Podkreślił, że tak, jak przez ostatnie lata ministerstwo konsultowało się ze środowiskiem naukowym w sprawie kształtu ustawy, tak teraz – w piątek – zaczynają się szerokie konsultacje w sprawie wdrażania tej ustawy.

- Nie jest przypadkiem, że wdrażanie ustawy zaczynamy od spotkania ze środowiskiem samorządów studenckich. Środowiskiem, które reprezentuje 1,5 mln rzeszę młodych, ambitnych, zdolnych Polaków - powiedział minister Jarosław Gowin.  Podkreślił, że chce, aby członkowie środowiska akademickiego byli dalej partnerami dla rządu w jak najlepiej przemyślanym wdrażaniu ustawy.

 

Rozmowa z  Piotrem Müllerem, wiceministrem nauki o zmianamch w systemie stypendialnym >>


Wiceminister nauki Piotr Mueller ogłosił: "niedługo powstanie specjalny komitet monitorujący wdrażanie Konstytucji dla Nauki. W jego skład wejdą wszystkie organizacje reprezentatywne dla środowiska akademickiego oraz eksperci, którzy na bieżąco będą nam doradzać w zakresie wdrażania ustawy, wskazywać wyzwania, które się pojawiają".

 

 


 

Przewodniczący Parlamentu Studentów RP Tomasz Tokarski powiedział, że "Ustawa 2.0 jest dobrym aktem prawnym dla studentów". Ocenił, że podczas przygotowywania przepisów resort nauki był otwarty na oczekiwania i potrzeby studentów. Przypomniał, że ustawa wprowadza skuteczny mechanizm ochrony praw studenta, utrzymuje zasadę bezpłatności studiów stacjonarnych na uczelniach publicznych, zapewnia stabilny system pomocy materialnej dla studentów i gwarantuje szerokie uprawnienia samorządom studenckim. (ms/PAP)
 

System stypendialny można zmienić, ale nie bez udziału studentów>>

 

Przeczytaj więcej przydatnych materiałów w SIP LEX:
Kiedy stypendium podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu?
W jaki sposób opodatkować stypendia wypłacane absolwentom uczelni wyższych?