Jugosławia-Polska. Porozumienie dotyczące stosunków naukowych, szkolnych i artystycznych. Warszawa.1931.12.02.

POROZUMIENIE
dotyczące stosunków naukowych, szkolnych i artystycznych między Rzecząpospolitą Polską i Królestwem Jugosławji, podpisane w Warszawie dnia 2 grudnia 1931 r.

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI, PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia drugiego grudnia tysiąc dziewięćset trzydziestego pierwszego roku podpisane zostało w Warszawie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Jugosławji porozumienie, dotyczące stosunków naukowych, szkolnych i artystycznych o następującem brzmieniu dosłownem:

POROZUMIENIE

dotyczące stosunków naukowych, szkolnych i artystycznych między Rzecząpospolitą Polską i Królestwem Jugosławji.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Królestwa Jugosławji, uważając, że Pakt przyjaźni i serdecznej współpracy pomiędzy Polską i Jugosławją z 18 września 1926 r. powinien znaleźć zastosowanie w dziedzinie wzajemnej współpracy intelektualnej, stwierdzając, że ta współpraca polega przedewszystkiem na utrzymywaniu i rozwijaniu stosunków naukowych, szkolnych i artystycznych i że jest tego rodzaju, że może przyczynić się skutecznie do zbliżenia obu Narodów ze względu na ich pokrewieństwo rasowe i językowe,

będąc również ożywione pragnieniem zacieśnienia i popierania wszystkiemi środkami tych stosunków, zdecydowały zawrzeć w tym celu porozumienie i mianowały swymi odnośnymi pełnomocnikami, a mianowicie:

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej:

J. E. Pana Augusta ZALESKIEGO, Ministra Spraw Zagranicznych i

J. E. Pana Janusza JĘDRZEJEWICZA, Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego;

Rząd Królestwa Jugosławji:

J. E. Pana Woisława MARINKOWICZA, Ministra Spraw Zagranicznych, i

J, E. Pana Bożydara MAKSIMOWICZA, Ministra Oświecenia Publicznego,

KTÓRZY, po zakomunikowaniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  pierwszy.

Będzie utworzona Komisja techniczna celem badania wszystkich spraw odnoszących się do stosunków naukowych, szkolnych i artystycznych pomiędzy Wysokiemi Umawiającemi się Stronami i proponowania odnośnym władzom środków mających rozwijać te stosunki.

Artykuł  2.

Przewidziana w art. 1 Komisja jest podzielona na dwie podkomisje, jedną z siedzibą w Warszawie, drugą w Belgradzie, pod przewodnictwem odnośnych Ministrów Oświecenia Publicznego.

Każda podkomisja składa się z 4 członków, z których jeden jest delegatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dwóch delegatami Ministerstwa Oświecenia Publicznego i jeden - delegatem podkomisji drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  3.

Członkowie podkomisyj, z wyjątkiem członka cudzoziemskiego, są mianowani przez odnośnych Ministrów Oświecenia Publicznego na 5 lat przyczem mandaty ich mogą być odnawiane.

Każdy przewodniczący podkomisji wyznaczy jednego wiceprzewodniczącego na przeciąg jednego roku.

Każda podkomisja zbierać się będzie co najmniej raz na rok. Podkomisje same uregulują wewnętrzny tryb swego funkcjonowania.

Artykuł  4.

Podkomisje będą miały za zadanie:

a)
organizować częstszą styczność pomiędzy przedstawicielami powszechnego i średniego nauczania obu Państw Umawiających się, wprowadzając do tego nauczania, w miarę możności, naukę geografji i historji drugiego Narodu;
b)
układać specjalne porozumienia celem uregulowania, zgodnie z ustawami i rozporządzeniami obowiązującemi w każdem z Umawiających się Państw, równoważności studjów i stopni naukowych, co pozwoli obywatelom jednego z obu krajów uczęszczać na wykłady do zakładów naukowych drugiego kraju i zdawać tam odnośne egzaminy bez żadnego opóźnienia, lub przeszkody w ich studjach. Rozumie się, że dostęp do pewnych zawodów jest otwarty dla cudzoziemców tylko o ile to jest zgodne z temi ustawami i rozporządzeniami;
c)
ułatwiać wymianę uczniów szkół powszechnych, średnich i wyższych na najbardziej korzystnych warunkach;
d)
organizować wymianę profesorów wyższych uczelni, jak również funkcjonarjuszów Bibljotek Państwowych i Muzeów Narodowych; sprzyjać stosunkom pomiędzy przedstawicielami nauki, literatury, sztuki, teatru, filmu i radjo obu Umawiających się Państw;
e)
organizować wykłady letnie, wycieczki turystyczne, kolonje letnie dla młodzieży, współpracę stowarzyszeń studenckich, wystawy miejscowe, objazdy artystów teatrów narodowych i wybitnych literatów celem spowodowania lepszego poznania kraju i kultury jednego z Umawiających się Państw przez obywateli drugiego;
f)
zorganizować wymianę wydawnictw naukowych, sprzyjać propagowaniu przekładów arcydzieł literatury jednego z Umawiających się krajów w drugim; ułatwiać i organizować stosunki między instytucjami naukowemi, bibljotekami publicznemi, ośrodkami oświecenia narodowego.
Artykuł  5.

Podkomisje będą mogły korespondować bezpośrednio między sobą w sprawie wszelkich kwestyj należących do ich kompetencji i przedstawionych do decyzji ich odnośnych Rządów.

Artykuł  6.

Niniejsze porozumienie będzie ratyfikowane i dokumenty ratyfikacyjne będą wymienione w Belgradzie jak tylko to będzie możliwe.

Wejdzie ono w życie trzydziestego dnia licząc od daty wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Niniejsze porozumienie jest zawarte na przeciąg pięciu lat, począwszy od daty jego wejścia w życie.

Jeżeli nie zostanie ono wymówione z upływem tego okresu za sześciomiesięcznem uprzedzeniem będzie ono uważane za odnowione milcząco na nowy okres pięcioletni i w ten sposób dalej.

NA DOWÓD CZEGO Pełnomocnicy podpisali niniejsze porozumienie i wycisnęli swoje pieczęcie.

Sporządzono w podwójnym egzemplarzu w Warszawie, dnia 2 grudnia 1931 r.

August Zaleski

J. Jędrzejewicz

Dr. W. Marinkowitch

B. Maksimawitch

Zaznajomiwszy się z powyższem porozumieniem, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości jak i każde z postanowień w niem zawartych; oświadczamy, że jest przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywane.

NA DOWÓD CZEGO wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 8 kwietnia 1932 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024