W tym roku, po raz pierwszy w Szanghaju, studia polonistyczne rozpoczęło 13 studentów – dziewięć kobiet i czterech mężczyzn. „Studenci uczący się polskiego (na SUSM - PAP) należą do najlepszych studentów w Chinach” - powiedziała PAP szefowa nowej katedry Qian Qin.

Otwarcie katedry polonistyki na SUSM „odzwierciedla wzrastające zapotrzebowanie na dostęp do wiedzy o Polsce i języku polskim w tej części Chin oraz rosnące zainteresowanie Polską, m.in. w kontekście wymiany akademickiej” - oceniła w mailu do PAP Monika Zapała z konsulatu RP w Szanghaju, dodając, że placówka zabiegała o uruchomienie tych studiów od dwóch lat.

„By nawiązywać stosunki z Polską, potrzebujemy ludzi rozumiejących język, którzy staną się pomostem między Chinami a Polską, między Szanghajem a polskimi miastami” - oceniła Qian Qin. Dodała, że jednym z najważniejszych powodów uruchomienia katedry jest lansowana przez władze w Pekinie globalna inicjatywa Pasa i Szlaku, w której uczestniczy również Polska.

W odpowiedziach na przekazane im przez uczelnię pytania PAP o powód wyboru studiów polonistycznych i plany na przyszłość, siedmioro z 13 studentów pierwszego roku wymieniło wśród przyczyn Pas i Szlak oraz udział Polski w tej inicjatywie. „Wybrałam polski, gdyż Polska jest pięknym i historycznym krajem. Poza tym Polska pełni jedną z ważnych ról w Pasie i Szlaku, zaproponowanym przez Chiny, więc wierzę, że nauka polskiego ma znaczenie” - napisała Ma Qinqin, podpisana w ankiecie jako Celina.

„Początkowo wybrałam język polski tylko z powodu Pasa i Szlaku, ale teraz całkowicie się w nim zakochałam!” - wyjaśniła z kolei studentka przedstawiająca się jako Jadzia, która w przyszłości chce zostać dyplomatą lub tłumaczem.

Prócz inicjatywy Pasa i Szlaku studenci wymieniali chęć robienia w życiu czegoś niezwykłego, nauki mniej popularnego języka obcego i możliwości wyjazdów zagranicznych. „Polska architektura i krajobraz o europejskiej specyfice fascynują mnie. Wybór języka polskiego oznacza, że będę miała więcej okazji do poszerzenia swoich międzynarodowych horyzontów w Polsce” - napisała Joanna.

Koncepcja Pasa i Szlaku to sztandarowa kampania prezydenta Xi Jinpinga. Zakłada utworzenie sieci morskich i lądowych korytarzy transportowych pomiędzy Chinami a krajami Azji, Europy i Afryki w celu ożywienia handlu międzynarodowego i światowej gospodarki. W maju br. Xi zadeklarował, że przeznaczy 124 mld dolarów na projekty w ramach tej inicjatywy.

W praktyce pod szyld kampanii Pasa i Szlaku wpisuje się prawie wszystkie działania Chin w polityce zagranicznej wobec krajów, o których pisze się, że są "na szlaku", czyli uczestniczą w inicjatywie. Według obserwatorów kampania służy umocnieniu chińskiego "soft power" oraz wpływów gospodarczych i politycznych tego kraju na świecie.

Do tej pory studia polonistyczne oferowały tylko uczelnie w Pekinie i Harbinie na północy oraz w Kantonie na południu Chin.

SUSM oferuje czteroletnie polonistyczne studia licencjackie, ale rozważane jest uruchomienie za kilka lat również studiów magisterskich – wyjaśniła Qian. Katedra polonistyki znajduje się na Wydziale Rusycystyki i Studiów Eurazjatyckich. By skończyć studia, przyszli poloniści będą musieli dobrze poznać język i kulturę Polski oraz napisać pracę licencjacką po polsku.

Szanghajski uniwersytet planuje wysyłać studentów polonistyki na wymiany na trzy polskie uczelnie, z którymi nawiązał współpracę: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. „Mamy nadzieję, że wszyscy studenci pojadą do Polski na trzecim roku studiów. Jeśli te uniwersytety organizują letnie kursy, wyślemy też naszych studentów na krótkoterminowe szkolenia” - powiedziała Qian.

We wtorek rozpoczął się tydzień kultury polskiej, zorganizowany wspólnie przez SUSM i konsulat RP w Szanghaju. Częścią tego wydarzenia jest wystawa opowiadająca o zawiłościach polskiej mowy przygotowana przez Bibliotekę Narodową w Warszawie na zamówienie MSZ. Na tydzień kultury polskiej i uroczystość otwarcia katedry polonistyki do Szanghaju przybyły delegacje z UW i UAM, które przedstawią chińskim studentom i wykładowcom oferty swych uczelni.

Założony w 1949 roku SUSM (chiń. Shanghai Waiguoyu Daxue lub w skrócie – Shangwai) jest uznawany za jedną z najlepszych uczelni językowych w Chinach. Początkowo na wydziale, na którym teraz znajduje się polonistyka, można było studiować tylko filologię rosyjską. W ostatnich latach uniwersytet poszerzył ofertę języków Europy Środkowo-Wschodniej: 10 lat temu dodano ukraiński, w ubiegłym roku węgierski, w tym roku polski, a w planach na najbliższe lata są jeszcze czeski i serbski – powiedziała PAP kierowniczka pierwszej polonistyki w Szanghaju.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)