Zasady spłaty należności Skarbu Państwa za mienie nierolnicze przekazane na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 17 grudnia 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Ziem Odzyskanych i Administracji Publicznej o zasadach spłaty należności Skarbu Państwa za mienie nierolnicze przekazane na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska. *

Na podstawie art. 14 i 38 dekretu z dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 389) i art. 15 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 kwietnia 1936 r. w sprawie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 86, poz. 584 i z 1939 r. Nr 57, poz. 549) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu niniejszym wymieniony jest dekret bez bliższego określenia, należy rozumieć dekret z dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 389).
§  2.
1.
Należnością Skarbu Państwa za przekazywane na własność mienie nierolnicze na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska jest cena pomniejszona o zarachowanie, odliczenie i zniżki ustalone w myśl przepisów wydanych na podstawie dekretu.
2.
Należność Skarbu Państwa może być uiszczona przy zawarciu umowy bądź rozłożona na raty.
§  3.
W razie spłaty należności Skarbu Państwa w całości gotówką przy zawarciu umowy bonifikuje się nabywcy 25% należności, określonej w § 2 ust. 1.
§  4.
1.
W razie rozłożenia na raty nabywca zobowiązany jest przy zawarciu umowy uiścić w gotowce co najmniej 20% należności.
2.
Komisja osadnictwa nierolniczego może w ramach wytycznych uchwalonych przez Główną Komisję Klasyfikacyjno-Szacunkową zwolnić od powyższej wpłaty gotówkowej w całości lub w części.
3.
W wyjątkowych przypadkach, jeśli chodzi o mienie, które wymaga poważniejszych nakładów celem umożliwienia użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, komisja osadnictwa nierolniczego w porozumieniu z właściwą instytucją kredytową (art. 26 dekretu) może odroczyć do lat dwóch rozpoczęcie płatności rat.
§  5.
Minister Skarbu może w drodze zarządzenia, ogłoszonego w Monitorze Polskim, zezwolić by należność Skarbu Państwa poza tą częścią, która stosownie do § 4 niniejszego rozporządzenia ma być zapłacona w gotówce, była w określonej części spłacona wskazanymi w tymże zarządzeniu papierami wartościowymi. Zarządzenie to określić może również bliższe warunki tej spłaty.
§  6.
1.
Należność Skarbu Państwa rozłożona na raty powinna być spłacona w ciągu dwóch lat. Przy nabywaniu mienia z zakresu budownictwa niemieszkaniowego okres ten może być przedłużony do lat pięciu.
2.
Należność za mienie z zakresu budownictwa mieszkaniowego może być rozłożona na raty płatne w ciągu lat pięciu następującym nabywcom:
a)
osobom pełniącym służbę publiczną na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska i osobom zatrudnionym na tym obszarze na podstawie umowy o pracę,
b)
spółdzielniom mieszkaniowym i spółkom osób wymienionych w pkt a), jeżeli nabywane mienie ma służyć celom mieszkalnym członków tych spółdzielni czy spółek,
c)
osobom, które zajmowały stanowiska kierownicze w organizacjach polskich lub polskim życiu społecznym na terenie Rzeszy Niemieckiej i Wolnego Miasta Gdańska,
d)
osobom prawnym prawa publicznego, spółdzielniom należącym do Związku Rewizyjnego Spółdzielni R. P., organizacjom politycznym i społecznym, związkom zawodowym oraz instytucjom naukowym, jeżeli mienie będące przedmiotem umowy ma służyć celom statutowym tych osób prawnych.
§  7.
1.
Niespłacona przy zawarciu umowy należność podlega oprocentowaniu w wysokości równej stopie dyskontowej Narodowego Banku Polskiego. Od oprocentowania wolne są należności przypadające od osób wymienionych w ust. 2 § 6.
2.
Od rat niezapłaconych w terminie biegną odsetki prawne.
3.
Niezapłacona część należności będzie przez Skarb Państwa zabezpieczona hipotecznie na przekazywanej nieruchomości. Gdyby hipoteka nie zabezpieczała należności dostatecznie, a także gdy zbywane mienie stanowi tylko ruchomość - komisja osadnictwa nierolniczego w porozumieniu z właściwą instytucją kredytową (art. 26 dekretu) ustali odpowiednią formę i sposób zabezpieczenia należności. Koszty zabezpieczenia obciążają nabywcę.
§  8.
Obywatele polscy oraz obywatele innych państw narodowości polskiej mogą nabywać mienie za gotówkę w walucie obcej na warunkach ustalonych przez Ministra Skarbu.
§  9.
1.
Czynsz dzierżawny płatny jest w ratach kwartalnych z góry.
2.
Komisja osadnictwa nierolniczego w porozumieniu z właściwą instytucją kredytową (art. 26 dekretu) może ustalić odpowiednią formę i sposób zabezpieczenia należności Skarbu Państwa i mienia wypuszczonego w dzierżawę.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 5 czerwca 1952 r. nin. rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną w związku z uchyleniem dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 kwietnia 1936 r. w sprawie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi (Dz.U.38.86.584) przez art. 39 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz.U.52.21.133).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024