Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej.

USTAWA
z dnia 29 grudnia 1983 r.
o Państwowym Funduszu Aktywizacji Zawodowej.

Art.  1.

Tworzy się Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej, zwany dalej "Funduszem".

Art.  2. 1

Dochodami funduszu są:

1)
dotacje z budżetu centralnego,
2)
środki pochodzące z innych źródeł, uzyskiwane na podstawie odrębnych przepisów.
Art.  3-5. 2

(skreślone).

Art.  6.
1.
Środki Funduszu przeznacza się na finansowanie:
1)
przygotowania zawodowego:
a)
pracowników uspołecznionych zakładów pracy, jeżeli zachodzi konieczność przekwalifikowania ich odpowiednio do zmieniających się potrzeb zakładów,
b)
uczniów szkół zawodowych oraz młodocianych pracowników uspołecznionych zakładów pracy, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,
c)
osób czasowo pozostających bez pracy,
2)
tworzenia dodatkowych miejsc pracy:
a)
w miejscowościach, w których nie ma innych możliwości zatrudnienia osób pozostających bez pracy lub zmieniających pracę,
b)
dla osób niepełnosprawnych, inwalidów i kobiet ciężarnych,
3)
robót interwencyjnych organizowanych przez terenowe organy administracji państwowej,
4)
rozwoju systemu informacyjnego niezbędnego do realizacji pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego oraz zadań związanych z przemieszczaniem kandydatów do pracy poza miejscem ich zamieszkania,
5)
zasiłków dla osób czasowo pozostających bez pracy, zwanych dalej "zasiłkami", wypłacanych w okresie:
a)
przygotowania zawodowego,
b)
pozostawania bez pracy w razie braku odpowiedniej propozycji pracy lub propozycji przygotowania zawodowego warunkującego uzyskanie pracy,
6)
uzupełnienia Funduszu Ochotniczych Hufców Pracy,
7)
innych zadań niż wymienione w pkt 1-6, określonych w odrębnych przepisach.
2. 3
Minister Finansów może określać inne zadania niż wymienione w ust. 1, na które mogą być przeznaczone środki z Funduszu.
Art.  7. 4

Pozostałość środków funduszu na koniec roku przechodzi na rok następny.

Art.  8.

Środki Funduszu przeznaczone na finansowania przygotowania zawodowego mogą być wydatkowane na:

1)
wynagrodzenia i ubezpieczenia społeczne pracowników uspołecznionych zakładów pracy, przygotowywanych zawodowo, pracowników młodocianych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego oraz innych osób przygotowywanych zawodowo,
2)
ekwiwalenty pieniężne dla uczniów szkół zawodowych,
3)
zasiłki szkoleniowe dla osób czasowo pozostających bez pracy, przygotowywanych zawodowo oraz na koszty ich szkolenia, ubezpieczenia, zakwaterowania i przejazdów,
4)
dodatki wyrównawcze dla pracowników, którzy po przekwalifikowaniu zawodowym uzyskują wynagrodzenie niższe niż pobierane przed przekwalifikowaniem,
5)
zasiłki dla młodocianych pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy w celu przygotowania zawodowego, których opiekunowie znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.
Art.  9.

Środki Funduszu przeznaczone na tworzenie dodatkowych miejsc pracy mogą być wydatkowane na:

1)
zakup lub najem maszyn,
2)
wynagrodzenia i ubezpieczenia osób skierowanych przez terenowy organ administracji państwowej wykonujący pośrednictwo pracy na zorganizowane dla tych osób dodatkowe miejsca pracy - przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Art.  10.

Środki Funduszu przeznaczone na roboty interwencyjne mogą być wydatkowane na wynagrodzenia, świadczenia i ubezpieczenia społeczne osób zatrudnionych przy tych robotach - przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

Art.  11.

Środki Funduszu przeznaczone na finansowanie rozwoju systemu informacyjnego niezbędnego do realizacji pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego oraz zadań związanych z przemieszczaniem kandydatów do pracy poza miejscem ich zamieszkania, mogą być wydatkowane na:

1)
opracowywanie, wdrażanie i eksploatację systemu informatycznego sterowania zasobami pracy,
2)
materiały informacyjne dla:
a)
kandydatów do pracy,
b)
zakładów pracy,
c)
punktów orientacji i poradnictwa zawodowego,
3)
opłacanie kredytowanych przejazdów kandydatów do pracy skierowanych do pracy poza miejscem ich zamieszkania.
Art.  12.
1.
Prawo do zasiłku przysługuje osobie zdolnej do pracy i gotowej do jej podjęcia, zarejestrowanej we właściwym dla miejsca zamieszkania terenowym organie administracji państwowej wykonującym pośrednictwo pracy, po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania, jeżeli osoba ta pozostaje bez pracy i nie ma dla niej odpowiedniej propozycji pracy lub uczestniczy w przygotowaniu zawodowym.
2.
Osoba ubiegająca się o zasiłek jest obowiązana złożyć oświadczenie o spełnianiu warunków uprawniających do otrzymania zasiłku.
Art.  13.
1.
Osobom otrzymującym zasiłki przysługują, na zasadach przewidzianych dla pracowników:
1)
dodatek pieniężny w wysokości zasiłku rodzinnego, który przysługiwałby w razie pozostawania w stosunku pracy,
2)
świadczenia zakładów społecznych służby zdrowia.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, w drodze rozporządzenia, określa zasady i tryb korzystania przez osoby otrzymujące zasiłki ze świadczeń zakładów społecznych służby zdrowia.
Art.  14.

Zasiłek nie przysługuje:

1)
osobie, która nie przyjęła propozycji pracy, do której wykonywania ma wystarczające przygotowanie zawodowe, lub trzeciej propozycji odpowiednich prac zastępczych oraz propozycji przygotowania zawodowego niezbędnego do uzyskania pracy,
2)
osobie pobierającej emeryturę lub rentę,
3)
osobie pobierającej świadczenie pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
4)
osobie przebywającej na urlopie wychowawczym,
5)
osobie, która w ostatnim miejscu pracy porzuciła pracę lub z którą ostatni zatrudniający ją zakład pracy rozwiązał stosunek pracy bez wypowiedzenia z jej winy.
Art.  15.

W sprawach zasiłków właściwe są terenowe organy administracji państwowej wykonujące pośrednictwo pracy.

Art.  16.

Osoba, która złożyła niezgodne z prawdą oświadczenie o warunkach uprawniających do otrzymania zasiłku lub z przyczyn nieusprawiedliwionych nie stawiła się w wyznaczonym terminie do właściwego terenowego organu administracji państwowej w celu otrzymania skierowania do pracy, traci prawo do zasiłku.

Art.  17.

Okresy pobierania zasiłków zalicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych, jeżeli osoba pobierająca zasiłek podjęła pracę w uspołecznionym zakładzie pracy w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania zasiłku lub w terminie miesiąca od dnia ukończenia przygotowania zawodowego.

Art.  18.

Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, w porozumieniu z Ministrem Finansów, a w odniesieniu do osób, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. b) - w porozumieniu z Ministrem Oświaty i Wychowania, w drodze rozporządzenia, określa szczegółowe zasady finansowania i rozliczania zadań, o których mowa w art. 6 ust. 1, warunki przyznawania świadczeń oraz ich wysokość.

Art.  19.

Wypłaty wynagrodzeń dokonywane z Funduszu nie wchodzą do podstawy opodatkowania podatkiem od płac i odpisów na fundusze zakładowe.

Art.  20.
1.
Projekt planu Funduszu opracowuje Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
2.
Projekt planu Funduszu rozpatruje Rada Ministrów i przedstawia do uchwalenia Sejmowi wraz z projektem budżetu Państwa.
3.
Środkami Funduszu dysponuje, zgodnie z planem Funduszu, Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, który sprawuje także nadzór nad gospodarowaniem środkami Funduszu.
4.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego przydzielają otrzymane zgodnie z planem, o którym mowa w ust. 1, środki Funduszu do dyspozycji terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego wykonujących pośrednictwo pracy.
5.
Rada Ministrów przedstawia Sejmowi roczne sprawozdanie z gospodarowania środkami Funduszu wraz z rocznym sprawozdaniem z wykonania budżetu Państwa.
Art.  21. 5

(skreślony).

Art.  22. 6

(skreślony).

Art.  23. 7

Środki finansowe, należności i zobowiązania Funduszu według stanu na koniec 1985 r. przejmuje budżet Państwa.

Art.  24. 8

Przy ustalaniu obciążeń za lata 1984 i 1985 stosuje się dotychczasowe przepisy.

Art.  25.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1984 r., z wyjątkiem art. 5, który stosuje się począwszy od rozliczenia wpłat z tytułu obciążeń na Fundusz Aktywizacji Zawodowej za 1983 r.

1 Art. 2 zmieniony przez art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 31 lipca 1985 r. o dostosowaniu przepisów niektórych ustaw określających funkcjonowanie gospodarki do uwarunkowań i potrzeb dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju (Dz.U.85.37.174) z dniem 1 stycznia 1986 r.
2 Art. 3-5 skreślone przez art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 31 lipca 1985 r. o dostosowaniu przepisów niektórych ustaw określających funkcjonowanie gospodarki do uwarunkowań i potrzeb dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju (Dz.U.85.37.174) z dniem 1 stycznia 1986 r.
3 Art. 6 ust. 2 zmieniony przez art. 59 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów normatywnych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
4 Art. 7 zmieniony przez art. 6 pkt 3 ustawy z dnia 31 lipca 1985 r. o dostosowaniu przepisów niektórych ustaw określających funkcjonowanie gospodarki do uwarunkowań i potrzeb dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju (Dz.U.85.37.174) z dniem 1 stycznia 1986 r.
5 Art. 21 skreślony przez art. 6 pkt 4 ustawy z dnia 31 lipca 1985 r. o dostosowaniu przepisów niektórych ustaw określających funkcjonowanie gospodarki do uwarunkowań i potrzeb dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju (Dz.U.85.37.174) z dniem 1 stycznia 1986 r.
6 Art. 22 skreślony przez art. 6 pkt 4 ustawy z dnia 31 lipca 1985 r. o dostosowaniu przepisów niektórych ustaw określających funkcjonowanie gospodarki do uwarunkowań i potrzeb dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju (Dz.U.85.37.174) z dniem 1 stycznia 1986 r.
7 Art. 23 zmieniony przez art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 31 lipca 1985 r. o dostosowaniu przepisów niektórych ustaw określających funkcjonowanie gospodarki do uwarunkowań i potrzeb dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju (Dz.U.85.37.174) z dniem 1 stycznia 1986 r.
8 Art. 24 zmieniony przez art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 31 lipca 1985 r. o dostosowaniu przepisów niektórych ustaw określających funkcjonowanie gospodarki do uwarunkowań i potrzeb dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju (Dz.U.85.37.174) z dniem 1 stycznia 1986 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024