Wyższe szkoły artystyczne.

USTAWA
z dnia 29 marca 1962 r.
o wyższych szkołach artystycznych.

Art.  1.

Wyższe szkoły artystyczne są szkołami wyższymi, na które rozciąga się przepisy ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31) - ze zmianami wynikającymi z niniejszej ustawy.

Art.  2.
1.
Uprawnienia zastrzeżone w ustawie o szkolnictwie wyższym dla Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego przysługują odpowiednio Ministrowi Kultury i Sztuki, z wyjątkiem uprawnień określonych w art. 62, 63, 84 ust. 3 i w stosunku do nauczycieli wychowania fizycznego w art. 85 ust. 2.
2.
Minister Kultury i Sztuki wydaje przepisy wykonawcze przewidziane w art. 52 ust. 3 i art. 75 ustawy o szkolnictwie wyższym wspólnie z Ministrem Oświaty i Szkolnictwa Wyższego, a przewidziane w art. 46 ust. 4 i art. 49 ust. 3 - w porozumieniu z Ministrem Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.
3.
Programy przedmiotów ideologicznych objętych nauczaniem w wyższych szkołach artystycznych Minister Kultury i Sztuki uzgadnia z Ministrem Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.
Art.  3.

Przez użyte w przepisach ustawy o szkolnictwie wyższym określenia:

1)
dziedziny wiedzy, gałęzie nauki, dyscypliny naukowe, kierunki naukowe, kadry naukowe - należy również rozumieć odpowiednio: dziedziny sztuki, gałęzie sztuki, dyscypliny artystyczne, kierunki artystyczne, kadry naukowo-dydaktyczne;
2)
badania naukowe, praca badawcza, praca badawczo-naukowa, praca naukowa - należy również rozumieć pracę artystyczną;
3)
dorobek naukowy, osiągnięcia naukowe, kwalifikacje naukowe - należy również rozumieć odpowiednio: dorobek artystyczny, osiągnięcia artystyczne, kwalifikacje artystyczne.
Art.  4. 1

1.
Przy Ministrze Kultury i Sztuki działa Rada Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, zwana w dalszym ciągu "Radą".
2.
Rada jest organem doradczym i opiniodawczym Ministra.
3.
Minister zasięga opinii Rady we wszystkich istotnych sprawach dotyczących wyższego szkolnictwa artystycznego oraz w sprawach szkolnictwa artystycznego I i II stopnia, związanych z wyższym szkolnictwem artystycznym.
4.
Udział Rady w nadawaniu tytułów naukowych w zakresie dyscyplin artystycznych określają przepisy o stopniach naukowych i tytułach naukowych.
5.
Zakres i sposób działania Rady, liczbę jej członków oraz tryb i warunki powoływania członków Rady i jej przewodniczącego określi Rada Ministrów.
Art.  5.

W wyższych szkołach artystycznych można tworzyć instytuty międzyuczelniane z zakresem działania wykraczającym poza zadania szkoły. W szczególności zakres działania instytutu międzyuczelnianego powinien obejmować koordynację działalności odpowiednich katedr innych wyższych szkół artystycznych oraz badania w zakresie metodologii nauczania przedmiotów artystycznych w szkołach artystycznych I i II stopnia.

Art.  6.

Za zgodą Ministra Kultury i Sztuki senat może powołać do swego składu także prodziekanów.

Art.  7. 2

Posiadanie stopnia naukowego nie stanowi warunku powołania na stanowisko nauczyciela akademickiego w zakresie dyscyplin artystycznych.

Art.  8.
1.
Warunkiem powołania na stanowisko docenta w zakresie dyscyplin artystycznych jest posiadanie kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych stwierdzonych w drodze przewodu kwalifikacyjnego. Przewód kwalifikacyjny przeprowadza rada wydziału (rada innej jednostki organizacyjnej) jedynie na wakujące stanowisko docenta.
2.
Do przewodu kwalifikacyjnego może być dopuszczona osoba:
1)
której osiągnięcia artystyczne stanowią twórczy wkład do rozwoju danej gałęzi sztuki;
2)
która posiada dyplom z tytułem magistra lub dyplom (świadectwo) równorzędny albo ukończoną wyższą szkołę zawodową lub studia równorzędne.
3.
W wyjątkowych przypadkach za zgodą Ministra Kultury i Sztuki, wyrażoną po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, do przewodu kwalifikacyjnego może być dopuszczona osoba, która nie odpowiada warunkowi określonemu w ust. 2 pkt 2.
4.
Przewód kwalifikacyjny obejmuje:
1)
ocenę kwalifikacji artystycznych kandydata na podstawie całego jego dorobku artystycznego ze szczególnym uwzględnieniem pracy kwalifikacyjnej,
2)
kolokwium kwalifikacyjne,
3)
wykład kwalifikacyjny,
4)
powzięcie przez radę wydziału (radę innej jednostki organizacyjnej) uchwały o posiadaniu przez kandydata kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych do objęcia stanowiska docenta.
5.
Praca kwalifikacyjna powinna stanowić twórczy wkład do rozwoju danej gałęzi sztuki.
6.
Rada wydziału (rada innej jednostki organizacyjnej) może w uzasadnionych przypadkach zwolnić kandydata od wykładu kwalifikacyjnego.
7.
Prawo do przeprowadzania przewodu kwalifikacyjnego, o którym mowa w ust. 1, może być nadane tym wydziałom (innym jednostkom organizacyjnym) wyższych szkół artystycznych, które w zakresie danej gałęzi sztuki lub dyscypliny artystycznej tworzą środowisko artystyczne o odpowiednio wysokim poziomie.
8.
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowe warunki, jakim powinno odpowiadać środowisko artystyczne wydziałów (innych jednostek organizacyjnych) wyższej szkoły artystycznej, aby mogły uzyskać uprawnienie do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych.
9.
Minister Kultury i Sztuki ustala wykaz wydziałów (innych jednostek organizacyjnych) wyższych szkół artystycznych, uprawnionych do przeprowadzania przewodu kwalifikacyjnego, o którym mowa w ust. 1.
10.
Minister Kultury i Sztuki po zasięgnięciu opinii Rady określi w drodze rozporządzenia warunki i tryb przewodu kwalifikacyjnego, o którym mowa w ust. 1.
Art.  9.

W wyjątkowych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły można na stanowisko docenta w zakresie dyscyplin artystycznych powołać osobę, która nie odbyła przewodu kwalifikacyjnego określonego w art. 8 ust. 1, jednakże posiada wysokie kwalifikacje artystyczne i poważne osiągnięcia w pracy artystycznej lub w pracy naukowo-dydaktycznej, niezbędne do objęcia stanowiska docenta.

Art.  10.

W wyjątkowych przypadkach za zgodą Ministra Kultury i Sztuki na stanowisko adiunkta w zakresie dyscyplin artystycznych może być powołana osoba nie posiadająca dyplomu magistra lub dyplomu równorzędnego, jeżeli odpowiada innym warunkom obowiązującym kandydatów na to stanowisko.

Art.  11.
1.
Osobom zajmującym stanowiska starszych asystentów lub adiunktów w zakresie dyscyplin artystycznych może być przyznane stypendium naukowe lub udzielony płatny urlop dla twórczej działalności, mającej na celu podniesienie kwalifikacji artystycznych wymaganych od kandydatów na stanowisko adiunkta lub docenta.
2.
W wyjątkowo uzasadnionych przypadkach starszym asystentom i adiunktom w zakresie dyscyplin artystycznych może być przyznane stypendium i udzielony równocześnie płatny urlop.
3.
Wysokość, warunki i tryb przyznawania stypendiów oraz udzielania urlopów, o których mowa w ust. 1 i 2, określi w drodze rozporządzenia Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
Art.  12.

W wyjątkowych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły na stanowisko wykładowcy lub starszego wykładowcy w zakresie dyscyplin artystycznych może powołać za zgodą Ministra Kultury i Sztuki również osobę, która, nie mając dyplomu określonego w art. 80 ustawy o szkolnictwie wyższym, posiada jednak kwalifikacje artystyczne niezbędne do zajęcia stanowiska wykładowcy lub starszego wykładowcy w wyższej szkole artystycznej.

Art.  13.

Przepisy niniejszej ustawy stosuje się odpowiednio w zakresie dyscyplin artystycznych w szkołach wyższych podległych innym ministrom.

Art.  14.

Do wyższych szkół artystycznych nie odnoszą się zawarte w ustawie o szkolnictwie wyższym przepisy o szkołach wyższych niepaństwowych.

Art.  15.
1.
Równorzędne z dyplomem nadającym tytuł magistra są następujące dyplomy i świadectwa:
1)
dyplom lub świadectwo równorzędne stwierdzające ukończenie przed dniem 1 września 1939 r. jednej z następujących wyższych szkół plastycznych:
a)
Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,
b)
Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie,
c)
Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie,
d)
Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie

– pod warunkiem, że posiadacz dyplomu (równorzędnego świadectwa) ukończył studia o czteroletnim co najmniej programie nauczania;

2)
dyplom lub świadectwo równorzędne stwierdzające ukończenie przed dniem 1 września 1939 r. jednej z następujących wyższych szkół muzycznych:
a)
Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, dawniej Warszawskiego Instytutu Muzycznego,
b)
Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Poznaniu,
c)
Śląskiego Konserwatorium Muzycznego w Katowicach, dawniej Państwowego Konserwatorium Muzycznego

– pod warunkiem, że posiadacz dyplomu (równorzędnego świadectwa) ukończył studia o czteroletnim co najmniej programie nauczania;

3)
dyplom stwierdzający ukończenie studiów na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu;
4)
dyplom stwierdzający ukończenie w okresie od 1945 r. do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy jednej z państwowych wyższych szkół artystycznych w kraju: muzycznej, plastycznej, teatralnej oraz filmowej lub świadectwo równorzędne dyplomowi albo tymczasowe świadectwo, stwierdzające ukończenie studiów w okresie od 1945 r. do dnia 14 marca 1951 r. w Akademii Sztuk Pięknych (Akademii Sztuk Plastycznych) w Warszawie lub w Akademii Sztuk Pięknych (Akademii Sztuk Plastycznych) w Krakowie, pod warunkiem że posiadacz dyplomu lub świadectwa ukończył studia o co najmniej czteroletnim programie nauczania.
2.
Ilekroć ustawa o szkolnictwie wyższym lub inna ustawa wymaga wykształcenia z tytułem magistra, warunek ten uważa się za spełniony przez posiadanie wykształcenia równorzędnego, o którym mowa w ust. 1.
Art.  16.

Osoby posiadające dyplomy (równorzędne świadectwa) wymienione w przepisach art. 15 ust. 1 pkt 1 oraz pkt 2, a nie spełniające warunków określonych w tych przepisach, traktuje się na równi w zakresie wynagrodzenia z tytułu wykonywanej pracy z osobami posiadającymi wykształcenie wyższe z tytułem magistra.

Art.  17.

Na stanowiska wykładowców bądź starszych wykładowców mogą być powoływane również osoby:

1)
wymienione w art. 16,
2)
posiadające dyplom lub świadectwo równorzędne stwierdzające ukończenie przed dniem 1 września 1939 r. następujących studiów teatralnych:
a)
Oddziału Dramatycznego przy Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie,
b)
Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie.
Art.  18.

Do czasu wydania przepisów wykonawczych przewidzianych w niniejszej ustawie pozostają w mocy przepisy dotychczasowe ze zmianami wynikającymi z niniejszej ustawy.

Art.  19.

Tracą moc:

1)
art. 2 ust. 2 i 3, art. 4 pkt 2 i art. 10-15 dekretu z dnia 16 września 1953 r. o szkolnictwie artystycznym (Dz. U. z 1953 r. Nr 43, poz. 212 i z 1958 r. Nr 68, poz. 336).
2)
art. 151 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336).
1 Art. 4 zmieniony przez art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 12 kwietnia 1973 r. o zmianie przepisów dotyczących stopni naukowych i tytułów naukowych oraz organizacji instytutów naukowo-badawczych (Dz.U.73.12.89) z dniem 18 kwietnia 1973 r.
2 Art. 7 zmieniony przez art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 12 kwietnia 1973 r. o zmianie przepisów dotyczących stopni naukowych i tytułów naukowych oraz organizacji instytutów naukowo-badawczych (Dz.U.73.12.89) z dniem 18 kwietnia 1973 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024