Higiena pracy w hutach szkła.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ, ZDROWIA ORAZ PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 21 kwietnia 1949 r.
o higienie pracy w hutach szkła.

Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) i ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 325) oraz art. 2 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zapobieganiu chorobom zawodowym i ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wszelkie prace w hutach szkła łącznie z przebieraniem stłuczek, sortowaniem, pakowaniem gotowych wyrobów itp. z wyjątkiem prac typowo placowych powinny być wykonywane tylko w budynkach.
§  2.
Wyrabianie masy szamotowej powinno być wykonywane tylko sposobem mechanicznym. Przepis ten nie dotyczy wyrobu masy szamotowej dla sprzętu specjalnego jak donice, dysze, pływaki, luty i pierścienie.
§  3.
Mielenie, przesiewanie i mieszanie surowców do wyrobu szkła powinno się odbywać w aparatach hermetycznie zamkniętych, zabezpieczających przed wydzielaniem się pyłu.
§  4.
Mieszanie surowców, w skład których wchodzą związki ołowiu, i wszelkie czynności z tymi surowcami powinny odbywać się w oddzielnych nieprzechodnich pomieszczeniach.
§  5.
Pracownicy zajęci przy ręcznym zestawianiu surowców na masę do przetapiania szkła, przy zasypywaniu jej do bębnów i opróżnianiu bębnów, jak również przy sypaniu jej do wanien lub donic powinni pracować w respiratorach przeciwpyłowych.
§  6.
Zasypywanie surowców do wanien lub donic powinno odbywać się mechanicznie.
§  7.
Pracownicy, narażeni na działanie promieniowania z otworów pieców hutniczych, hartowniczych i innych, jak również na działanie promieniowania płynnego szkła, powinni być zaopatrzeni w osłony oczu nie przepuszczające szkodliwych promieni.
§  8.
Piece hutnicze w hali huty powinny być tak rozmieszczone, żeby odległość między nimi, jak również odległość ich od pieców hartowniczych nie była mniejsza niż 10 m, a odległość od ścian nie mniejsza niż 5 m.
§  9.
Stanowiska pracy przy piecach hutniczych powinny być zaopatrzone w mechaniczne tłoczące urządzenia wentylacyjne. Ponadto od promieniowania z otworu roboczego powinno chronić urządzenie chłodzące wodne.
§  10.
Pracownicy obsługujący piece hutnicze oraz ci, którzy w związku z rodzajem wykonywanej pracy narażeni są na kaleczenie nóg, powinni być zaopatrzeni w drewniane trepy.
§  11.
Woda używana przy szlifowaniu powinna być ciepła.
§  12.
Opalanie i opękanie wyrobów szklanych powinno być wykonywane pod okapem z wyciągiem mechanicznym, przy czym do czynności tych nie wolno używać ropy ani gazu z gaźnika bez uprzedniego oczyszczenia gazu ze smoły i siarki.
§  13.
Przy pracach, narażających na skaleczenia rąk (przenoszenie tafli szklanych itp.), pracownicy powinni być zaopatrzeni w skórzane ochraniacze dłoni i mankiety na przeguby rąk.
§  14.
Gazogeneratory powinny znajdować się w budynkach. Pomieszczenie gazogeneratorów powinno być obszerne i wysokie w stopniu uniemożliwiającym nadmierne zanieczyszczanie powietrza trującymi gazami. W przypadku, gdy naturalne przewietrzanie jest nie wystarczające, należy stosować przewietrzanie mechaniczne. W dachu powinny być zainstalowane tzw. "latarnie" do przewietrzania.
§  15.
Zasypy do gazogeneratorów powinny mieć podwójne, automatyczne, szczelne zamknięcia: u wlotu i u wylotu. Zamknięcia te powinny być tak skonstruowane, aby uniemożliwiały przedostawanie się na zewnątrz gazu generatorowego w momencie zasypywania.
§  16.
Ruszty gazogeneratorów powinny być tak zbudowane, aby zabezpieczały pracowników przed działaniem promieniowania z nich oraz przed wdychaniem gazu.
§  17.
Pomieszczenia, w których używa się kwasu fluoro-wodorowego lub siarkowego, powinny być ściśle izolowane od innych pomieszczeń i dokładnie wentylowane. Woda ściekowa, pochodząca z płukania przedmiotów szklanych trawionych i wykwaszanych, oraz resztki zużytych kwasów powinny być odprowadzane z terenu fabrycznego po uprzednim zneutralizowaniu ich mlekiem wapiennym.
§  18.
Czynności przy użyciu kwasu fluoro-wodorowego lub siarkowego (§ 17) powinny odbywać się w szafach wyciągowych.

Przechowywanie kwasów fluoro-wodorowego i siarkowego, ich przelewanie i wszelkie inne przy ich użyciu czynności, powinny odbywać się w oddzielnym zamkniętym pomieszczeniu.

Naczynia używane do przechowywania, przelewania, przenoszenia itp. kwasu fluoro-wodorowego lub siarkowego powinny być sporządzone z materiału odpornego na działanie tych kwasów.

§  19.
Prace przy użyciu kwasu fluoro-wodorowego i siarkowego powinny być wykonywane w rękawicach gumowych.
§  20.
Podłogi i ściany w pomieszczeniach, w których używany jest kwas fluoro-wodorowy lub siarkowy powinny być wyłożone materiałem kwasoodpornym, a miejsca stanowisk pracy powinny być zaopatrzone w kratę drewnianą. Miejsca łączenia się podłogi ze ścianami i ścian między sobą powinny być zaokrąglone.
§  21.
Woda do picia powinna być uprzednio przegotowana i ostudzona, chyba że pochodzi ze studzien sprawdzonych i uznanych za dobre przez władze sanitarne.

Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy o wysokiej temperaturze powinna być dostarczana woda do picia lekko solona (6 g soli kuchennej na 1 litr) i gazowana lub tabletki soli (0,5 g).

§  22.
Pracownicy zatrudnieni przy obsłudze gazogeneratorów, przy użyciu kwasu fluoro-wodorowego lub siarkowego powinni być okresowo badani na zatrucie zawodowe.

Pracownicy używający wspólnych "piszczeli" powinni być badani na: syfilis i gruźlicę co najmniej co 3 miesiące.

§  23.
Huty szkła obowiązane są zatrudniać stałego lekarza przemysłowego do spraw higieny pracy, do którego obowiązków przede wszystkim należy przeprowadzanie badania stanu zdrowia nowowstępujących pracowników i badań periodycznych w celu wykrywania gruźlicy i syfilisu oraz zatruć, pylicy, schorzeń oczu (szara zaćma u hutników) i innych chorób zawodowych.
§  24.
Huty szkła powinny mieć należycie zorganizowaną pierwszą pomoc lekarską.
§  25.
Huty szkła powinny posiadać szatnie, umywalnie, jadalnie, ustępy i inne urządzenia sanitarne.

Ustępy powinny znajdować się w budynkach lub bezpośrednio przy budynkach, w których odbywa się praca, być ogrzane i tak urządzone, żeby nie zanieczyszczały powietrza pomieszczeń pracy.

§  26.
W sprawach nie unormowanych niniejszym rozporządzeniem stosuje się obowiązujące w tych sprawach przepisy.
§  27.
1.
Dla istniejących w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia hut szkła odracza się stosowanie następujących przepisów:

§§ 12 i 17 - na okres 3 miesięcy,

§§ 4, 5, 9, 15 i 21 - na okres 6 miesięcy,

§§ 2, 3, 6, 20 i 25 - na okres jednego roku,

§§ 1, 7, 8, 14 i 16 - na okres dwu lat.

2.
W przypadkach wyjątkowej wagi ze względu na szczególne warunki miejscowe okręgowy inspektor pracy może przedłużać powyższe terminy na okresy nie dłuższe od lat 3-ch.
§  28.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024