Władze miasta Changzhou, położonego okolo 100 km na północny zachód od Szanghaju, poinformowały, że od grudnia 2015 roku uczniowie tamtejszej szkoły uskarżali się na "nietypowy zapach" dochodzący z trzech pobliskich dawnych zakładów przemysłowych - pisze Xinhua. Natomiast w niedzielę 17 kwietnia 2016 wieczorem państwowa telewizja CCTV zasugerowała, że sprawa jest poważniejsza, a problemy zdrowotne uczniów - ciężkie.
 
Z około 640 uczniów, którzy przeszli niedawno badania, u ponad 490 stwierdzono nieprawidłowości - od chronicznego kaszlu przez bóle głowy i odbiegające od normy wyniki badań krwi po przypadki chłoniaków i białaczki.
 
 
Doniesienia wywołały falę oburzenia w internecie. Na fotografiach umieszczonych w mediach społecznościowych widać ludzi z transparentami, domagających się przeniesienia szkoły. Nie jest jasne, kiedy zrobiono zdjęcia.
- W Chinach jakąkolwiek wartość ma tylko życie ludzi, którzy mają władzę i pieniądze - napisał jeden z internautów w komentarzu. Inny wzywał: "Szybko emigrujcie. Nie ma po co tu zostawać".
 
Według CCTV poprzednie analizy środowiska wykazały ekstremalnie wysokie zanieczyszczenie gruntów i wody na terenie dawnego obiektu przemysłowego. Osobne badania zlecone przez zaniepokojonych rodziców wykazały również zanieczyszczenie wody, ziemi i powietrza w kampusie - podała telewizja. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Zagrożenia zdrowia publicznego. Część 3. Naukowe podstawy promocji zdrowia 
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł