W planach jest m.in. wprowadzenie do programu trzech nowych modułów. Zastąpiłyby one dotychczasowe ścieżki, w ramach których humaniści ubiegali się o granty. "Akceptujemy nową koncepcję Rady. Im wyraźniej określone cele i charakter programu, tym łatwiejsze będzie późniejsze wyłanianie zwycięskich projektów" – mówiła w czwartek podczas spotkania z członkami Rady NPRH minister Lena Kolarska-Bobińska.

Przeczytaj także: Rektor KUL: humanistyka umiera

Podkreśliła jednocześnie, że potrzebne jest doprecyzowanie pojęcia prac o „fundamentalnym” znaczeniu dla humanistyki. Takie bowiem otrzymują dofinansowanie w ramach NPRH.

Minister zapowiedziała też, że budżet programu w nowej edycji wyniesie ok. 80 mln zł i będzie porównywalny do poprzednich lat. "Harmonogram prac Rady jest napięty, ale nowy konkurs NPRH możemy ogłosić już 15 stycznia, a jego wyniki podać w czerwcu" – zadeklarowała prof. Lena Kolarska-Bobińska. "Ten program jest ważny dla środowiska polskich humanistów i ma wyjątkowy charakter, który chcielibyśmy zachować" – podkreśliła Kolarska-Bobińska.

Przeczytaj także: Staroń: trzeba być lubianym, aby wygrać

Ostateczny kształt komunikatu wprowadzającego zmianę zasad działania konkursów w NPRH zostanie wypracowany po konsultacjach prawnych.

Przeczytaj także: W 2015 roku zniknie aplikacja ogólna

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki ustanowiono w listopadzie 2010 roku. W jego ramach humanistom na badania przyznano już blisko 280 mln zł. W latach 2011-2013 w każdym z modułów spośród ponad 2 tys. nadesłanych projektów wyróżniono 605.

Źródło: PAP