W jubileuszowej edycji organizatorzy postanowili zmienić formułę festiwalu, dodając do jego oficjalnej nazwy Studencki Festiwal Piosenki drugi człon: Krakowski Festiwal Piosenki.

"Czasy się zmieniają, nie można już mówić o środowisku studenckim, a tym bardziej o piosence studenckiej, ale można mówić o piosence artystycznej, której siedzibą zawsze był Kraków. W tym sensie będzie to krakowski festiwal piosenki artystycznej" – poinformowali.

Zobacz: Ambitni mają gorzej - za przekroczenie limitu ECTS trzeba będzie płacić>>>

Według nowych założeń, festiwal ma być artystycznym forum spotkania dla wykonawców wrażliwych, inteligentnych, uzdolnionych, którzy śpiewają piosenki artystyczne - studiują, uczą się i pracują. Równie wrażliwa i kompetentna ma być widownia, która wcale nie musi być masowa.

W konkursie, tak jak w latach poprzednich, startować będą laureaci kilkudziesięciu mniejszych konkursów, organizowanych nie tylko w ośrodkach akademickich, ale także w różnych miastach Polski. Rywalizować będą też laureaci dużych festiwali, jak olsztyńskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" czy wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

W tym roku przesłuchania konkursowe odbywać się będą w czwartek i piątek. W sobotę laureaci zaprezentują się podczas koncertu finałowego w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. W drugiej części koncertu wystąpią laureaci poprzednich edycji festiwalu.

Na niedzielę zaplanowano koncert jubileuszowy dedykowany prof. Marcie Stebnickiej, zatytułowany "Wszyscyśmy kupcy starej tandety – czyli żadnego jubileuszu nie będzie". W ciągu czterech festiwalowych dni zaplanowano także szereg innych koncertów, m.in. "Pod Budą i przyjaciele", "Zaklinam czas" Jacka Wójcickiego, koncert w wykonaniu Teatru Loch Camelot i koncert "Odpowie ci wiatr" chóru I LO im. B. Nowodworskiego i chóru absolwentów I LO.

Zobacz: Nadal można studiować prawo w systemie bolońskim>>>

Studencki Festiwal Piosenki odbywa się od 1962 r. W Konkursie Piosenki Studenckiej, Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich i Studenckim Festiwalu Piosenki (bo tak zmieniała się jego nazwa) debiutowali m.in.: Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Halina Frąckowiak, Zdzisława Sośnicka, Maryla Rodowicz, Andrzej Sikorowski, Jacek Kaczmarski, Grzegorz Turnau, Renata Przemyk i zespół Raz Dwa Trzy. Trzykrotnie - w 1968, 1971 i 1982 r. - festiwal się nie odbył.

Studencki Festiwal Piosenki od roku 2012 organizowany jest przez specjalnie w tym celu powołaną Fundację Studencki Festiwal Piosenki. (PAP)