united kingdom
ukraine

Zasady przejmowania terenów budowlanych na obszarach wsi na własność Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 stycznia 1970 r.
w sprawie zasad przejmowania terenów budowlanych na obszarach wsi na własność Państwa.

Na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o terenach budowlanych na obszarach wsi (Dz. U. z 1969 r. Nr 27, poz. 216) zarządza się, co następuje:
§  1.
Prezydia powiatowych rad narodowych obowiązane są przejmować stopniowo na własność Państwa grunty na obszarach wsi, wyznaczone jako tereny budowlane na cele budownictwa mieszkaniowego i zagrodowego, w ilościach odpowiadających przewidywanemu zapotrzebowaniu na działki budowlane w okresie najbliższych 3-5 lat. Rezerwa działek budowlanych pozostających w dyspozycji prezydium rady narodowej powinna odpowiadać 2-3 -letniemu zapotrzebowaniu na te działki.
§  2.
Nie należy przejmować terenów budowlanych na własność Państwa, jeżeli w danej wsi zapotrzebowanie na działki budowlane może być zaspokojone przez wykorzystanie gruntów wchodzących w skład Państwowego Funduszu Ziemi oraz w związku z realizacją przepisów o scalaniu i wymianie gruntów.
§  3.
1.
Na własność Państwa mogą być przejmowane tereny nie zabudowane, a także nie zabudowane części działek zabudowanych, o ile powierzchnia tych działek przekracza ustalone w odrębnych przepisach wielkości normatywne a zmniejszona powierzchnia działki zapewnia prawidłowe warunki użytkowania wzniesionych na niej budynków i urządzeń związanych z tymi budynkami oraz możliwość dalszej niezbędnej ich rozbudowy.
2.
Na wniosek właściciela (samoistnego posiadacza) mogą być przejmowane na własność Państwa również tereny zabudowane, jeżeli właściciel (samoistny posiadacz) zobowiąże się usunąć istniejące zabudowania i urządzenia.
§  4.
1.
Projekt ustalenia granic terenów budowlanych przejmowanych na własność Państwa opracowuje organ do spraw rolnictwa prezydium powiatowej rady narodowej w porozumieniu z organem miejscowego planowania przestrzennego tego prezydium.
2.
Przy ustalaniu granic terenów budowlanych przejmowanych na własność Państwa należy zapewnić, aby w pierwszej kolejności przejmowane były grunty niższej jakości i o niskim zainwestowaniu rolniczym, o ile da się to pogodzić z ustalonym sposobem zabudowy tych terenów.
§  5.
1.
Wykonany na kopii mapy ewidencji gruntów projekt ustalenia granic terenów budowlanych przejmowanych na własność Państwa, przed skierowaniem go do prezydium powiatowej rady narodowej w celu powzięcia uchwały, powinien być wyłożony w siedzibie gromadzkiej rady narodowej do wglądu mieszkańców wsi i zainteresowanych jednostek organizacyjnych na okres 21 dni, dla zgłoszenia uwag i wniosków. Projektowane granice terenów przeznaczonych do przejęcia należy prowizorycznie oznaczyć na gruncie.
2.
O wyłożeniu do wglądu projektu ustalenia granic terenów budowlanych przejmowanych na własność Państwa ogłasza się w sposób przyjęty w danej miejscowości.
3.
Zgłoszone uwagi i wnioski do projektu ustalenia granic terenów budowlanych przejmowanych na własność Państwa rozpatruje organ do spraw rolnictwa prezydium powiatowej rady narodowej w porozumieniu z organem miejscowego planowania przestrzennego tego prezydium. Nie uwzględnione uwagi i wnioski przedstawia się prezydium powiatowej rady narodowej łącznie z projektem.
4.
Po ustaleniu granic terenów budowlanych przejętych na własność Państwa granice te oznacza się trwale na gruncie.
§  6.
W razie gdy dla wsi opracowywany jest projekt wyznaczenia terenów budowlanych, można równolegle opracowywać projekt ustalenia granic terenów przejmowanych na własność Państwa a czynności prowizorycznego oznaczania na gruncie granic terenów objętych tymi projektami, wykładania ich do wglądu i ich uchwalenia przez prezydium powiatowej rady narodowej należy dokonywać równocześnie.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 maja 1961 r. w sprawie pokrywania kosztów postępowania przewidzianego w ustawie o terenach budowlanych na obszarach wsi oraz zasad ustalania cen za grunty podlegające przymusowemu zbyciu (Dz. U. Nr 28, poz. 138).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.3.16

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady przejmowania terenów budowlanych na obszarach wsi na własność Państwa.
Data aktu: 31/01/1970
Data ogłoszenia: 17/02/1970
Data wejścia w życie: 17/02/1970