"W zajęciach mogą brać udział osoby o dowolnym poziomie wykształcenia, nie są wymagane żadne dyplomy i świadectwa" - powiedziała PAP dyrektor Uniwersytetu Otwartego Katarzyna Lubryczyńska. Żeby zostać słuchaczem, trzeba mieć skończone 16 lat.
 
Lubryczyńska podkreśla, że szeroka oferta Uniwersytetu Otwartego pozwala znaleźć każdemu coś dla siebie. Pytana o najbardziej oblegane kursy, wskazuje, że dużym zainteresowaniem cieszą się kursy językowe, a także te związane z rozwojem osobistym i zawodowym. "Ale łatwiej byłoby wymienić kursy, które cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż te, które większym" - dodaje.
 
O dużym zainteresowaniu Uniwersytetem Otwartym świadczy też liczba słuchaczy, która sięga 24 tys. Większość z nich, bo aż 50 proc. to ludzie młodzi, między 25. a 35. rokiem życia i - jak dodaje Lubryczyńska - co trymestr dochodzi od 2 do 3 tys. nowych uczestników.
 
Taka popularność cieszy, ale i staje się obowiązkiem. "Jakość to nasz konik, analizujemy wszelkie zgłoszenia słuchaczy, sugestie organizacyjne, bo jakość to nasz wyznacznik" - podkreśla dyrektor Uniwersytetu Otwartego.
 
Zajęcia na UO, choć prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego, nie są ograniczone żadnymi ramami programowymi i wymaganiami ministerialnymi i to różni je od regularnych studiów uniwersyteckich.
 
"Na Uniwersytet trafiają profesjonaliści, ale też zapaleńcy i fascynaci. Nasi wykładowcy mogą realizować swoje marzenia, jeśli np. wykładowca, który uczy języka obcego, prywatnie fascynuje się Beatlesami, to organizujemy kurs języka angielskiego z Beatlesami" - opowiada Lubryczyńska.
 
Także studenci Uniwersytetu Otwartego charakteryzują się często nietypowymi zainteresowaniami. "Szukają niszowych kursów, związanych z zainteresowaniami albo z odnajdywaniem nie tylko siebie, ale też nowych kultur i środowisk, tego co jest dla nas w pewnym stopniu nieznane, egzotyczne, ale też tego, co nas rozwija" - wymienia.
 
Dlatego organizowane są kursy, w których nauka języka francuskiego może być połączona z poznawaniem nazw rodzajów win czy nauka włoskiego poprzez kurs gotowania po włosku. Podobnie zabawy polityką, czyli kurs - jak można przeczytać na stronie internetowej - "nie tylko o technikach wpływu społecznego, ale też o prowokacji jako narzędziu markowania afer politycznych czy komisji śledczej jako spektaklu bez treści i zakończenia".
 
Aby zostać słuchaczem Uniwersytetu Otwartego UW, trzeba się zrejestrować na stronie uczelni i w terminie uiścić opłatę. Jeśli chętnych jest za dużo, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
 
PAP - Nauka w Polsce