Ustrój i zakres działania komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 października 1958 r.
w sprawie ustroju i zakresu działania komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.

Na podstawie art. 13 ust. 3 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 23, poz. 97) oraz w związku z art. 4 ust. 2 dekretu z dnia 14 sierpnia 1954 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 23, poz. 98), z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 23, poz. 99), art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i nadterminowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 2, poz. 6), art. 17 ust. 2 dekretu z dnia 27 lipca 1955 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów organów bezpieczeństwa publicznego oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 31, poz. 184) i art. 16 ust. 2 dekretu z dnia 9 listopada 1955 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 43, poz. 273) zarządza się, co następuje:
§  1.
Komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, zwane dalej "komisjami lekarskimi", dzielą się na obwodowe komisje lekarskie i wojewódzkie komisje lekarskie.
§  2.
1.
Obwodowe i wojewódzkie komisje lekarskie powołuje i rozwiązuje w miarę potrzeby oraz określa ich obszar działania prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
Minister Pracy i Opieki Społecznej może zlecić obwodowym i wojewódzkim komisjom lekarskim przeprowadzanie badania osób niezależnie od właściwości terytorialnej tych komisji.
3.
Koszty utrzymania obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich, wynagrodzenie ich członków oraz lekarzy działających w zakresie orzecznictwa pokrywane są z budżetu prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), z części dotyczącej rent i pomocy społecznej.
4.
Zakłady społeczne służby zdrowia, wskazane przez wydział zdrowia prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), obowiązane są dostarczyć obwodowym i wojewódzkim komisjom lekarskim niezbędnego dla ich pracy pomieszczenia, sprzętu lekarskiego i gospodarczego oraz przydzielić personel pomocniczo-lekarski.
§  3.
Do zakresu działania obwodowej komisji lekarskiej należy:
1)
stwierdzanie utraty zdolności do wykonywania zatrudnienia,
2)
określanie grupy inwalidów, do której dana osoba ma być zaliczona,
3)
ustalanie daty powstania inwalidztwa,
4)
ustalanie związku przyczynowego inwalidztwa lub śmierci z wypadkiem w zatrudnieniu, chorobą zawodową albo służbą wojskową,
5)
ustalanie wskazań dotyczących leczenia, przeszkolenia zawodowego i zatrudniania.
§  4.
Do zakresu działania wojewódzkiej komisji lekarskiej należy rozstrzyganie odwołań od orzeczeń obwodowych komisji lekarskich.
§  5.
1.
Przewodniczących wojewódzkich komisji lekarskich powołuje na wniosek prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) Minister Pracy i Opieki Społecznej.
2.
Przewodniczących obwodowych komisji lekarskich oraz lekarzy - członków wojewódzkich i obwodowych komisji lekarskich i ich zastępców powołuje prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) na wniosek lekarza - wojewódzkiego inspektora orzecznictwa złożony w porozumieniu z kierownikiem wydziału zdrowia.
§  6.
Od orzeczenia obwodowej komisji lekarskiej przysługuje zainteresowanemu prawo odwołania się do wojewódzkiej komisji lekarskiej w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Od orzeczenia wojewódzkiej komisji lekarskiej odwołanie nie przysługuje.
§  7.
Orzeczenia obwodowych komisji lekarskich, od których nie wniesiono odwołania i co do których nie podniesiono zarzutów wadliwości (§ 9), oraz orzeczenia wojewódzkich komisji lekarskich stanowią podstawę do wydania decyzji w sprawach świadczeń uzależnionych od inwalidztwa.
§  8.
Orzeczenie komisji lekarskiej w zakresie wskazań i przeciwwskazań co do warunków pracy, w których inwalida może być zatrudniony, jest wiążące dla zakładu pracy zatrudniającego inwalidę na podstawie skierowania właściwego organu zatrudnienia.
§  9.
1.
Bezpośredni nadzór nad działalnością obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich na obszarze województwa (miasta wyłączonego z województwa) sprawuje lekarz - wojewódzki inspektor orzecznictwa, wchodzący w skład właściwego do spraw rentowych organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
Nadzór ten obejmuje w szczególności:
1)
czuwanie nad sprawną działalnością obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich;
2)
kontrolę dokumentacji spraw kierowanych na komisje lekarskie;
3)
kontrolę orzeczeń obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich;
4)
przedstawianie wniosków w sprawach orzeczeń wymagających rozpatrzenia przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej w trybie nadzoru;
5)
instruktaż w zakresie orzecznictwa.
3.
Lekarz - wojewódzki inspektor orzecznictwa może w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez obwodową komisję lekarską podnieść na piśmie zarzut wadliwości orzeczenia i przekazać sprawę do rozstrzygnięcia wojewódzkiej komisji lekarskiej. O podniesieniu zarzutu wadliwości orzeczenia należy niezwłocznie powiadomić osobę zbadaną bądź jej opiekuna lub kuratora.
4.
Wykonanie uprawnień lekarza - wojewódzkiego inspektora orzecznictwa, o których mowa w ust. 1-3, może być przez tego lekarza powierzone w zakresie przez niego określonym lekarzom - inspektorom orzecznictwa.
§  10.
Lekarzy - wojewódzkich inspektorów orzecznictwa i lekarzy - inspektorów orzecznictwa powołuje Minister Pracy i Opieki Społecznej na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  11.
Zwierzchni nadzór nad działalnością obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich sprawuje Minister Pracy i Opieki Społecznej.
§  12.
Nadzór Ministra Pracy i Opieki Społecznej obejmuje w szczególności prawo przekazywania orzeczeń obwodowych i wojewódzkich komisji lekarskich do ponownego rozpatrzenia tym samym lub innym komisjom lekarskim. Przekazanie orzeczenia do ponownego rozpatrzenia nie wstrzymuje wykonania decyzji opartej na tym orzeczeniu do czasu zmiany decyzji.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 października 1954 r. w sprawie powołania komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia (Dz. U. Nr 48, poz. 230).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024