Belgia-Polska. Umowa kulturalna. Warszawa.1963.12.09.

UMOWA KULTURALNA
między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Królestwem Belgii,
podpisana w Warszawie dnia 9 grudnia 1963 r.

Przekład.

W Imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 9 grudnia 1963 r. podpisana została w Warszawie Umowa kulturalna między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Królestwem Belgii, o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA KULTURALNA

MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A KRÓLESTWEM BELGII

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Królestwa Belgii ożywione pragnieniem zacieśnienia tradycyjnej przyjaźni łączącej oba Narody oraz dążąc do dalszego rozwoju wzajemnych stosunków w dziedzinie nauki, kultury i sztuki,

postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę Kulturalną i w tym celu wyznaczyły swych Pełnomocników, a mianowicie:

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej:

Pana Adama RAPACKIEGO, Ministra Spraw Zagranicznych;

Rząd Królestwa Belgii:

Pana Paul Henri SPAAK, Ministra Spraw Zagranicznych;

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  I

W celu rozwijania przyjaznej współpracy obu Narodów w dziedzinie nauki, oświaty i kultury Wysokie Umawiające się Strony, działając w ramach obowiązujących w ich krajach przepisów ustawowych, będą:

1. popierać współpracę i wymianę profesorów i pracowników naukowych szkół wyższych i instytutów naukowych, muzeów i bibliotek; ułatwiać prowadzenie prac badawczych drogą udostępnienia w ramach wszelkich możliwości korzystania z bibliotek, archiwów, laboratoriów naukowych i zbiorów muzealnych;

2. popierać drogą przyznawania stypendiów wymianę studentów oraz stażystów naukowych między instytucjami szkolnictwa wyższego i instytutami naukowo-badawczymi;

3. badać warunki i sposoby uznania równorzędności stopni naukowych nadanych przez każdą ze Stron;

4. popierać kontakty kierowników szkół różnych stopni i typów, uznanych organizacji oświatowych i bibliotek publicznych;

5. ułatwiać kontakty między artystami: pisarzami, kompozytorami, malarzami, rzeźbiarzami, architektami, pracownikami teatru i filmu itp., między ich organizacjami, jak również między instytucjami radia i telewizji obu krajów;

6. dokładać starań w celu osiągnięcia lepszego wzajemnego poznania ich kultury przez organizowanie odczytów, koncertów, wystaw i imprez artystycznych, przez wymianę i tłumaczenie książek i czasopism, jak również przez programy radiowe, telewizyjne i filmowe oraz za pomocą wszystkich innych odpowiednich środków.

Artykuł  II

Dla realizacji niniejszej umowy zostanie utworzona Stała Komisja Mieszana, licząca nie więcej niż ośmiu członków. Komisja ta składać się będzie z dwóch sekcji: jednej złożonej z członków polskich i mającej siedzibę w Warszawie oraz drugiej składającej się z takiej samej liczby członków belgijskich i mającej siedzibę w Brukseli.

Polski Minister Spraw Zagranicznych wspólnie z ministrami i kierownikami zainteresowanych centralnych instytucji mianuje członków sekcji polskiej, a belgijski Minister Spraw Zagranicznych wspólnie z belgijskim Ministrem Oświaty i Kultury mianuje członków sekcji belgijskiej.

Nominacja członka przez jedną z Umawiających się Stron, jak również ewentualne jego zastąpienie zostanie podane drogą dyplomatyczną do wiadomości drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  III

Stała Komisja Mieszana będzie się zbierała na posiedzenia plenarne w miarę potrzeby, a w każdym razie co dwa lata na przemian w Polsce i w Belgii.

Posiedzeniom plenarnym Stałej Komisji Mieszanej będą przewodniczyć w Polsce Minister Spraw Zagranicznych albo jego przedstawiciel, a w Belgii Minister Oświaty i Kultury lub jego przedstawiciel.

W posiedzeniach Komisji Mieszanej będą mogli równie uczestniczyć przedstawiciel dyplomatyczny Polski w Belgii i przedstawiciel dyplomatyczny Belgii w Polsce lub ich zastępcy, w zależności od tego, czy posiedzenie odbywać się będzie w Polsce czy w Belgii.

Umawiające się Strony i sekcje Stałej Komisji Mieszanej mogą korzystać z pomocy ekspertów, którzy będą zapraszani do uczestnictwa w posiedzeniach Komisji.

Artykuł  IV

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Brukseli.

Artykuł  V

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat, licząc od dnia jej wejścia w życie. Ulega ona automatycznie przedłużeniu drogą milczącej zgody na nowe pięciolecie, które również może być przedłużone na jeden lub więcej identycznych okresów, o ile jedna z Umawiających się Stron nie wypowie umowy na sześć miesięcy przed upływem odpowiedniego pięcioletniego okresu.

Na dowód czego Pełnomocnicy obu Umawiających się Stron podpisali niniejszą umowę i zaopatrzyli ją pieczęciami.

Sporządzono w Warszawie, dnia 9 grudnia 1963 r. w dwóch oryginałach każdy w języku polskim, francuskim i flamandzkim, przy czym wszystkie 3 teksty mają jednakową moc obowiązującą.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 16 czerwca 1964 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024