Organizacje studenckie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 17 marca 1960 r.
w sprawie organizacji studenckich.

Na podstawie art. 64 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Studenci mają prawo należenia do organizacji politycznych i społecznych na zasadach ogólnych.
2.
Studenci mają prawo zakładania na zasadach określonych niniejszym rozporządzeniem:
1)
organizacji studenckich o zasięgu ogólnokrajowym oraz
2)
na terenie szkół wyższych następujących organizacji:
a)
oddziałów ogólnomłodzieżowych organizacji politycznych,
b)
studenckich oddziałów organizacji (stowarzyszeń) społecznych o zasiągu ogólnokrajowym lub lokalnym,
c)
uczelnianych oddziałów organizacji studenckich o zasięgu ogólnokrajowym,
d)
uczelnianych zrzeszeń studenckich,
e) 1
kół naukowych przy poszczególnych wydziałach, instytutach, katedrach lub innych jednostkach organizacyjnych szkół wyższych.
3.
Siedzibą organizacji studenckich, o których mowa w ust. 2 pkt 2, jest siedziba szkoły wyższej.
4. 2
Osobowość prawną organizacji studenckiej o zasięgu ogólnokrajowym może nadać Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, a uczelnianym zrzeszeniom studenckim i kołom naukowym - ministrowie sprawujący nadzór nad szkołami wyższymi, przy których te organizacje działają.
§  2. 3
Ilekroć w przepisach rozporządzenia używa się określenia "minister" bez bliższego oznaczenia - przez określenie to należy rozumieć ministra (Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki) sprawującego nadzór nad szkołą wyższą. W sprawach unormowanych przepisami § 5 minister (Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki) działa w porozumieniu z Ministrem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.

Rozdział  2.

Tworzenie organizacji studenckich i zatwierdzanie statutu.

§  3. 4
1.
Utworzenie organizacji studenckiej o zasięgu ogólnokrajowym (§ 1 ust. 2 pkt 1) wymaga zgody Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, który podejmuje decyzję w tej sprawie w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych oraz zainteresowanymi ministrami (Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki).
2.
Organizację studencką o zasięgu ogólnokrajowym może założyć grupa studentów, licząca co najmniej 30 osób. Studenci wnoszą w tej sprawie do Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki podanie, które zawierać powinno nazwiska założycieli ze wskazaniem szkoły wyższej, wydziału i roku studiów oraz nazwiska pełnomocników założycieli, którzy upoważnieni są do występowania w imieniu wszystkich założycieli organizacji. Do wniosku powinien być dołączony projekt statutu organizacji w 15 egzemplarzach.
3.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki udzielając zgody na utworzenie organizacji studenckiej o zasiągu ogólnokrajowym zatwierdza jej nazwę i statut. Wszelkie zmiany w statucie organizacji wymagają zatwierdzenia przez Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.
4.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki może odmówić zgody na utworzenie organizacji studenckiej o zasięgu ogólnokrajowym, jeżeli projekt statutu nie odpowiada wymaganiom rozporządzenia oraz jeżeli działalność organizacji może zakłócić realizację zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły bądź też gdy Minister uzna, że utworzenie organizacji nie przyniesie pożytku studentom i szkołom wyższym. Minister może uzależnić zgodę na utworzenie organizacji studenckiej o zasięgu ogólnokrajowym od dopełnienia określonych warunków.
5.
Jeżeli zatwierdzony zgodnie z ust. 3 statut organizacji studenckiej o zasięgu ogólnokrajowym przewiduje tworzenie uczelnianych oddziałów tej organizacji (§ 1 ust. 2 pkt 2 lit. c) na terenie szkół wyższych, oddziały tej organizacji, po dokonaniu zgodnie z przepisem § 11 ust. 3 rejestracji, mogą rozwijać swą działalność na terenie szkół wyższych,
6.
Współdziałanie władz szkoły wyższej z uczelnianymi oddziałami organizacji studenckich o zasięgu ogólnokrajowym obejmuje, stosownie do zadań organizacji, w szczególności sprawy dotyczące problemów wychowawczych, rozwoju życia kulturalnego w środowisku studenckim, studenckiego ruchu naukowego, warunków bytowych ogółu studentów szkoły i rozwoju turystyki oraz sportu studenckiego.
§  4.
1.
Oddziały ogólnomłodzieżowych organizacji politycznych (§ 1 ust. 2 pkt 2 lit. a) mogą działać na terenie szkół wyższych na zasadach określonych przez władze naczelne tych organizacji po dokonaniu rejestracji oddziału zgodnie z § 11 ust. 3.
2. 5
W porozumieniu z władzą naczelną ogólnomłodzieżowej organizacji politycznej rektor wyznacza przedstawiciela szkoły spośród nauczycieli akademickich do współdziałania z oddziałem organizacji utworzonym na terenie szkoły wyższej, w szczególności do udzielania pomocy w realizowaniu zadań i rozwoju działalności.
§  5.
1.
Utworzenie na terenie szkoły wyższej studenckich oddziałów organizacji (stowarzyszeń) społecznych o zasięgu ogólnokrajowym lub lokalnym (§ 1 ust. 2 pkt 2 lit. b) wymaga zgody ministra, który podejmuje decyzję po zasięgnięciu opinii rektora zainteresowanej szkoły. Do wniosku władz organizacji (stowarzyszenia) w tej sprawie powinien być dołączony statut organizacji (stowarzyszenia) ze wskazaniem miejsca i daty zarejestrowania organizacji (stowarzyszenia).
2.
Minister może uzależnić zgodę na utworzenie studenckiego oddziału organizacji (stowarzyszenia) (ust. 1) od dopełnienia określonych warunków.
3.
Minister, wyrażając zgodę na utworzenie na terenie szkół wyższych studenckich oddziałów organizacji (stowarzyszeń) (ust. 1), zawiadamia o swej decyzji wnioskodawców i rektorów właściwych szkół wyższych.
§  6.
1.
Utworzenie uczelnianych zrzeszeń studenckich (§ 1 ust. 2 pkt 2 lit. d) mających na celu rozwijanie i pogłębianie zainteresowań ich członków w dziedzinie kultury, sztuki, sportu lub turystyki - wymaga zgody ministra na ich działanie.
2.
Uczelniane zrzeszenie studenckie może założyć na terenie szkoły wyższej grupa studentów, licząca co najmniej 15 osób.
3.
Studenci wnoszą w tej sprawie za pośrednictwem rektora do ministra podanie, które zawierać powinno nazwiska założycieli ze wskazaniem wydziału i roku studiów oraz nazwiska pełnomocników założycieli, którzy upoważnieni są do występowania w imieniu wszystkich założycieli zrzeszenia. Do wniosku powinien być dołączony projekt statutu zrzeszenia w 6 egzemplarzach.
4.
Rektor, przekazując podanie studentów ministrowi do decyzji, zaopatruje je w opinię senatu i własną.
5.
Minister, wyrażając zgodę na utworzenie uczelnianego zrzeszenia studenckiego, zatwierdza statut i zawiadamia o swej decyzji właściwego rektora.
6.
Minister może uzależnić zgodę na utworzenie uczelnianego zrzeszenia studenckiego od dopełnienia określonych warunków.
7.
Minister może odmówić zgody na założenie uczelnianego zrzeszenia studenckiego, jeżeli projekt statutu nie odpowiada wymaganiom rozporządzenia oraz jeżeli działalność zrzeszenia może zakłócić realizację zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły bądź gdy minister uzna, że utworzenie uczelnianego zrzeszenia nie przyniesie żadnego pożytku studentom i szkole wyższej. Odmowną decyzję ministra rektor przekazuje założycielom uczelnianego zrzeszenia studenckiego wraz z uzasadnieniem odmowy.
§  7.
1. 6
Utworzenie kół naukowych (§ 1 ust. 2 pkt 2 lit. e) mających na celu budzenie głębszych zainteresowań pracą badawczą w dziedzinach wiedzy reprezentowanych przez poszczególne wydziały, instytuty, katedry lub inne jednostki organizacyjne szkoły wyższej wymaga zgody rektora.
2. 7
Studenci wnoszą w tej sprawie do rektora podanie, za pośrednictwem Rady Uczelnianej Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, które powinno zawierać nazwiska założycieli ze wskazaniem wydziału i roku studiów. Do podania powinien być dołączony projekt statutu koła w 5 egzemplarzach. Pełnomocnikiem założycieli upoważnionym do występowania w imieniu wszystkich założycieli koła jest przedstawiciel Rady Uczelnianej Socjalistycznego Związku Studentów Polskich.
3.
Rektor podejmuje decyzję w sprawie utworzenia koła naukowego w ciągu 2 tygodni od dnia złożenia podania, po zasięgnięciu opinii dziekana wydziału, kierownika katedry bądź kierownika innej jednostki organizacyjnej szkoły, przy której ma działać koło. Wyrażając zgodę rektor zatwierdza statut koła naukowego.
4.
Rektor może odmówić zgody na założenie koła naukowego, jeżeli projekt statutu nie odpowiada wymaganiom rozporządzenia oraz jeżeli działalność koła może zakłócić realizację zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły bądź też gdy rektor uzna, że utworzenie koła nie przyniesie żadnego pożytku studentom i szkole wyższej. Decyzja odmowna powinna zawierać uzasadnienie.
5.
Od odmownej decyzji rektora założyciele koła naukowego mogą odwołać się za pośrednictwem rektora do ministra w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Rektor przekazuje ministrowi odwołanie wraz z uzasadnieniem swej negatywnej decyzji.
§  8.
1.
Do organizacji studenckich, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, należeć mogą studenci i pracownicy tej tylko szkoły, na której terenie organizacja została utworzona.
2.
W przypadkach uzasadnionych, jak np. specjalny charakter organizacji studenckiej (ust. 1), brak pokrewnych organizacji na terenie innych szkół wyższych, do organizacji studenckiej mogą, za wiedzą rektorów, należeć w charakterze jej członków studenci i pracownicy innej szkoły wyższej z tej samej miejscowości.
3.
Minister może zezwolić organizacji studenckiej (ust. 1) na przyjmowanie w poczet jej członków także osób spoza grona studentów i pracowników szkół. Uprawnienia w tym zakresie minister może przekazać rektorom szkół wyższych.
§  9.
1.
O wyrażeniu zgody na założenie uczelnianego zrzeszenia studenckiego (§ 6) lub koła naukowego (§ 7) rektor zawiadamia pełnomocników założycieli na piśmie i równocześnie zwraca pełnomocnikom jeden egzemplarz zatwierdzonego statutu.
2.
W ciągu 4 tygodni od dnia zawiadomienia pełnomocników założycieli o wyrażeniu zgody na założenie uczelnianego zrzeszenia studenckiego (koła naukowego) założyciele obowiązani są zwołać zebranie organizacyjne członków, a w ciągu 2 tygodni od daty tego zebrania wyłonione na zebraniu władze organizacji obowiązane są zawiadomić rektora o swym składzie osobowym i o składzie osobowym komisji rewizyjnej.
3.
Wybory do władz organizacji, o których mowa w ust. 1, odbywają się w ostatnim miesiącu przed upływem kadencji działających władz organizacji.
§  10.
1.
Uczelniane zrzeszenia studenckie i koła naukowe składają corocznie w terminie wskazanym przez rektora sprawozdanie (ogólne i finansowe) ze swej działalności.
2.
Rektor może zażądać przedstawienia listy członków organizacji.

Rozdział  3.

Rejestracja organizacji studenckich.

§  11.
1.
Organizacje studenckie działające na terenie szkół wyższych, wymienione w § 1 ust. 2, podlegają wpisaniu do rejestru.
2. 8
Rejestr organizacji studenckich o zasięgu ogólnokrajowym (§ 1 ust. 2 pkt 1) prowadzi Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.
3.
Rejestr organizacji studenckich, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, prowadzi rektor.
§  12.
1.
Wpis do rejestru organizacji studenckich o zasięgu ogólnokrajowym (§ 1 ust. 2 pkt 1) obejmuje:
1)
nazwę organizacji,
2)
podstawę prawną rejestracji (statut),
3)
zadania organizacji,
4)
skład osobowy jej władz centralnych i okręgowych,
5)
stwierdzenie, czy organizacja posiada osobowość prawną.
2.
Dalsze wpisy do rejestru obejmują wszelkie zmiany w statucie organizacji oraz w składzie osobowym jej władz centralnych i okręgowych.
§  13.
1.
Wpis do rejestru organizacji studenckich, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, obejmuje:
1)
nazwę organizacji,
2)
podstawę prawną rejestracji (statut),
3)
zadania organizacji,
4)
nazwiska założycieli i pełnomocników, jeśli chodzi o uczelniane zrzeszenia studenckie i koła naukowe,
5)
stwierdzenie, czy organizacja posiada osobowość prawną,
6)
adres lokalu organizacji,
7)
skład osobowy jej władz,
8) 9
imię i nazwisko powołanego przez rektora opiekuna organizacji spośród nauczycieli akademickich lub też - jeżeli chodzi o oddziały ogólnomłodzieżowych organizacji politycznych - imię i nazwisko przedstawiciela szkoły wyższej wyznaczonego przez rektora zgodnie z § 4 ust. 2.
2.
Wpisy do rejestru uzupełniane są na bieżąco danymi dotyczącymi:
1)
liczby członków według stanu na 1 stycznia każdego roku,
2)
zmian w statucie,
3)
zmian w składzie osobowym władz organizacji,
4)
zmiany osoby opiekuna organizacji (przedstawiciela szkoły - jeśli chodzi o oddziały ogólnomłodzieżowych organizacji politycznych),
5)
innymi danymi wynikającymi z § 23.
§  14.
1.
Rejestry organizacji studenckich prowadzi się na formularzach według ustalonego wzoru.
2.
Rejestr organizacji studenckich jest jawny.

Rozdział  4.

Statuty organizacji studenckich.

§  15.
1.
Statut organizacji studenckich, określonych w § 1 ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. d) i e), powinien zawierać:
1)
nazwę organizacji i jej siedzibę,
2)
zadania i środki działania organizacji,
3)
określenie osób, które mogą być członkami organizacji,
4)
władze organizacji, sposób ich powoływania, kadencję oraz zakres ich kompetencji,
5)
warunki prawomocności uchwał władz organizacji,
6)
sposób rozstrzygania sporów wynikających między członkami,
7)
źródła funduszów organizacji i sposób ustalania składek członkowskich,
8)
sposób wstępowania i ustępowania członków, ich prawa i obowiązki,
9)
tryb uchwalania projektu statutu i jego zmian,
10)
warunki i sposób rozwiązania organizacji na podstawie własnej uchwały władz organizacji oraz przeznaczenie majątku pozostałego w razie rozwiązania organizacji,
11)
określenie, czy organizacja posiada osobowość prawną.
2.
Statut może zawierać ponadto postanowienia uzupełniające, które potrzebne są dla unormowania całokształtu działalności organizacji oraz może przewidywać wydanie szczegółowych regulaminów, jak np. regulamin zarządu, sądu koleżeńskiego itp.

Rozdział  5.

Nadzór i opieka nad organizacjami studenckimi.

§  16. 10
Nadzór nad działalnością organizacji studenckich o zasięgu ogólnokrajowym, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, sprawuje Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki; nadzór nad działalnością studenckich organizacji sportowych o zasięgu ogólnokrajowym wykonuje się w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  17.
1.
Nadzór i opiekę nad organizacjami studenckimi, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 2 lit. b)-e), sprawuje rektor za pośrednictwem opiekuna.
2.
Jeżeli działalność organizacji studenckiej (ust. 1) wykracza przeciwko prawu lub przepisom statutu organizacji, narusza interes publiczny albo zakłóca realizację zadań dydaktycznych lub wychowawczych w szkole wyższej, rektor może stosownie do okoliczności:
1)
zwrócić uwagę władzom organizacji na dostrzeżone uchybienia i zażądać ich usunięcia w wyznaczonym terminie, w szczególności rektor może zażądać cofnięcia uchwał władz organizacji pod rygorem zastosowania środków, przewidzianych w pkt 2 lub 3;
2)
zawiesić w czynnościach władze organizacji albo poszczególnych jej członków i wyznaczyć zarząd tymczasowy spośród członków organizacji na czas do wyboru nowych władz;
3)
wystąpić do senatu z wnioskiem o zawieszenie działalności organizacji na czas nie dłuższy niż 6 miesięcy lub o jej rozwiązanie.
3.
Jeżeli organizacja studencka (ust. 1) nie wykazuje w ciągu co najmniej jednego roku działalności, a w szczególności nie odbywa zebrań i nie dokonuje wyboru władz po upływie ich kadencji - rektor może wystąpić do senatu z wnioskiem o rozwiązanie organizacji.
4.
Władze organizacji studenckiej mogą wnieść odwołanie do ministra od przewidzianych w ust. 2 i 3 decyzji rektora lub uchwał senatu w ciągu 7 dni od ich doręczenia.
5.
Uprawnienia rektora i senatu, o których mowa w ust. 2 i 3, przysługują również ministrowi.
§  18.
1.
Wszelkie regulaminy, publikacje i odezwy organizacji studenckich (§ 1 ust. 2 pkt 2 lit. b-e) wymagają zatwierdzenia przez rektora.
2.
Rektor rozstrzyga o sposobie załatwienia postulatów i wniosków organizacji studenckiej (ust. 1) powiadamiając o swej decyzji władze organizacji w terminie dwutygodniowym.
3.
Rektor może zlecić kontrolę gospodarki finansowej uczelnianych zrzeszeń i kół naukowych właściwym jednostkom organizacyjnym szkoły wyższej.
4.
Rektor może zlecić przeprowadzenie kontroli gospodarki finansowej studenckich oddziałów organizacji (stowarzyszeń) społecznych oraz uczelnianych oddziałów organizacji studenckich o zasięgu ogólnokrajowym - niezależnie od kontroli przeprowadzonej przez władze centralne tych organizacji. Podejmując czynności w tym zakresie rektor zawiadamia o tym władze centralne właściwych organizacji.
5.
Organizacji studenckiej przysługuje prawo odwołania się do ministra od decyzji rektora powziętych na podstawie ust. 1 i 2.
§  19. 11
Rektor powołuje opiekunów organizacji studenckich, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 2 lit. b)- e), spośród nauczycieli akademickich po zasięgnięciu opinii władz organizacji.
§  20.
W razie zawieszenia działalności organizacji studenckiej (§ 17) rektor wyznacza delegata spośród pracowników szkoły wyższej do zarządzania majątkiem organizacji. Delegatowi przysługują w tym zakresie prawa władz organizacji do czasu uchylenia przez senat zawieszenia lub podjęcia decyzji o rozwiązaniu organizacji.
§  21.
1.
Zadaniem opiekuna organizacji studenckiej jest udzielanie pomocy organizacji w realizowaniu jej zadań statutowych.
2.
Opiekun czuwa nad celowością i legalnością poczynań organizacji studenckiej i w tym zakresie sprawuje ogólny nadzór nad jej działalnością. Opiekunowi przysługuje prawo wglądu w działalność organizacji na wszystkich jej odcinkach i do wszystkich akt, protokołów, ksiąg i innych dokumentów związanych z tą działalnością oraz prawo żądania od organizacji wszelkich dodatkowych wyjaśnień i informacji. Opiekun może być obecny na każdym zebraniu organizacji.
3.
Okresowe plany pracy organizacji powinny być uzgodnione z opiekunem.
4.
Opiekun obowiązany jest informować rektora o działalności organizacji studenckiej, a także o dostrzeżonych uchybieniach i usterkach w tej działalności.
§  22.
1.
Władze organizacji studenckich, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 2 lit b)-e), obowiązane są zawiadamiać rektora i opiekuna o miejscu, dacie i porządku dziennym walnego zebrania co najmniej na tydzień przed terminem.
2.
Rektor może z własnej inicjatywy lub na wniosek opiekuna:
1)
zażądać zmiany terminu walnego zebrania,
2)
zażądać w uzasadnionych przypadkach dokonania zmian w porządku dziennym walnego zebrania.
3. 12
W walnym zebraniu organizacji studenckiej bierze udział opiekun. Jeżeli opiekun nie może być obecny na walnym zebraniu, udział w nim bierze przedstawiciel rektora wyznaczony spośród nauczycieli akademickich.
4.
Opiekunowi (przedstawicielowi rektora) przysługuje prawo:
1)
zabierania głosu poza kolejnością mówców,
2)
uchylenia wniosku, który jest sprzeczny z obowiązującymi przepisami, statutem organizacji lub który nie dotyczy sprawy objętej porządkiem dziennym,
3)
żądania od przewodniczącego zebrania zastosowania środków potrzebnych do utrzymania spokoju i porządku.
5.
Opiekun ma prawo zawiesić czasowo wykonanie uchwały walnego zebrania, która jest sprzeczna z obowiązującymi przepisami lub statutem organizacji albo która może zakłócić realizację zadań dydaktycznych i wychowawczych w szkole wyższej, i przedstawić w ciągu 3 dni sprawę rektorowi do ostatecznego rozstrzygnięcia. Rektor podejmuje decyzję zgodnie z § 17 ust. 2 pkt 1 i zawiadamia o tym władze organizacji.
6.
W walnym zebraniu organizacji studenckiej mogą brać udział za zgodą rektora inne osoby spośród pracowników szkoły lub spoza szkoły.

Rozdział  6.

Tryb likwidacji rozwiązanych organizacji studenckich.

§  23.
1.
W razie rozwiązania się organizacji studenckiej (§ 1 ust. 2 pkt 2 lit. b-e) rektor zarządza likwidację organizacji.
2.
Likwidację przeprowadzają:
1)
pod nadzorem opiekuna władze organizacji w przypadku rozwiązania jej na podstawie własnej uchwały,
2)
komisja likwidacyjna powołana przez senat do likwidacji organizacji studenckiej rozwiązanej zgodnie z przepisami § 17; jeżeli likwidacja dotyczy studenckiego oddziału organizacji (stowarzyszenia) społecznego o zasięgu ogólnokrajowym lub lokalnym albo uczelnianego oddziału organizacji studenckiej o zasięgu ogólnokrajowym, senat powołuje komisję likwidacyjną, po wysłuchaniu opinii władz centralnych organizacji.
3.
O przeznaczeniu majątku rozwiązanych organizacji studenckich, o których mowa w § 6 i 7, decyduje senat po wysłuchaniu opinii działającego na terenie szkoły oddziału organizacji studenckiej o zasięgu ogólnokrajowym (§ 1 ust. 2 pkt 2 lit c).
4.
O przeznaczeniu majątku rozwiązanych organizacji nie wymienionych w ust. 3 decyduje senat w porozumieniu z władzą centralną organizacji, jeżeli statut organizacji nie stanowi inaczej.

Rozdział  7.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  24.
1.
Organizacje studenckie, o których mowa w § 1 ust. 2, działające w dniu wejścia w życie rozporządzenia, podlegają jego przepisom.
2.
Władze organizacji (ust. 1) obowiązane są w ciągu 2 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia dopełnić warunków przewidzianych w rozporządzeniu. W razie nieotrzymania zgody na dalszą działalność organizacje te ulegają z mocy prawa likwidacji w trybie § 23.
3.
Organizacje, które nie wypełnią obowiązku określonego w ust 2, ulegają likwidacji na podstawie uchwały senatu w trybie § 23.
§  25.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 pkt 2 lit. e) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 13 marca 1975 r. (Dz.U.75.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1975 r.
2 § 1 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 13 marca 1975 r. (Dz.U.75.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1975 r.
3 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 13 marca 1975 r. (Dz.U.75.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1975 r.
4 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 13 marca 1975 r. (Dz.U.75.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1975 r.
5 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 13 marca 1975 r. (Dz.U.75.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1975 r.
6 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 13 marca 1975 r. (Dz.U.75.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1975 r.
7 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 13 marca 1975 r. (Dz.U.75.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1975 r.
8 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 13 marca 1975 r. (Dz.U.75.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1975 r.
9 § 13 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 13 marca 1975 r. (Dz.U.75.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1975 r.
10 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 13 marca 1975 r. (Dz.U.75.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1975 r.
11 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 13 marca 1975 r. (Dz.U.75.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1975 r.
12 § 22 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 13 marca 1975 r. (Dz.U.75.8.45) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1975 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024