Zabezpieczenie praw z utraconych tytułów na okaziciela.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 9 marca 1940 r.
o zabezpieczeniu praw z utraconych tytułów na okaziciela.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy konstytucyjnej stanowię, co następuje:
Art.  1.

Każdy roszczący prawo do tytułu na okaziciela wydanego na obszarze Państwa, zagubionego, zniszczonego lub nieprawnie zabranego, albo co do którego zachodzi obawa, że mógł ulec zagubieniu, zniszczeniu lub nieprawnemu zabraniu - może wnieść podanie do Ministerstwa Skarbu celem zachowania i zabezpieczenia swych praw.

Art.  2.
1)
Podanie roszczące o prawo powinno zawierać:
a)
imię i nazwisko, zajęcie i zwykłe zamieszkanie oraz zamieszkanie obecne;
b)
wyszczególnienie rodzaju, wartości nominalnej, serii, numerów i ilości tytułów;
c)
uzasadnienie prawa;
d)
wyszczególnienie okoliczności, które towarzyszyły utracie tytułu lub które uzasadniają obawę utraty.
(2)
Ministerstwo Skarbu może żądać złożenia uzupełniających dowodów i wyjaśnień.
Art.  3.
1)
Po stwierdzeniu, że podanie jest należycie uzasadnione i prawa uprawdopodobnione, Ministerstwo Skarbu zarządzi trzykrotne ogłoszenie o wpłynięciu podania w odstępach dwumiesięcznych w "Monitorze Polskim" oraz w jednym z czasopism, z wezwaniem wszystkich roszczących prawa do tytułu, aby złożyli tytuł w Ministerstwie Skarbu.
(2)
Jeżeli siedziba lub kierownictwo osoby prawnej, która tytuł wydała, znajduje się poza okupowanym obszarem Państwa, Ministerstwo Skarbu zawiadomi ponadto tę osobę prawną o wpłynięciu podania.
Art.  4.

Transakcje dokonane zakwestionowanym tytułem po upływie dni ośmiu od dnia wydania numeru "Monitora Polskiego", w którym umieszczono pierwsze ogłoszenie, są bezskuteczne w stosunku do roszczącego prawo, a osoba prawna, która wydała tytuł, nie ma prawa dokonywania na jego podstawie żadnych wypłat.

Art.  5.
1)
Jeżeli na skutek ogłoszeń zakwestionowany tytuł zostanie Ministerstwu Skarbu złożony, Ministerstwo Skarbu zawiadomi o tym roszczącego prawo zatrzymując tytuł ten do czasu rozstrzygnięcia sporu przez właściwe sądy.
(2)
Ministerstwo Skarbu wyda zatrzymany tytuł, jeżeli zainteresowane strony zgodnie o to wniosą.
(3)
Najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od daty, którą określi rozporządzenie Rady Ministrów jako datę ustania wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną, powinien roszczący prawo zawiadomić Ministerstwo Skarbu, czy wniosek swój podtrzymuje; w razie zaś złożenia tytułu przez inną osobę - powinien w tym samym terminie wytoczyć powództwo lub skierować sprawę na drogę karną zawiadamiając o tym Ministerstwo Skarbu.
(4)
W razie podtrzymania wniosku Ministerstwo Skarbu przekaże podanie wraz z wszystkimi dowodami oraz tytuł, jeżeli został złożony, właściwemu sądowi.
(5)
Jeżeli w powyższym terminie wniosek nie będzie podtrzymany albo powództwo wytoczone albo sprawa skierowana na drogę karną, zakaz dokonywania transakcji zakwestionowanym tytułem oraz zakaz wypłaty traci moc, a tytuł złożony ulega wydaniu komu należy.
Art.  7.

Dekret niniejszy nie dotyczy:

a)
biletów Banku Polskiego;
b)
biletów i bonów skarbowych;
c)
biletów loteryjnych, kolejowych, znaków opłaty itp.;
d)
kuponów od tytułów na okaziciela.
Art.  8.

Wszelkie podania i załączniki składane w związku z wykonaniem dekretu niniejszego są wolne od opłat stemplowych. Koszty ogłoszeń i postępowania ponosi strona zainteresowana.

Art.  9.

Wykonanie niniejszego dekretu powierza się Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

Art.  10.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na czas wyjątkowych okoliczności wywołanych wojną.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024