Opróżnianie lokali oraz ustalenie wysokości czynszu najmu za niektóre lokale w budynkach położonych na terenie państwowych gospodarstw rolnych i leśnych oraz przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 maja 1964 r.
w sprawie opróżniania lokali oraz ustalenia wysokości czynszu najmu za niektóre lokale w budynkach położonych na terenie państwowych gospodarstw rolnych i leśnych oraz przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 i ust. 4, art. 3 ust. 1 oraz art. 64 ust. 6 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 227) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia dotyczą lokali mieszkalnych i użytkowych w budynkach położonych na terenie państwowych gospodarstw rolnych (hodowlanych, ogrodniczych, rybackich) należących do jednostek organizacyjnych resortu rolnictwa oraz przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa i warsztatów mechanicznych (naprawczych) zgrupowanych w wojewódzkich zjednoczeniach przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa, w wojewódzkich zjednoczeniach państwowych gospodarstw rolnych i w Zjednoczeniu Hodowli Zwierząt Zarodowych.
2.
Przepisy rozporządzenia dotyczą również lokali mieszkalnych i użytkowych w budynkach położonych na terenie państwowych gospodarstw leśnych, przez które rozumie się gospodarstwa należące do przedsiębiorstw lasów państwowych, parków narodowych lub ośrodków hodowli rzadkich zwierząt.
3.
Za teren państwowego gospodarstwa rolnego i leśnego, przedsiębiorstwa mechanizacji rolnictwa lub warsztatu mechanicznego uważa się nieruchomości wchodzące w skład tego gospodarstwa, przedsiębiorstwa lub warsztatu, niezależnie od położenia tych nieruchomości.
4.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do lokali mieszkalnych i użytkowych w budynkach znajdujących się w zarządzie przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa i warsztatów mechanicznych (naprawczych) resortu rolnictwa, jeżeli lokale te zajmowane są na podstawie decyzji o ich przydziale, wydanych przez organy do spraw lokalowych prezydiów rad narodowych przed objęciem budynków przez te jednostki organizacyjne.

Rozdział  2.

Opróżnienie lokali.

§  2-6. 1
(utraciły moc).

Rozdział  3.

Ustalenie wysokości czynszu najmu.

§  7.
1.
Do czasu opróżnienia zajmowanych lokali osoby nie uprawnione do zajmowania lokali mieszkalnych i użytkowych w budynkach położonych na terenie państwowych gospodarstw rolnych bądź leśnych, przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa i warsztatów mechanicznych (§ 3 ust. 1) oraz osoby określone w § 3 ust. 2 pkt 5 i 6 opłacają czynsz najmu za te lokale stosownie do przepisów ust. 2-5.
2.
Stawki miesięcznego czynszu za lokale mieszkalne (łącznie ze świadczeniami z tytułu udziału w kosztach eksploatacji budynku) określa tabela stanowiąca załącznik do rozporządzenia.
3.
Czynsz i dodatkowe opłaty za lokale użytkowe ustala się według zasad określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1958 r. w sprawie czynszów za lokale użytkowe i wpłat na Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej (Dz. U. z 1958 r. Nr 50, poz. 245, z 1959 r. Nr 1, poz. 5 i z 1960 r. Nr 6, poz. 34), z tym że przy obliczaniu czynszu przyjmuje się za podstawę podwójną wysokość stawek miesięcznego czynszu określonych w tabelach stawek czynszowych nr 2, 3, 6 i 7, stanowiących załączniki do tego rozporządzenia. Obniżek czynszu nie stosuje się.
4.
Za lokale (pomieszczenia) użytkowe (inwentarskie i gospodarcze), jak stajnie, obory, chlewy, stodoły, szopy i inne budynki zajmowane na utrzymanie inwentarza żywego lub używane do przechowywania płodów rolnych, narzędzi i maszyn rolniczych, stosuje się w podwójnej wysokości stawki czynszowe określone w tabeli nr 5, stanowiącej załącznik do rozporządzenia powołanego w ust. 3.
5.
Dla ustalenia czynszu za pomieszczenia używane wspólnie z innymi najemcami w tym samym lokalu mieszkalnym lub użytkowym dzieli się powierzchnię użytkową tych pomieszczeń w stosunku do pomieszczeń zajmowanych oddzielnie przez każdego najemcę.
§  8.
Osoby określone w § 3 ust. 2 pkt 1-3 opłacają czynsz za lokale mieszkalne i użytkowe stosownie do przepisów dekretu z dnia 28 lipca 1958 r. o najmie lokali (Dz. U. z 1958 r. Nr 50, poz. 243 i z 1959 r. Nr 10, poz. 59), chyba że są zwolnione od tego obowiązku na podstawie układu zbiorowego pracy obowiązującego w jednostkach resortu rolnictwa, a w budynkach położonych na terenie państwowych gospodarstw leśnych - na podstawie układu zbiorowego pracy obowiązującego w jednostkach resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego.
§  9.
Osoby określone w § 3 ust. 2 pkt 4 nie płacą czynszu za lokale mieszkalne i użytkowe w budynkach położonych na terenie państwowych gospodarstw rolnych bądź leśnych.
§  10.
Osoby określone w § 3 ust. 2 pkt 1-4 obowiązane są do udziału w pokrywaniu kosztów eksploatacji budynku, chyba że są zwolnione od tego obowiązku na podstawie układu zbiorowego pracy obowiązującego w jednostkach resortu rolnictwa, a odnośnie do budynków położonych na terenie państwowych gospodarstw leśnych - na podstawia układu zbiorowego pracy obowiązującego w jednostkach resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego.
§  11.
1.
Osoby, które zajmują lokale mieszkalne, obowiązane są do uiszczenia opłat tytułem zwrotu ponoszonych przez wynajmującego kosztów dostarczonego im oświetlenia i ogrzewania tych lokali oraz ciepłej wody, a także opłat za używanie dźwigów.
2.
W razie braku indywidualnych urządzeń pomiarowych opłaty określone w ust. 1 powinny być rozłożone na poszczególnych użytkowników lokali w stosunku do zajmowanej przez każdego z nich powierzchni użytkowej lokalu.
§  12.
Koszty eksploatacji budynków oraz opłaty określone w § 11 pobiera się w formie miesięcznych opłat ryczałtowych, ustalonych na podstawie przepisów o najmie lokali, a w miejscowościach, dla których takie opłaty nie zostały ustalone - w formie miesięcznych opłat obliczonych na podstawie faktycznie poniesionych wydatków.
§  13.
Czynsz za lokale płatny jest miesięcznie z góry do dnia 10 każdego miesiąca, a inne opłaty miesięczne z dołu.
§  14.
1.
Nauczycielom i funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej przysługuje prawo do zwrotu różnicy pomiędzy wysokością czynszu opłacanego stosownie do § 7 a wysokością czynszu, jaki płaciliby za zajmowane mieszkania stosownie do art. 4 ust. 2 i art. 13 dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali (Dz. U. z 1958 r. Nr 50, poz. 243 i z 1959 r. Nr 10, poz. 59).
2.
Zwrotu różnicy w wysokości czynszów (ust. 1) na rzecz nauczycieli dokonuje prezydium właściwej rady narodowej, a na rzecz funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej właściwa jednostka Milicji Obywatelskiej z kredytów na ten cel przeznaczonych.

Rozdział  4.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  15.
1.
Indywidualnym rolnikom, którzy zobowiążą się na piśmie do opróżnienia zajmowanych lokali w terminie do dnia 31 grudnia 1965 r. (§ 3 ust. 2 pkt 5), mogą być odroczone terminy płatności połowy przypadających od nich w tym okresie miesięcznych czynszów za te lokale.
2.
Kwota, o której mowa w ust. 1, podlega umorzeniu, jeżeli indywidualny rolnik zwolni w wyznaczonym terminie zajmowane lokale.
§  16.
W stosunku do lokali określonych w § 1 traci moc § 18 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 1959 r. w sprawie warunków przydziału i opróżniania mieszkań służbowych, właściwości organów w tych sprawach i trybu postępowania (Dz. U. Nr 24, poz. 152).
§  17.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom Rolnictwa, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Gospodarki Komunalnej i Finansów oraz innym zainteresowanym ministrom.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1964 r.

ZAŁĄCZNIK

TABELA STAWEK CZYNSZOWYCH ZA LOKALE MIESZKALNE

Czynsz zasadniczy za lokale bez urządzeń technicznych Czynsz przy istnieniu 1 urządzenia technicznego Czynsz przy istnieniu 2 urządzeń technicznych Czynsz przy istnieniu 3 urządzeń technicznych Czynsz przy istnieniu 4 i więcej urządzeń technicznych
Stawki w złotych za jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej miesięcznie wraz ze świadczeniami z tytułu udziału w kosztach eksploatacji budynku
6,- 6,60 7,- 8,- 9,-
Uwagi: 1) Przez urządzenia techniczne, o których mowa w tabeli,

rozumie się instalację elektryczną, instalację wodociągową,

instalację kanalizacyjną, instalację gazową i inne.

2) Przy obliczaniu powierzchni lokali mieszkalnych należy brać

pod uwagę ogólną powierzchnię wszystkich pomieszczeń

znajdujących się w lokalu, z wyjątkiem piwnic, strychów,

antresoli, balkonów, pawlaczów, szaf, schowków w ścianach

itp.

3) Za koszty eksploatacji nieruchomości uważa się wydatki

związane ze zwykłym zarządem nieruchomości, a w

szczególności wynagrodzenie administratora, prowadzącego

meldunki, dozorcy oraz wydatki na ubezpieczenie tych osób,

wydatki na materiały kancelaryjne związane z administracją,

ubezpieczenie nieruchomości, wydatki na wodę, kanały,

czyszczenie kominów, wywóz śmieci, usuwanie fekalii,

oczyszczanie ulic, utrzymanie czystości, oświetlenie

pomieszczeń służących do wspólnego użytku (korytarze,

klatki schodowe, ubikacje itp.), utrzymanie zieleńców i

podwórzy.

1 § 2-6 uchylone przez § 28 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 1974 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów Prawa lokalowego (Dz.U.74.26.152) z dniem 1 sierpnia 1974 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1964.19.114

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opróżnianie lokali oraz ustalenie wysokości czynszu najmu za niektóre lokale w budynkach położonych na terenie państwowych gospodarstw rolnych i leśnych oraz przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.
Data aktu: 14/05/1964
Data ogłoszenia: 01/06/1964
Data wejścia w życie: 01/07/1964