Targowiska.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 4 sierpnia 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych, Spraw Wewnętrznych oraz Opieki Społecznej w sprawie targowisk.

Na podstawie art. 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. w sprawie uregulowania obrotu zwierzętami gospodarskimi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 639) zarządza się co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Rozporządzenie niniejsze dotyczy - w stosunku do gmin posiadających uprawnienia targowe - obowiązków w sprawie utrzymania i administrowania targowisk, zakładania i utrzymania urządzeń targowych służących do usprawnienia obrotu handlowego bydłem rogatym, trzodą chlewną, końmi i owcami, obrotu hurtowego mięsem z tych zwierząt, obrotu handlowego kurami, kaczkami, gęsiami, indykami i perliczkami w stanie żywym i bitym, oraz zawiera przepisy, jakim te urządzenia powinny odpowiadać.
§  2.
Targowiska przeznaczone do obrotu zwierzętami gospodarskimi i drobiem w stanie żywym będą nazywane w dalszych paragrafach "targowiskami", targowiska zaś przeznaczone do obrotu mięsem - "halami mięsnymi".
§  3.
(1)
Gminy, które w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia posiadają uprawnienia targowe na podstawie art. 65 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowym (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 468), w brzmieniu ustawy z dnia 10 marca 1934 r. o zmianie tego rozporządzenia (Dz. U. R. P. Nr. 40, poz. 350), powinny najpóźniej w ciągu 2-ch lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia niniejszego dostosować się do jego przepisów.
(2)
Na targowiskach lub w halach mięsnych, które po tym terminie nie będą urządzone, utrzymywane i administrowane zgodnie z przepisami rozporządzenia niniejszego, obrót zwierzętami i drobiem oraz hurtowy obrót mięsem może być zabroniony na zasadzie zarządzenia właściwego wojewody.
(3)
Za urządzenia dostosowane do wymagań niniejszego rozporządzenia będą uważane urządzenia odpowiadające rozmiarom obrotu na targowisku lub w hali mięsnej.
(4)
Orzeczenia władz przemysłowych w odnośnych sprawach (ust. 2 i 3) mają być wydawane po zasięgnięciu opinji właściwej targowiskowej komisji nadzorczej (do dnia 31 marca 1939 r. - okręgowej).

II.

Utrzymywanie targowisk i hal mięsnych.

§  4.
Jeżeli posiadacz uprawnienia targowego zaniedba utrzymania targowiska lub hali mięsnej w stanie odpowiadającym przepisom rozporządzenia niniejszego, władza przemysłowa może zażądać doprowadzenia urządzeń targowych do stanu zgodnego z tymi przepisami w określonym przez siebie terminie.

Po bezskutecznym upływie takiego terminu Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Ministrem Spraw Wewnętrznych może zadania dotyczące utrzymania danego targowiska lub hali mięsnej przekazać czasowo instytucji społecznej lub prywatnej, bądź też przedsiębiorstwu prywatnemu, na warunkach przez siebie ustalonych.

III.

Urządzenia targowe targowisk.

§  5.
Targowisko powinno być ogrodzone w ten sposób, ażeby niemożliwe było wprowadzanie i wyprowadzanie oraz wwożenie i wywożenie zwierząt z pominięciem bram spędowych. Rodzaj ogrodzenia i jego stan powinien być taki, ażeby nie narażał zwierząt na okaleczenia.
§  6.
(1)
Targowisko powinna być zaopatrzone w automatyczne wagi pomostowe do ważenia zwierząt. Władza przemysłowa I instancji może jednak zezwolić na zaopatrzenie targowiska w wagi pomostowe zwykłe (nieautomatyczne).
(2)
Osoba nie będąca posiadaczem uprawnienia targowego może zaopatrzyć targowisko w wagi określone w ust. 1 na podstawie upoważnienia i pod odpowiedzialnością posiadacza uprawnienia targowego.
§  7.
Targowisko, na którym obrót, przyjmowanie lub wydawanie towaru odbywa się w porze wieczorowej lub nocnej, powinno być zaopatrzone w wystarczające sztuczne oświetlenie.
§  8.
(1)
Do wyładowywania zwierząt z pojazdów i załadowywania na nie powinny być urządzone stałe lub ruchome rampy.
(2)
Targowiska, które posiadają bocznicę kolejową powinny ponadto posiadać rampy do wyładowywania zwierząt z wagonów i załadowywania do nich.
§  9.
(1)
Na targowisku powinny znajdować się urządzenia (studnia, instalacje wodociągowe), zapewniające dostateczną ilość wody do picia dla ludzi i zwierząt, znajdujących się na targowisku w dniu targowym; woda musi odpowiadać warunkom wyszczególnionym w rozporządzeniu Ministrów: Opieki Społecznej i Spraw Wewnętrznych z dnia 27 sierpnia 1933 r. o wodzie do picia i potrzeb gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr. 79, poz. 562).
(2)
Urządzanie na targowisku wspólnych koryt do pojenia zwierząt jest wzbronione.
§  10.
Cały obszar targowiska powinien być zaopatrzony w odpowiednie urządzenia ściekowe.
§  11.
Targowisko powinno być zaopatrzone w szczelne zbiorniki na nawóz.

W obrębie targowiska powinny być urządzone kryte ustępy do użytku publicznego, odpowiadające przepisom budowlanym i sanitarnym.

§  12.
W pobliżu głównej bramy wpędowej powinno znajdować się pomieszczenie, umożliwiające organom weterynaryjnym, sanitarnym, administracyjnym i nadzorczym wykonywanie ich czynności.
§  13.
W miejscu widocznym i dostępnym dla uczestników obrotu na targowisku powinny być umieszczone tablice, przeznaczone do ogłaszania zarządzeń administracji oraz władz nadzorczych, weterynaryjnych, sanitarnych i t. p., a także do publikowania ilości spędzonych zwierząt, cen i t. p.
§  14.
Jeżeli na podstawie zarządzenia władzy przemysłowej I instancji wjazd na targowisko pojazdów, którymi są dostarczane zwierzęta na targ, jest niedozwolony, to powinien być wyznaczony obok targowiska odpowiedni teren jako miejsce postoju.
§  15.
(1)
Jeżeli targowisko nie posiada stajni izolacyjnej dla przetrzymywania zwierząt chorych i podejrzanych o chorobę, ma być wyznaczone na ten cel odosobnione, należycie odgrodzone miejsce obok targowiska.
(2)
Na żądanie wojewódzkiej władzy przemysłowej i w terminie przez nią oznaczonym, nie krótszym jednakże niż 1 rok lub w razie, gdy roczny spęd zwierząt na danym targowisku przekracza 25.000 szt. zwierząt dorosłych (w szczególności bydła rogatego powyżej roku i trzody chlewnej powyżej 6 miesięcy), posiadacz uprawnienia targowego powinien urządzić stajnię izolacyjną.
§  16.
(1)
Targowisko, na którym zwierzęta i drób są umieszczane i przetrzymywane w czasie pozatargowym, powinno oprócz urządzeń przewidzianych w §§ 5 do 14 posiadać:
a)
stajnie spędowo-targowe, służące do przetrzymywania zwierząt dla wypoczynku, karmienia, pojenia, oraz sprzedaży;
b)
stajnie izolacyjne dla przetrzymywania zwierząt chorych i podejrzanych o chorobę;
c)
skład na paszę i ściółkę;
d)
nawierzchnię równą, twardą, nieprzepuszczalną, dającą się łatwo zmywać i dezynfekować w tych miejscach, gdzie odbywa się przepędzanie i i przetrzymywanie zwierząt;
e)
urządzenia do sztucznego oświetlenia.
(2)
Ponadto na żądanie władzy przemysłowej wojewódzkiej ii w terminie przez nią oznaczonym, nie krótszym jednakże, niż 1 rok, posiadacz uprawnienia targowego powinien urządzić na targowisku określonym w ust. (1) stajnie potargowe dla bydła rogatego (oprócz cieląt), pozostałego na targowisku po zakończeniu targu.

IV.

Urządzenia targowe hal mięsnych.

§  17.
Do urządzenia hal mięsnych stosuje się, oprócz odpowiednich postanowień rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 30 czerwca 1932 r. o dozorze nad mięsem i przetworami mięsnymi (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 603) przepisy następujące:
a)
hala mięsna powinna być zaopatrzona w wagi do ważenia mięsa, zainstalowane przez posiadacza uprawnienia targowego oraz w urządzenia chłodnicze;
b)
jeżeli hala i chłodnia mieszczą się na różnych piętrach, powinny mieć ze sobą połączenie za pomocą odpowiedniej ilości wind towarowych.
§  18.
Pomieszczenie hal powinno posiadać łatwy dostęp, a podjazd do budynku mieszczącego halę powinien być wybrukowany.

V.

Administrowanie targowiskami i halami mięsnymi.

§  19.
Posiadacz uprawnienia targowego powinien:
1)
podać do ogólnej wiadomości regulamin targowy odpowiadający przepisom oraz uwzględniający lokalne potrzeby obrotu targowego i ustanowić zarząd targowiska lub hali mięsnej, który będzie obowiązany:
a)
wydać odpowiednie zarządzenia dotyczące dezynfekcji targowiska lub hal, kontroli lekarsko-weterynaryjnej towaru, a w szczególności izolowania zwierząt podejrzanych o chorobę zakaźną, ochrony zwierząt, postępowania w przypadkach, gdy zwierzę padnie, lub gdy właściciel nie przedstawi przepisanego raportu i t. d. -o ile sprawy te nie są unormowane innymi obowiązującymi przepisami prawnymi,
b)
ogłaszać przed rozpoczęciem targu na specjalnej tablicy przewidzianej w § 13: ceny z ostatniego dnia targowego miejscowego targowiska, o ile były notowane, ostatnie notowane ceny na targowiskach zamiejscowych mających gospodarcze znaczenie dla miejscowego obrotu, ilość poszczególnych rodzajów zwierząt spędzonych na targowisko i mięsa dostarczonego do hali, oraz taryfę opłat targowiskowych, a jeśli targowisko jest przy rzeźni - również opłat ubojowych oraz pobieranych za urzędowe badanie zwierząt rzeźnych i mięsa,
c)
prawidłowo pobierać opłaty targowe i je dokładnie rejestrować,
d)
przestrzegać oraz nadzorować przestrzeganie regulaminów targowych i porządku na targowisku i w hali mięsnej;
2)
wykonywać wszelkie zarządzenia władz w zakresie potrzeb obrotu targowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.

VI.

Przepisy końcowe.

§  20.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 3 miesiące od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024