Szczegółowe zasady i tryb działania Komisji Prawa Autorskiego, wynagradzanie jej członków, wysokość opłat za postępowanie przed tą Komisją oraz zasady ich wnoszenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 22 grudnia 1994 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu działania Komisji Prawa Autorskiego, wynagradzania jej członków, wysokości opłat za postępowanie przed tą Komisją oraz zasad ich wnoszenia.

Na podstawie art. 108 ust. 9 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 i Nr 43, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w ciągu miesiąca od otrzymania wniosku o zatwierdzenie tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów lub artystycznych wykonań, zwanych dalej "tabelami", objętych zbiorowym zarządzaniem, wyznaczy spośród członków Komisji Prawa Autorskiego, zwanej dalej "Komisją", siedmioosobowy zespół orzekający arbitrów do rozpoznania wniosku, kierując się gatunkiem utworów, jak również rodzajem korzystania z utworów (polem eksploatacji), których wniosek dotyczy.
§  1a. 2
Do wniosku o zatwierdzenie tabel dołącza się, w liczbie 7 egzemplarzy, jego odpisy wraz z załącznikami, a do wniosków o rozpoznanie pozostałych spraw należących do właściwości Komisji - w liczbie egzemplarzy odpowiadającej liczbie osób występujących w sprawie oraz po jednym - dla każdego z arbitrów ze składu orzekającego.
§  2.
1. 3
We wniosku o rozpoznanie sporów, o których mowa w art. 108 ust. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zwanej dalej "ustawą", strona wnosząca jest obowiązana wskazać arbitra ze swej strony, druga zaś, w terminie 7 dni od dnia otrzymania pisemnego wezwania, do wyznaczenia arbitra ze swojej strony. Do wezwania dołącza się odpisy wniosku i jego załączników.
2. 4
W wypadku bezskutecznego upływu terminu, o którym mowa w ust. 1, minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego wyznacza arbitra z urzędu w terminie 14 dni od daty powzięcia wiadomości o niewyznaczeniu arbitra przez stronę, biorąc pod uwagę gatunek utworów i rodzaj korzystania (pole eksploatacji), którego sporne wynagrodzenie dotyczy.
3.
Tryb postępowania, o którym mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio do wyznaczenia superarbitra, jeżeli wyznaczeni do składu zespołu orzekającego arbitrzy nie wyznaczą superarbitra w terminie 14 dni od dnia powzięcia wiadomości o wyznaczeniu ich arbitrami.
§  3.
1.
Członek Komisji w wykonywaniu swych funkcji jest niezależny.
2.
Członek Komisji nie może bez ważnych powodów odmówić pełnienia funkcji arbitra lub superarbitra.
§  4.
1.
Mandat członka Komisji trwa trzy lata.
2. 5
Przed upływem terminu określonego w ust. 1 członek Komisji podlega odwołaniu przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w wypadku:
1)
zrzeczenia się pełnienia funkcji członka Komisji,
2)
skazania prawomocnym wyrokiem karnym za czyn popełniony z niskich pobudek lub pozbawienia praw publicznych,
3)
choroby uniemożliwiającej pełnienie funkcji członka Komisji przez okres nie krótszy niż rok.
§  5. 6
Obsługę techniczno-organizacyjną Komisji zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwany dalej "urzędem".
§  6.
Rozpoznawanie spraw należących do właściwości Komisji podlega opłatom, które powinny być wniesione wraz z wnioskiem o ich rozpoznanie, w wysokości:
1) 7
dziesięciokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w kwartale poprzedzającym złożenie wniosku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" - o zatwierdzenie przedstawionych przez organizację zbiorowego zarządzania tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów lub artystycznych wykonań objętych zbiorowym zarządzaniem,
2)
pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1 - o wskazanie organizacji właściwej, w przypadku gdy twórca lub artysta nie należy do żadnej organizacji lub nie ujawnił swojego autorstwa,
3) 8
pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1 - o rozpoznanie sporów, o których mowa w art. 108 ust. 5 ustawy.
§  7. 9
W wypadku niewniesienia opłat, o których mowa w § 6, wraz z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy, urząd wzywa do ich uiszczenia w terminie tygodnia, a po bezskutecznym upływie tego terminu wniosek pozostawia się bez biegu.
§  8. 10
Niezależnie od opłat, o których mowa w § 6, zespół orzekający może zarządzić wpłacenie zaliczki na pokrycie kosztów postępowania, w szczególności kosztów przejazdów oraz ekspertyz, których przeprowadzenie uzna za niezbędne.
§  9.
1.
Postanowienie końcowe powinno zawierać: datę wydania, skład zespołu orzekającego, oznaczenie stron i przedmiotu rozstrzygnięcia, treść rozstrzygnięcia oraz jego uzasadnienie.
2.
Orzeczenie jest podpisywane przez wszystkich członków zespołu orzekającego, w tym członków przegłosowanych. W wypadku braku podpisu członka zespołu orzekającego, superarbiter zespołu czyni na oryginale postanowienia wzmiankę o przyczynie braku podpisu. Orzeczenie przesyłane jest stronom w terminie miesiąca od dnia wydania rozstrzygnięcia.
3.
W postanowieniu końcowym zespół orzeka o kosztach postępowania.
4. 11
Opłaty, o których mowa w § 6, zaliczki, o których mowa w § 8, oraz wpłaty z tytułu kosztów postępowania wnoszone są na rachunek urzędu.
§  10.
Projekt postanowienia przygotowuje superarbiter lub referent ze składu zespołu, wyznaczony przez superarbitra zespołu.
§  11.
1. 12
Za udział w orzekaniu w każdej sprawie członek zespołu orzekającego otrzymuje zryczałtowane wynagrodzenie w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w § 6 pkt 1. Superarbiter otrzymuje wynagrodzenie w potrójnej wysokości.
2.
Jeżeli projekt uzasadnienia postanowienia przygotował referent wskazany przez superarbitra, obaj otrzymują wynagrodzenie w podwójnej wysokości.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
2 § 1a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
3 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
4 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
5 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
7 § 6 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
8 § 6 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
9 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
10 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
11 § 9 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
12 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.84.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.138.736

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb działania Komisji Prawa Autorskiego, wynagradzanie jej członków, wysokość opłat za postępowanie przed tą Komisją oraz zasady ich wnoszenia.
Data aktu: 22/12/1994
Data ogłoszenia: 29/12/1994
Data wejścia w życie: 01/01/1995