwierdzenie odbioru zaświadczenia
1 2 3 4 5 6 7
1. Liczba porządkowa.

2. Dane personalne: imię i nazwisko, adres, numer telefonu.

3. Adres zakładu opieki zdrowotnej lub miejsce wykonywania praktyki indywidualnej.

4. Symbol literowy dodatkowych kwalifikacji:

A. Specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa w ochronie zdrowia pracujących.

B. Ukończenie kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie ochrony zdrowia pracujących.

C. Sprawowanie opieki nad pracownikami w środowisku pracy przez okres co najmniej pięciu lat.

5. Numer prawa wykonywania zawodu pielęgniarki.

6. Data wydania zaświadczenia o wpisie od rejestru.

7. Potwierdzenie odbioru zaświadczenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Pieczęć

wojewódzkiego lub międzywojewódzkiego

ośrodka medycyny pracy

Zaświadczenie Nr* .../** .../*** ... o dokonaniu wpisu do rejestru pielęgniarek posiadających dodatkowe kwalifikacje wymagane do wykonywania zadań służby medycyny pracy

Pani (Pan) ....................................................

(imię i nazwisko pielęgniarki/pielęgniarza)

posiadająca(y) prawo wykonywania zawodu nr .........

zamieszkała(y) ................................................

została (został) wpisana (wpisany) do rejestru pielęgniarek

posiadających dodatkowe kwalifikacje wymagane do wykonywania

zadań służby medycyny pracy.

Podstawa prawna: § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia

i Opieki Społecznej z dnia 15 września 1997 r. w sprawie zadań

służby medycyny pracy, których wykonywanie przez pielęgniarki

wymaga dodatkowych kwalifikacji, rodzaju i trybu uzyskiwania

tych kwalifikacji oraz rodzajów dokumentów potwierdzających ich

posiadanie (Dz. U. Nr 124, poz. 796).

..............................

(pieczęć i podpis)

..................... dnia ....... r.

______

* Numer porządkowy z rejestru pielęgniarek posiadających

dodatkowe kwalifikacje wymagane do wykonywania zadań służby

medycyny pracy.

** Symbol literowy dodatkowych kwalifikacji.

*** Dwucyfrowy symbol województwa (według GUS).

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.124.796

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zadania służby medycyny pracy, których wykonywanie przez pielęgniarki wymaga posiadania dodatkowych kwalifikacji, rodzaj i tryb uzyskiwania tych kwalifikacji oraz rodzaje dokumentów potwierdzających ich posiadanie.
Data aktu: 15/09/1997
Data ogłoszenia: 13/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998