Prowadzenie ksiąg notarialnych i przechowywanie akt notarialnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 października 1951 r.
o prowadzeniu ksiąg notarialnych i przechowywaniu akt notarialnych.

Na podstawie art. 57 prawa o notariacie (Dz. U. R. P. z 1951 r. Nr 36, poz. 276) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe biura notarialne prowadzą według wzorów ustalonych w załącznikach do niniejszego rozporządzenia następujące księgi:
1)
repertorium,
2)
księgę protestów,
3)
księgę depozytową,
4)
skorowidz alfabetyczny,
5)
dziennik przesyłanych dokumentów,
6)
dziennik korespondencyjny.
2.
Repertorium, księgę protestów i księgę depozytową poświadcza na ostatniej karcie kierownik państwowego biura notarialnego.
§  2.
1.
Do repertorium wciąga się w porządku chronologicznym wszystkie dokonane czynności notarialne z wyjątkiem protestów.
2.
Do księgi protestów wciąga się wszystkie dokumenty oddane do protestu państwowemu biuru notarialnemu.
3.
Na każdym dokumencie sporządzonym przez państwowe biuro notarialne powinien być wymieniony numer, pod którym dokument wpisano do odpowiedniej księgi.
4.
Do dziennika przesyłanych dokumentów wciąga się wnioski i inne pisma przesyłane z urzędu sądom i innym władzom i urzędom państwowym. Inne pisma wychodzące oraz pisma wpływające wciąga się do dziennika korespondencyjnego.
§  3.
Wpisy w księgach powinny być dokonywane we właściwych rubrykach niezwłocznie po ukończeniu czynności. Dane podlegające wpisaniu do księgi, dla których nie ma odpowiedniej rubryki, wciąga się do rubryki zapasowej, a w braku takiej - do rubryki "uwagi".
§  4.
1.
Księgi notarialne prowadzi się według rocznych okresów kalendarzowych.
2.
W repertorium i księdze protestów rubryki pobranych należności sumuje się miesięcznie. Pod podsumowaniem należy wyszczególnić wszystkie wpłacone do właściwego organu finansowego kwoty z powołaniem się na odpowiednie pokwitowania.
§  5.
Księgi państwowych biur notarialnych powinny być trwale oprawione, a stronice ponumerowane.
§  6.
Omyłki w księgach prostuje się przez zakreślenie błędnej treści zapisu czerwonym atramentem w ten sposób, aby zapis zakreślony można było odczytać, oraz przez wpisanie właściwej treści.
§  7.
Prócz ksiąg przewidzianych w rozporządzeniu niniejszym państwowe biura notarialne prowadzą księgi i wykazy, których obowiązek prowadzenia wynika z przepisów szczególnych.
§  8.
Każdy wypis, odpis i wyciąg aktu i protokołu powinien być wciągnięty do repertorium pod osobnym numerem bieżącym. Niezależnie od tego o wydaniu wypisu, odpisu i wyciągu uczynić należy wzmiankę w rubryce "uwagi" pod numerem repertorium, pod którym czynność została zapisana.
§  9.
Państwowe biuro notarialne przechowuje oryginały aktów i protokołów oraz odpisy dokonanych protestów. Po upływie każdego roku kalendarzowego oryginały aktów i protokołów będą oprawione w porządku chronologicznym w jeden lub kilka zeszytów. Odpisy protestów będą przechowywane w porządku chronologicznym w oddzielnych zeszytach.
§  10.
Państwowe biura notarialne przechowują akta, księgi i odpisy protestów z okresu dwóch lat poprzedzających rok bieżący, z okresu zaś wcześniejszego odsyłają do właściwego archiwum; nie odsyłają jednak dokumentów przyjętych na przechowanie. Wydawanie wypisów i odpisów z akt złożonych do archiwum odbywa się na tych samych zasadach. na jakich wydaje wypisy i odpisy państwowe biuro notarialne.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1952 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024