Organizacja i plan studiów na wydziałach prawa w państwowych szkołach akademickich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 23 grudnia 1949 r.
w sprawie organizacji i planu studiów na wydziałach prawa w państwowych szkołach akademickich.

Na podstawie art. 24 i 75 ust. 1 dekretu z dnia 8 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się dwustopniową organizację studiów na wydziałach prawa w państwowych szkołach akademickich.
2.
Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata i mają charakter studiów zawodowych.
3.
Ukończenie studiów pierwszego stopnia uprawnia do wykonywania zawodów praktycznych, dla których jest wymagane ukończenie wyższych studiów prawnych, oraz jest warunkiem dopuszczenia do studiów drugiego stopnia.
4.
Ukończenie studiów drugiego stopnia uprawnia do uzyskania stopnia naukowego w myśl obowiązujących przepisów.
§  2.
Rok akademicki dzieli się na dwa semestry. Jeden semestr obejmuje nie mniej niż 15 tygodni wykładów i ćwiczeń.
§  3.
Ogólny plan wykładów i ćwiczeń w okresie studiów pierwszego stopnia jest następujący:
Rok I Semestr I Semestr II
Wykłady Ilość godzin w tygodniu
1. Wstęp do nauki o państwie i prawie 2 -
2. Materializm dialektyczny i historyczny 3 3
3. Powszechna historia ustrojów państwowych i prawa 5 5
4. Historia ustroju Polski - 4
5. Historia gospodarcza 4 -
6. Prawo cywilne 4 4
7. Zagadnienia Polski współczesnej 2 2
8. Logika wraz z ćwiczeniami 2 2
Ćwiczenia
Z prawa cywilnego, z powszechnej historii ustrojów państwowych i prawa, z historii ustroju Polski i z historii gospodarczej.
Rok II Semestr I Semestr II
Wykłady Ilość godzin w tygodniu
1. Ekonomia 4 4
2. Prawo państwowe 4 4
3. Ustrój Z.S.R.R. - 4
4. Prawo administracyjne 2 2
5. Wyznaniowe prawo państwowe 3 -
6. Prawo cywilne 4 3
7. Prawo karne 4 4
8. Ustrój sądów - 1
Ćwiczenia
Ze wszystkich przedmiotów oprócz ustroju sądów.
Rok III Semestr I Semestr II
Wykłady Ilość godzin w tygodniu
1. Prawo administracyjne 3 3
2. Skarbowość i prawo skarbowe 2 4
3. Prawna organizacja przedsiębiorstw 4 -
4. Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych 4 -
5. Prawo międzynarodowe publiczne 2 4
6. Postępowanie karne 2 3
7. Postępowanie cywilne 3 3
8. Prawo rzymskie (prywatne) 2 3
Ćwiczenia
Ze wszystkich przedmiotów.
§  4.
1.
Student obowiązany jest do wysłuchania wszystkich wykładów wymienionych w paragrafie poprzedzającym oraz do odbycia w ciągu każdego roku ćwiczeń z dwóch przedmiotów w łącznym wymiarze 120 godzin rocznie.
2.
Student wybiera jako przedmiot ćwiczeń jedną z grup ustalonych przez radę wydziału. Zaliczenie ćwiczeń następuje zależnie od uznania kierownika ćwiczeń albo na podstawie wykonanych przez studenta prac, albo na podstawie kolokwium.
3.
Plany ćwiczeń ustalone przez Radę Wydziału będą przedstawiane Ministrowi Oświaty do zatwierdzenia.
§  5.
1.
Ponadto student jest obowiązany wysłuchać w ciągu II i III roku studiów przynajmniej 120 godzin wykładów zaleconych przez radę wydziału.
2.
Plany zaleconych wykładów układają rady wydziałowe w taki sposób, ażeby tworzyć dodatkowe grupy przedmiotów wchodzących w zakres kierunków praktycznych: administracyjnego, kryminologicznego i cywilistycznego. Studentom przysługuje prawo wyboru między tymi grupami.
3.
Plany wykładów zaleconych będą przedstawiane Ministrowi Oświaty do zatwierdzenia.
§  6.
1.
Studenta obowiązuje nauka praktyczna dwóch języków obcych, mianowicie: języka rosyjskiego oraz jednego z trzech następujących języków: angielskiego, francuskiego lub niemieckiego.
2.
Celem praktycznej nauki języków obcych jest umożliwienie studentowi swobodnego korzystania z obcej literatury prawniczej i ekonomicznej. Opanowanie języka obcego zostaje stwierdzone przez kolokwium, które student zdaje po drugim roku studiów. W razie niepomyślnego wyniku kolokwium, student może je powtórzyć przed ukończeniem trzeciego roku.
3.
Student może złożyć kolokwium z języka obcego przed przepisanym terminem, nawet z początkiem pierwszego roku studiów. W tym przypadku złożenie kolokwium zwalnia studenta z obowiązku dalszej nauki tego języka.
§  7.
Przejście na wyższy rok studiów jest uzależnione od zaliczenia obowiązkowych wykładów i ćwiczeń oraz od złożenia egzaminu ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych, których wykład kończy się w danym roku studiów. Z przedmiotów, których wykład nie kończy się w danym roku studiów, student obowiązany jest złożyć z końcem tego roku kolokwium.
§  8.
Ustala się cztery oceny wyniku egzaminu: bardzo dobry, dobry, dostateczny, niedostateczny.
§  9.
Egzaminy z każdego przedmiotu odbywają się oddzielnie i podlegają osobnej ocenie.
§  10.
Ustala się trzy sesje egzaminacyjne w następujących terminach: sesja zimowa - w przerwie między semestrami; sesja letnia - po zakończeniu wykładów; sesja jesienna - przed rozpoczęciem wykładów.
§  11.
1.
Student obowiązany jest na sesjach egzaminacyjnych, zimowej i letniej łącznie, przystąpić pod rygorem pozostania na tym samym roku studiów przynajmniej do trzech egzaminów.
2.
Student ma prawo powtórzenia egzaminu ocenionego niedostatecznie tylko jeden raz. Prawo powtórzenia egzaminów ocenionych niedostatecznie nie przysługuje studentowi, który otrzymał więcej niż dwie oceny niedostateczne na sesji letniej lub więcej niż jedną ocenę niedostateczną na sesji jesiennej.
3.
Student może powtórzyć egzamin składany na sesji zimowej - na sesji letniej lub jesiennej; egzamin składany na sesji letniej student może powtórzyć na sesji jesiennej; egzamin składany na sesji jesiennej student może powtórzyć do dnia 31 października.
4.
Student, który nie złoży egzaminów w terminach i trybie określonym w ustępach poprzedzających, zostaje na tym samym roku studiów.
§  12.
Organizacja i plan studiów drugiego stopnia zostaną uregulowane osobnymi przepisami.
§  13.
1.
Przepisom rozporządzenia niniejszego podlegają studenci, którzy rozpoczynają studia w roku akademickim 1949/1950 i w latach następnych.
2.
Przepisy §§ 2, 7, 8, 9, 10 i 11 stosuje się również do studentów, którzy odbywają studia według przepisów dotychczasowych.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 września 1949 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.6.58

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i plan studiów na wydziałach prawa w państwowych szkołach akademickich.
Data aktu: 23/12/1949
Data ogłoszenia: 28/02/1950
Data wejścia w życie: 28/02/1950, 01/09/1949