Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn to kulminacyjny punkt akcji "Dziewczyny na politechniki!" organizowanej przez Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Ma ona przełamywać stereotypy na temat męskich i kobiecych zawodów i zachęcić uczennice do podejmowania studiów na kierunkach technicznych i ścisłych.

Podczas tego specjalnego dnia otwartego na dziewczyny będą czekały politechniki w Białymstoku, Częstochowie, Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu, Kielcach, w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie organizuje go 4 kwietnia, a 16 kwietnia Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie.

Do akcji włączyły się również uniwersytety, które w ramach modułu "Dziewczyny do ścisłych" promują wydziały związane z kierunkami ścisłymi. W przedsięwzięciu biorą udział poszczególne wydziały Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jakich atrakcji mogą się spodziewać dziewczyny, które w czwartek odwiedzą jedną ze szkół wyższych zaangażowanych w akcję? Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej przygotowała wykład "Sekrety kombinezonu mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich". Będzie można tam spotkać twórczynię kombinezonu Kamila Stocha, w którym to odniósł on swoje zwycięstwa.

Politechnika Warszawska przygotowała prezentację "Jak zadowolić kobietę - but na wysokim obcasie prosto z drukarki 3D", a Politechnika Rzeszowska ma w planie zabawę interaktywną "Wyścig wiedzy" wzorowaną na grze miejskiej. Dzięki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dziewczyny zwiedzą Muzeum Geologiczne, zaś na Politechnice Gdańskiej spotkają się ze studentkami z najlepszego koła naukowego w Polsce.

Ekologiczne warsztaty biżuterii "Recykling to jest to!" przygotowała Politechnika Poznańska, na Politechnice Łódzkiej dziewczyny będą mogły wykonać kartki świąteczne z papieru czerpanego, a na Politechnice Opolskiej dowiedzieć się, jak zbudować łazika. Politechnika Wrocławska zaplanowała laboratorium fizyczne "Fizyka i taniec" z udziałem grupy tancerzy oraz warsztaty poświęcone tworzeniu bloga.

Uczestniczki dnia otwartego na Politechnice Świętokrzyskiej zwiedzą nowoczesne laboratoria m.in. Laboratorium Obrabiarek Sterowanych Numerycznie, Laboratorium Geotechniki. Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie organizuje zajęcia doświadczalne, na których uczestniczki przeprowadzą mikroskopową ocenę jakości wody, a Politechnika Częstochowska przeprowadzi pokaz doświadczeń laboratoryjnych "Dziwny jest ten świat, ale wytłumaczalny".

Na uczestniczących w akcji wydziałach Uniwersytetu Łódzkiego dziewczyny zrobią samodzielnie ćwiczenia związane z analizą jakościową chemii nieorganicznej, dowiedzą się, czy bać się promieniowania, będą też mogły wysłuchać wykładu "Teoria grafów - mosty królewieckie, chiński listonosz i ... kojarzenie małżeństw". Wydział Fizyki UW umożliwi poznanie alfabetu promieniotwórczości, zaś Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu przygotował grę edukacyjną połączoną ze zwiedzaniem Instytutu Fizyki w towarzystwie doktorantek i pracowników wydziału.

W sześciu miastach Polski - 3 i 5 kwietnia - odbędzie się zaś Bieg w Kasku. Uczestniczki tego nietypowego wyścigu mają przebiec cały dystans nie tracąc z głowy kasku akcji "Dziewczyny na politechniki!".

Raport "Kobiety na politechnikach 2014", przygotowywany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy pokazuje, że kobiety stanowią ponad 37 proc. liczby studentów na polskich uczelniach technicznych. Ich liczba rośnie od roku 2007/08, czyli od początku prowadzenia akcji "Dziewczyny na politechniki!". Wówczas dziewczyny stanowiły 30,7 proc. ogólnej liczby studentów.

Szczegółowe informacje na temat akcji i jej programu są dostępne na stronie: http://www.dziewczynynapolitechniki.pl (PAP)

ekr/ agt/