Profesor Jerzy Sarosiek, od lat, jako doświadczony badacz, wnosi w naukę wkład, którego efektem jest rozwój wiedzy o patogenezie chorób układu pokarmowego oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie farmakoterapii tych chorób - mówił podczas uroczystości nadania tytułu rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) profesor Jacek Nikliński.
 
- To wielkie dobro, panie profesorze, że pan, absolwent naszej Alma Mater, pracując w wielu ośrodkach zagranicznych, prezentuje i reprezentuje rodzimą uczelnię, potwierdzając jej renomę i pozycję w świecie nauki - powiedział Nikliński. Dodał, że nadanie tytułu doktora honoris causa to "wielki honor" dla społeczności akademickiej.
 
Profesor Jerzy Pałka z UMB, który wygłosił laudację, mówił, że pionierskimi odkryciami Sarosieka są badania nad enzymatycznymi szlakami syntezy mucyn oraz nad rolą zaburzeń tych szlaków w rozwoju chorób układu pokarmowego. Powiedział, że wyniki tych badań zostały wykorzystane we współczesnych procedurach farmakologicznych chorób przewodu pokarmowego.
- Z tego względu stanowią one innowacyjny wkład do współczesnej wiedzy o patogenezie chorób układu pokarmowego - dodał Pałka.
 
Profesor mówił też o "niezwykle intensywnej" działalności Sarosieka w środkach naukowych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Za szczególnie cenną uznał współpracę z UMB, bo dzięki niej była możliwa dwustronna współpraca polskich naukowców na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, a wybitni amerykańscy naukowcy mogli przyjechać z wykładami na białostocką uczelnię.
 
 
Profesor Sarosiek podkreślił, że uzyskanie tytułu honoris causa UMB to "największy honor w jego karierze".
- Uzyskanie tego tak zaszczytnego tytułu z mojej Alma Mater zawsze będę nosił najgłębiej w moim sercu i w mojej duszy - powiedział.
 
Podczas przemówienia mówił też o swoim udziale w zespole badawczym Barry'ego Marshalla, który to naukowiec w 2005 roku zdobył Nagrodę Nobla za udowodnienie, iż bakterie Helicobacter pylori są odpowiedzialne  za stany zapalenie żołądka i chorobę wrzodową.
 
Profesor Jerzy Sarosiek jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku (obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku), gdzie w 1969 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych, następnie stopień doktora habilitowanego. Od 1986 roku działalność naukową prowadzi w różnych ośrodkach naukowych w USA, między innymi  w Nowym Jorku, Virginii i New Jersey. Obecnie jest dyrektorem centrum badań medycyny molekularnej na Teksańskim Uniwersytecie Technicznym w El Paso. Jest członkiem międzynarodowej organizacji badającej choroby przełyku.
 
Profesor Sarosiek jest współautorem 129 publikacji, 18 książek oraz 196 komunikatów konferencyjnych, a także współtwórcą dwóch patentów. Jego odkrycia są publikowane w wielu specjalistycznych czasopismach naukowych i prezentowane na konferencjach krajowych i międzynarodowych. (pap)