Jak wynika z analizy przedstawionej przez serwis nieruchomości otoDom.pl, na krakowskim rynku są też mieszkania liczące po cztery pokoje, za których wynajęcie właściciele oczekują ponad 3,7 tys. zł miesięcznie, a także pięciopokojowe, gdzie cena najmu przekracza 4,8 tys. zł.

Autorzy raportu Agata Polińska i Jarosław Mikołaj Skoczeń przypominają, że w Krakowie jest około 210 tysięcy studentów, a łączna liczba miejsc w domach studenckich nie przekracza 18 tys.

Zobacz: Uczelnie kuszą chętnych obniżając progi punktowe>>>

„Nawet jeśli od liczby wszystkich studiujących w Krakowie odejmiemy studentów pochodzących z tego miasta, a także studiujących w trybie zaocznym i zjeżdżających jedynie na weekendy, to i tak jest to zbyt mała oferta, by mogła zaspokoić zgłaszane zapotrzebowanie” - konkludują autorzy.

Studenci, którzy wkrótce ruszą na poszukiwania mieszkania lub pokoju na nowy rok akademicki, spotkają się z bogatą i zróżnicowaną ofertą nieruchomości na wynajem. Największy wybór dotyczy najpopularniejszego typu mieszkań na rynku, czyli lokali 2-pokojowych, które stanowią niemal połowę wszystkich ogłoszeń. Co czwarte mieszkanie ma trzy pokoje. Wiele jest też kawalerek. Lokale większe niż trzypokojowe zdarzają się dość rzadko.

Zobacz: Uczelnia z Nowego Sącza przyjmie na studia bez matury>>>

Autorzy opracowania zaznaczają, że ceny podawane w ogłoszeniach są cenami oczekiwanymi przez właścicieli mieszkań, dlatego często mogą podlegać negocjacjom. Przy podejmowaniu decyzji – przypominają specjaliści - należy wziąć pod uwagę czynsz administracyjny oraz opłaty za media, które mogą się znacząco różnić – dotyczy to zwłaszcza sposobu ogrzewania lokalu. Duże i wysokie mieszkania w kamienicach w centrum Krakowa często ogrzewane są piecami kaflowymi z wkładkami elektrycznymi, co w sezonie grzewczym może okazać się zabójcze dla kieszeni studenta.

„Nie ulega wątpliwości, iż osoby wystarczająco zdeterminowane i godzące się na liczne kompromisy w kwestii lokalizacji oraz standardu mieszkania będą w stanie znaleźć oferty w cenach dużo niższych od typowych (...) studenci jednak się zmieniają - wielu z nich nie zadowala już funkcjonujący kiedyś zwrot +standard studencki+, określający bardzo niski standard lokalu” - oceniają autorzy opracowania.

Zobacz: Brakuje możliwości merytorycznego sprawdzenia wyników kolokwium>>>

Najtańsze mieszkania studenci będą mogli znaleźć w Nowej Hucie (przeciętnie nieco ponad 1,3 tys. zł miesięcznie). Tylko w tej dzielnicy przeciętna cena kawalerki oferowanej do wynajmu nie osiąga ceny tysiąca zł. Różnice pomiędzy Podgórzem i droższą Krowodrzą rosną wraz z wielkością mieszkania. Najwyższe ceny dużych mieszkań w Krowodrzy, a zwłaszcza w Śródmieściu, wynikają z tego, że są wśród nich także wysokiej klasy apartamenty.

Według badań krakowscy studenci rozsiani są po całym mieście, ale najmniej lubiane są przez nich blokowiska na peryferiach, zwłaszcza Nowej Huty i w nieco mniejszym stopniu Podgórza. Wielu studentów poszukuje mieszkania na terenie Starego Miasta i na terenach do niego przyległych. Gwarantują one nieskrępowany dostęp do oferty kulturalnej i rozrywkowej miasta, bliskość wielu uczelni oraz dobrą komunikację z pozostałymi rejonami.

Zobacz: Za przekroczenie limitu ECTS trzeba będzie płacić>>>

Ze względu na koncentrację kilku uczelni atrakcyjnym miejscem zamieszkania dla wielu studentów jest obszar obejmujący Krowodrzę. Dużą popularnością wśród studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego cieszy się także Ruczaj (lokalizacja kampusu UJ). Osiedla na Prądniku Białym i Czerwonym, otaczające al. 29 Listopada rozważane są przez studiujących na Uniwersytecie Rolniczym. Studiujący w Akademii Wychowania Fizycznego i Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej preferują Czyżyny i Grzegórzki.

Studenci Uniwersytetu Pedagogicznego chętnie wybierają także mieszkania na Azorach i w Bronowicach, a wśród studentów Uniwersytetu Ekonomicznego dużym zainteresowaniem, oprócz typowych lokalizacji, cieszy się także Olsza. Płaszów z kolei znajduje się na liście pożądanych lokalizacji wśród studentów Krakowskiej Szkoły Wyższej. (PAP)

rgr/ je/