Odpowiedź:
Zdaniem autora dopuszczalne jest rozwiązanie, w ramach którego akceptacji delegacji służbowej dyrektora SP ZOZ-u oraz akceptacji kwoty do wypłaty wynikającej z rozliczenia delegacji będzie dokonywać główny księgowy. Biorąc jednakże pod uwagę brzmienie przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) - dalej u.o.s.g., prezydent miasta ma możliwość przejęcia tychże czynności w każdym czasie.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 217 z późn. zm.), w przypadku podmiotów leczniczych niebędących przedsiębiorcami, a zatem także SP ZOZ-ów, podmiot tworzący nawiązuje z kierownikiem stosunek pracy na podstawie powołania lub umowy o pracę albo zawiera z nim umowę cywilnoprawną. Powyższe oznacza, że pracodawcą kierownika jest w tym przypadku SP ZOZ, a podmiot tworzący, reprezentowany w omawianym przypadku przez prezydenta miasta, występuje wyłącznie w ramach stosunków umownych. Jednocześnie sam SP ZOZ, jako podmiot posiadający osobowość prawną jest jednostką, co do zasady samodzielną i niezależną od władz samorządowych. Zgodnie z treścią art. 775 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) polecenie wykonania zadania służbowego przez pracownika (kierownika) poza siedzibą pracodawcy (SP ZOZ) wydaje pracodawca, a zatem SP ZOZ. Tym samym, w celu uniknięcia sytuacji w której kierownik "sam sobie" akceptuje delegację, możliwe jest i praktyce bardzo często spotykane rozwiązanie polegające na tym, iż upoważnienie do akceptacji delegacji kierownika uzyskuje jego zastępca lub główny księgowy, albo osoby te działające wspólnie. Rozwiązanie takie powinno być wyraźnie określone w regulaminie pracy SP ZOZ-u.
Analizując niniejszy przypadek należy jednak mieć na uwadze brzmienie ustawy o samorządzie gminnym, ze szczególnym uwzględnieniem jej art. 30 i 33 u.o.s.g. Zgodnie z art. 30 ust. 2 pkt 5 u.o.s.g. wójt (burmistrz, prezydent miasta) zatrudnia i zwalnia kierowników gminnych/miejskich jednostek organizacyjnych. Ponadto, na podstawie art. 33 ust. 5 u.o.s.g., wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest zwierzchnikiem służbowym tychże kierowników. W ocenie autora odpowiedzi, powyższe przepisy pozwalają Prezydentowi Miasta na przejęcie do wykonywania w każdym czasie czynności związanych z akceptacją delegacji i wypłat na rzecz dyrektora SP ZOZ-u.

Maciej Łokaj, autor współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie
Odpowiedzi udzielono 18 marca 2015 r.