Obniżenie obciążenia daninami komunalnemi i inne zmiany w finansach komunalnych.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 3 grudnia 1935 r.
o obniżeniu obciążenia daninami komunalnemi i o innych zmianach w finansach komunalnych.

Na podstawie art. 55 ust. (1) ustawy konstytucyjnej i ustawy z dnia 6 listopada 1935 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania dekretów (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 501) postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1)
Znosi się prawo związków samorządowych do poboru opłat mytniczych, mostowych na drogach publicznych, opłat tak zwanych kopytkowych, rogatkowych przy wjeździe do miast, oraz opłat postojowych na drogach i placach publicznych, bez względu na tytuł publiczno-prawny, na którym oparty był ich pobór.
(2)
Przepis ustępu (1) nie dotyczy opłat pobieranych za używanie targowisk. Za targowisko uznaje się urządzenie w rozumieniu art. 2 lit. b) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. w sprawie uregulowania obrotu zwierzętami gospodarskiemi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 639).
Art.  2.

W ustawie z dnia 20 marca 1931 r. o samoistnym podatku wyrównawczym dla gmin wiejskich (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 172) skreśla się art. 3.

Art.  3.
(1) 1
(uchylony).
(2)
Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych uprawniony jest do obniżania w drodze rozporządzeń do połowy dodatków komunalnych do podatku gruntowego, przypadających związkom samorządowym na podstawie art. 14 ust. 1 i 2 wymienionej w ust. (1) ustawy i do zmiany podziału tych dodatków pomiędzy poszczególne rodzaje związków samorządowych na obszarze wszystkich lub niektórych województw.
Art.  4.

Minister Skarbu uprawniony jest do podwyższenia udziału związków samorządowych w państwowym podatku dochodowym do wysokości 25% od 5/7 wpływów z działu I ustawy o podatku dochodowym i od połowy wpływów z działu II ustawy o podatku dochodowym. Wysokość podwyżki udziału związków samorządowych w podatku dochodowym, sposób przelewu i zasady rozdziału sumy, uzyskanej z tej podwyżki, określa Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Art.  5.

W ustawie z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 106, poz. 884) w brzmieniu zmienionem art. 26 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 846) wprowadza się zmiany następujące:

1)
w art. 8 ustęp 3) otrzymuje brzmienie:

"3) Dodatki komunalne do scalonego podatku przemysłowego, przypadające w wysokości 25% podatku państwowego, poczynając od dnia 1 grudnia 1935 r., będą dzielone - po potrąceniu 4% na rzecz związków komunalnych na obszarze województwa śląskiego - pomiędzy związki samorządowe tak, jak są dzielone wpływy z dodatków do państwowych podatków od spożycia, zużycia względnie produkcji (art. 10), - z tą jednakże różnicą, że przypadające na rzecz komunalnego funduszu pożyczkowo-zapomogowego 35% wpływów z tego źródła przeznaczone będą wyłącznie na powiększenie funduszu zapomogowego i rozdzielane będą przedewszystkiem pomiędzy miasta, które wskutek scalenia podatku przemysłowego poniosą uszczerbek w swoich dochodach.";

2)
w art. 10 w ust. 3) wyrazy: "wymienionemu funduszowi przekazuje się 20%, gminom miejskim 50%, zaś powiatowym związkom komunalnym 30%" zastępuje się wyrazami: "wymienionemu funduszowi przekazuje się 35%, miastom 25%, zaś powiatowym związkom samorządowym 40%";
3)
w art. 10 po ust. 3) dodaje się ustęp 4) o brzmieniu:

"4) Z wpływów z dodatków do państwowych podatków od spożycia, zużycia względnie produkcji, przekazanych na rzecz komunalnego funduszu pożyczkowo-zapomogowego, 4/7 przeznacza się na pożyczki dla związków samorządowych, 3/7 zaś na zapomogi dla związków samorządowych.";

4)
w art. 10 ust. 4) otrzymuje numerację 5), przyczem wymienioną w tym ustępie normę "3,6%" zastępuje się normą "4%"; dotychczasowy ustęp 5) tego artykułu otrzymuje numerację 6), dotychczasowy zaś ustęp 6) - numerację 7), przyczem wymienione w tym ustępie wyrazy: "1/3 część gminom wiejskim" zastępuje się wyrazami: "1/4 część gminom wiejskim"; dotychczasowe ustępy 7, 8 i 9 tegoż artykułu otrzymują numerację 8, 9 i 10;
5)
w art. 22 skreśla się wyraz "gruntów" wraz z umieszczonym po tym wyrazie przecinkiem;
6)
w art. 27 ustęp 3) otrzymuje brzmienie:

"3) Władza nadzorcza może jednak żądać w każdym czasie zmian lub zniesienia uchwał, dotyczących opłat w niniejszym artykule w ust. 1) wymienionych, gdyby się okazało, że opłaty te są niewspółmierne w stosunku do kosztów utrzymania urządzeń i zakładów dobra publicznego, względnie tego działu zarządu komunalnego, za którego czynności opłaty są pobierane.";

7)
w art. 28 w ust. 2) skreśla się zdanie drugie i w tymże artykule dodaje się nowy ustęp 3) o brzmieniu:

"3) Władza nadzorcza może jednak zażądać w każdym czasie zmiany opłat (cen), wymienionych w ust, 2) artykułu niniejszego.";

8)
w art. 30 ustęp 3) otrzymuje brzmienie:

"3) Uchwały w sprawie ustanowienia i zmiany wysokości tych opłat podlegają zatwierdzeniu władzy nadzorczej.";

9)
w art. 35 w ust. 2) sumę "1.300.000 zł" zastępuje się sumą "600.000 zł" i sumę "750.000 zł" sumą "425.000 zł".
Art.  6.

Upoważnia się Radę Ministrów do zmiany po dniu 31 marca 1937 r. klucza rozdziału między związki samorządowe i komunalny fundusz pożyczkowo-zapomogowy wpływów z dodatku do państwowych podatków od spożycia, zużycia względnie produkcji oraz wpływów z dodatku komunalnego do scalonego podatku przemysłowego.

Art.  7.
(1)
Zastąpienie świadczeń w naturze na rzecz związków samorządowych równowartością pieniężną może nastąpić tylko na żądanie obowiązanego do świadczenia lub w przypadku, gdy zobowiązany nie wywiąże się w terminie z przypadającego na niego świadczenia w naturze. Zasady poboru równowartości pieniężnej wzamian świadczenia w naturze ustala organ stanowiący związku samorządowego.
(2)
Przepisy ust. (1) nie dotyczą świadczeń, wynikających z ustawy z dnia 26 marca 1935 r. o świadczeniach w naturze na niektóre cele publiczne (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 204).
Art.  8. 2

1)
Minister Skarbu będzie przekazywał komunalnemu funduszowi pożyczkowo-zapomogowemu za czas do dnia 31 marca 1936 r. każdomiesięcznie najpóźniej do dnia 15 następnego miesiąca kwoty, wpływające z tytułu wprowadzonego dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 82, poz. 503) specjalnego podatku od wynagrodzeń, wypłacanych przez związki samorządu terytorjalnego i związki międzykomunalne oraz przez przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje, należące do wymienionych związków. Z kwot tych będą udzielane zapomogi tym związkom samorządowym, które nie będą mogły utrzymać równowagi budżetowej w związku z wprowadzeniem w życie przepisów dekretu niniejszego.
(2)
Minister Skarbu przekaże również śląskiemu komunalnemu funduszowi pożyczkowo-zapomogowemu za czas do dnia 31 marca 1936 r. wpływy z tytułu wprowadzonego dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 82, poz. 503) specjalnego podatku od wynagrodzeń, wypłacanych przez położone na obszarze województwa śląskiego związki samorządu terytorjalnego i związki międzykomunalne oraz przez przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje, należące do wymienionych związków. Z wpływów tych będą udzielone zapomogi tym związkom samorządowym, które nie będą mogły utrzymać równowagi budżetowej.
Art.  9.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Ministrowi Skarbu.

Art.  10.
(1) 3
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1936 r. z wyjątkiem art. 1, 3, 4 i art. 5 pkt. 6), 7) i 8), które wchodzą w życie ósmego dnia po dniu ogłoszenia, i obowiązuje na całym obszarze Państwa z wyjątkiem województwa śląskiego, na którego obszarze obowiązuje jedynie art. 8 ust. (2).
(2)
Jednocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy sprzeczne z dekretem niniejszym.
1 Art. 3 ust. 1 uchylony przez art. 18 dekretu z dnia 4 listopada 1936 r. o zmianie przepisów o państwowym podatku gruntowym (Dz.U.36.85.593) z dniem 1 stycznia 1937 r.
2 Art. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 7 maja 1936 r. (Dz.U.36.39.293) zmieniającego nin. dekret z dniem 15 maja 1936 r.
3 Art. 10 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 7 maja 1936 r. (Dz.U.36.39.293) zmieniającego nin. dekret z dniem 15 maja 1936 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024