Określenie rodzajów prac w gospodarce komunalnej nie wymagających kwalifikacji zawodowych, przy których mogą być zatrudniani młodociani w wieku powyżej lat 16.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 23 sierpnia 1960 r.
w sprawie określenia rodzajów prac w gospodarce komunalnej nie wymagających kwalifikacji zawodowych, przy których mogą być zatrudniani młodociani w wieku powyżej lat 16.

Na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do prac nie wymagających kwalifikacji zawodowych w gospodarce komunalnej, przy których dopuszczalne jest zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej lat 16, zalicza się prace wymienione w załączniku do rozporządzenia, wykonywane pod nadzorem doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników.
§  2.
Przepis § 1 nie narusza przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 września 1958 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym (Dz. U. Nr 64, poz. 312 i Nr 71, poz. 355).
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PRAC NIE WYMAGAJĄCYCH KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH W GOSPODARCE KOMUNALNEJ, PRZY KTÓRYCH MOGĄ BYĆ ZATRUDNIANI PRACOWNICY MŁODOCIANI W WIEKU POWYŻEJ LAT 16

Lp. Rodzaje prac
1 W zakresie robót drogowych: pomoc przy ustawianiu znaków drogowych, łat lub desek, porządkowanie placów budowy przy robotach drogowych; zalewanie zaprawą cementową spoin i pielęgnowanie świeżo ułożonych nawierzchni; ręczne zrywanie starych powierzchni ułożonych bez zaprawy cementowej (bruk, płyty, kostka); wypełnianie spoin dylatacyjnych na zimno.
2 W zakresie robót budowlanych: czyszczenie, sortowanie i składowanie materiałów budowlanych (z wyjątkiem materiałów sypkich) oraz drobnego sprzętu i narzędzi; polewanie betonu, układanie cegieł w kozły; sortowanie i układanie desek do obmiaru; łupanie i ociosywanie klinów i kołków; czyszczenie deszczułek posadzkowych pochodzących z rozbiórki; układanie tektury i papieru pod deszczułki; czyszczenie stali zbrojeniowej w prętach, kręgach i konstrukcjach - z zendry, brudu i lodu - szczotkami lub młotkiem w otwartych pomieszczeniach, wyciąganie i prostowanie gwoździ.
3 W zakresie robót zduńskich: sortowanie kafli i innych elementów pieców według kształtu i odcieni; cięcie drutu na klamry i wiązania podłużne; przygotowywanie tłucznia z cegły i dachówki; mycie kafli i płyt licowych, zacieranie i kredowanie; konserwacja narzędzi i sprzętu.
4 W zakresie robót malarskich: szpachlowanie stolarki, podłóg, cokołów, listew podłogowych itp.; konserwacja narzędzi i sprzętu.
5 W zakresie robót szklarskich: rozkręcanie i skręcanie ram okiennych; oczyszczanie ram okiennych ze starego kitu i resztek szkła; mycie i wycieranie szyb.
6 W zakresie robót ogrodniczych: zasypywanie wykopów ziemią słabo spoistą; pryzmowanie urodzajnej warstwy gleby (uprzednio spulchnionej); grabienie trawy i liści z trawników; usuwanie przekwitłych kwiatów, suchych liści i owoców z roślin; wbijanie palików i przywiązywanie do nich roślin; ustawianie (na półkach, ladach itp.) roślin doniczkowych uprawianych pod szkłem, sortowanie i układanie doniczek; prace pomocnicze przy okulizacji, podlewaniu i pakowaniu roślin do transportu oraz przy szyciu mat i inne proste prace pomocnicze.
7 Sprzątanie terenów zielonych, pomieszczeń biurowych, gospodarczych i produkcyjnych na placach budowy i w gospodarstwach ogrodniczych.
8 Pomoc przy przewijaniu uzwojeń silników trakcyjnych.
9 Prace gońca.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024