Akromegalia jest wprawdzie rzadką, ale bardzo charakterystyczną chorobą. Nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu prowadzi do powiększenia dłoni, stóp, twarzy, serca oraz wątroby. Jej objawy są tak widoczne, że każdy z nas może je zobaczyć gołym okiem. Tak jednak się nie dzieje. Czas, jaki przeciętnie upływa od momentu pojawienia się pierwszych objawów do chwili rozpoznania choroby, to aż 7-9 lat.

- Dane epidemiologiczne wskazują, że na świecie i także w Polsce rozpoznaje się 3-4 przypadki akromegalii na milion populacji roczne. Zachorowalność w ciągu roku dotyczy dwudziestokrotnie większej liczby osób. Te dane pokazują jak wielu pacjentów wciąż może nie wiedzieć o chorobie, która nieleczona ma bardzo poważne konsekwencje – zaznacza profesor dr hab. n. med. Marek Bolanowski, kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Mierząca zaledwie centymetr przysadka odpowiada za wygląd zewnętrzny i rozrost poszczególnych części ludzkiego ciała. Jest to gruczoł dokrewny w kształcie ziarna fasoli, zlokalizowany u podstawy mózgu, który wydziela hormon wzrostu. Zazwyczaj proces wzrastania dobiega końca w wieku 16-20 lat, kiedy hormony płciowe osiągają dojrzałość. U niektórych osób w przysadce rozwija się guz, który wzmaga produkcję hormonu również później. W efekcie nadmiernemu wzrostowi ulegają kości i tkanki miękkie - powiększają się nos, usta i język, rozrasta się żuchwa, prowadząc do przodozgryzu oraz zwiększenia odstępów między zębami.

Wskutek rozwoju choroby dochodzi do powiększenia rąk i stóp, co zmusza chorych do zmiany rozmiaru noszonych butów i rękawiczek na większy (u kobiet pierwszym sygnałem może być konieczność zmiany rozmiaru pierścionków). Chorzy skarżą się na bóle głowy i wzmożoną potliwość. Do innych, charakterystycznych objawów należy również: zniekształcenie stawów, nadciśnienie tętnicze, a także bezdech śródsenny, który jest jedną z głównych przyczyn zwiększonej śmiertelności.

- Zbyt późne rozpoznanie choroby może pozbawić pacjenta szansy na całkowite wyleczenie. Chory, który nie jest skutecznie leczony żyje przeciętnie 10 lat krócej niż jego zdrowy rówieśnik. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości o charakterystycznych objawach akromegalii, nie tylko wśród pacjentów, ale także wśród lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów z innych dziedzin medycyny – dodaje profesor Marek Bolanowski.

6 maja 2016 roku w godzinach 11:00 – 13:00 we Wrocławiu odbędzie się społeczno-edukacyjna akcja, której celem jest zachęcenie do zwracania uwagi na niepokojące zmiany wyglądu zewnętrznego oraz  zapoznanie z objawami akromegalii. Akcja rozpocznie się pod gmachem Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Wybrzeże L. Pasteura 4. Stamtąd ulicami miasta wyruszy grupa studentów wyposażona w makiety w kształcie dłoni , stopy, głowy i języka. Będą oni informować przechodniów o akcji i uczulać ich, by zwracali uwagę na zmiany zewnętrzne swojego ciała poprzez odpowiedź na 4 proste pytania: Czy zauważyłeś pogrubienie rysów twarzy, warg, nosa, uszu? Czy Twoja obrączka/ pierścionek stały się za ciasne? Czy musiałeś zmienić rozmiar obuwia na większy? Czy zauważyłeś zmianę głosu, chrypkę, powiększenie języka?

Akcji towarzyszyć będzie konferencja naukowa na temat Akromegalii, która odbędzie się na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym.

Więcej informacji na temat akromegalii odnaleźć można na stronie www.akromegalia.pl oraz profilu Facebook Stowarzyszenia www.facebook.com/stowarzyszenieosobzakromegalia