Rumunia-Polska. Porozumienie o odbudowie mostu kolejowego położonego na Dniestrze między Zaleszczykami a Schit. Bukareszt.1929.05.24.

POROZUMIENIE
między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunji o odbudowie mostu kolejowego położonego na Dniestrze między Zaleszczykami a Schit, podpisane w Bukareszcie dnia 24 maja 1929 r.

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec t każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia dwudziestego czwartego maja tysiąc dziewięćset dwudziestego dziewiątego roku podpisane została w Bukareszcie porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Rumunji dotyczące odbudowy mostu kolejowego położonego na Dniestrze między Zaleszezykami a Schit o następującem brzmieniu dosłownem:

POROZUMIENIE

między Rzecząpospolita Polską i Królestwem Rumunji w sprawie odbudowy mostu kolejowego na Dniestrze między Zaleszczykami i Schit.

RZECZPOSPOLITA POLSKA

i

KRÓLESTWO RUMUNJI,

pragnąc przyśpieszyć wznowienie komunikacji kolejowej przez punkt graniczny Zaleszczyki- Stefăneşti, postanowiły zawrzeć porozumienie mające uzupełnić układ o ruchu kolejowym między temi dwoma krajami, oraz konwencję o tranzycie między Jasienowem Polnym a Zaleszczykami, które to umowy zostały znegocjonowane jednocześnie.

Mianowani w tym celu Pełnomocnicy, mianowicie:

w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej:

p. Franciszek MOSKWA, Wice-Dyrektor Departamentu w Ministerstwie Komunikacji, a

w imieniu Królestwa Rumunji:

p. Cezar MEREUŢA, Wice-Dyrektor Generalny Kolei Rumuńskich,

po przedstawieniu sobie swoich pełnomocnictw, uznanych za sporządzone w dobrej i należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1

Koleje rumuńskie wybudują dwa nowe przęsła w otworach, oznaczonych na dołączonym szkicu przez Nr. Nr. III i IV, Przęsła te będą obliczone dla pociągów typu E, podanego w "Berechnungsgrundlagen für eiserne Eisenbahnbrücken" wyd. 1925 r. kolei niemieckich.

Artykuł  2

Prace wymienione w art. 1 będą wykonane w ten sposób, żeby cały most mógł być oddany do ruchu w dniu 1 października 1929 r., a w razie niemożności - do dnia 1 listopada 1929 r. Daty te mogą być przesunięte na okres niezbędny w razie jeżeliby na przeszkodzie odnośnym robotom stanęła katastrofalna powódź albo inny wypadek, równoznaczny z siłą wyższą.

Artykuł  3

Przed datami wymienionemi w art. 2, mają być wykonane niezbędne naprawy na przęsłach I i II po stronie rumuńskiej oraz na przęsłach VII i VIII (zob. szkic) po stronie polskiej, przez każdy z zainteresowanych zarządów kolejowych na własny koszt na swojej części mostu. Przęsła wzoru Roth-Wagner'a w otworach V i VI zostaną doprowadzone do stanu używalności przez koleje polskie.

Koleje rumuńskie zwrócą kolejom polskim koszty tych robót za rumuńską część mostu.

Artykuł  4

Konstrukcje istniejące w otworach I, II, VII i VIII, winny być wzmocnione, względnie przebudowane; konstrukcja obecna wzoru Roth-Wagner'a winna być zastąpiona przez konstrukcję stałą. Co do normy obciążenia ruchomego mostu, według której wzmocnienie względnie wspomniana przebudowa winna być obliczona, zainteresowane Zarządy kolejowe porozumieją się między sobą, ustalając jednocześnie termin wykonania odnośnych robót.

Artykuł  5

Zastąpienie konstrukcji wzoru Roth-Wagner'a przez konstrukcję stałą, winno być dokonane przez ten z Zarządów, który zaofiaruje korzystniejsze warunki pod względem cen i utrzymania ruchu.

Artykuł  6

Materiały i narzędzia, niezbędne do robót przy odbudowie mostu, będą mogły być przewożone przez granicę bez opłaty cła, z zastrzeżeniem wszakże, że wspomniane narzędzia przewiezione będą zpowrotem po wykonaniu robót. Przed rozpoczęciem robót, organa kontroli granicznej winny być uprzedzone tak o dacie robót, jak i o materjałach i narzędziach, które mają być przewiezione przez granicę.

Personel Zarządu, któremu powierzona zostanie odbudowa mostu, będzie miał prawo przechodzić granicę za okazaniem zaświadczenia odnośnych władz kolejowych, stwierdzającego funkcje tego personelu. Te zaświadczenia sporządzone będą w językach polskim i rumuńskim.

Artykuł  7

Niniejsze porozumienie zostanie ratyfikowane w możliwie krótkim czasie. Dokumenty ratyfikacyjne będą, wymienione w Warszawie. Wejdzie ono w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach po francusku, po jednym egzemplarzu dla każdej z obydwóch Umawiających się Stron.

NA POWÓD CZEGO Pełnomocnicy obydwóch Umawiających się Stron podpisali niniejsze porozumienie.

Bukareszt, dnia 24 maja 1929 r.

(-) F. Moskwa m. p. (-) C Mereuţa m. p.

Zaznajomiwszy się z powyższem porozumieniem, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości jak i każde z zawartych w niem postanowień; oświadczamy, że jest ono przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywane.

NA DOWÓD CZEGO, wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 16 stycznia 1930.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024