ODPP to sztandarowy projekt Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA, który ma na celu przede wszystkim przygotowanie studentów do pracy w zawodzie prawnika i zwrócenie uwagi na jej merytoryczny aspekt. W ramach ODPP możliwe jest zaprezentowanie również tych bardziej, i o wiele mniej znanych, zawodów prawniczych i około prawniczych, a także pokazanie alternatywnych ścieżek rozwoju kariery.

W jubileuszową edycję ODPP zaangażowali się między innymi: Prokuratura Generalna, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Izba Radców Prawnych, Naczelna Rada Adwokacka czy Krajowa Rada Notarialna. Jako patroni honorowi już po raz kolejny wspierają ten projekt prof. Łętowska, prof. Safjan, Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny. W cyklu szkoleń i warsztatów 16 miast w Polsce odwiedzą partnerzy ODPP – EY, MDDP, A&O, Deloitte oraz Linklaters.

Co w Toruniu?
W Toruniu w ramach Ogólnopolskich Dni Praktyk Prawniczych odbędzie się 9 warsztatów, między innymi z sędzią, prokuratorem, adwokatem, komornikiem oraz przedstawicielami katedr Wydziału Prawa i Administracji UMK. W dniach 13-15 kwietnia studenci dowiedzą się, jak osądzić oszusta gospodarczego i jakie prawa mają jako konsumenci, napiszą akt oskarżenia, apelację oraz wyrok sądu, sprawdzą swoją wiedzę o licytacjach i egzekucjach komorniczych, a także otrzymają najświeższe informacje o szykujących się w przepisach zmianach.
Aleksandra Lipka (ELSA Toruń)

Jak będzie w Olsztynie?
ELSA Olsztyn organizuje projekt przy Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie. W tym roku studenci mają możliwość wzięcia udziału w warsztatach, które skupią się na rozmowie z praktykiem - Sędzią Sądu Okręgowego dr Krystyną Szczechowicz. Warsztaty "Moja pierwsza rozprawa" mają na celu pokazanie studentowi jak wygląda rozprawa, na której jest pierwszy raz oraz jak należy się na niej zachowywać. Jest to świetna okazja, by posłuchać i zobaczyć jak wszystko wygląda "od kuchni".

ELSA Olsztyn przygotowała również warsztaty z pisania pism procesowych (pozew nakaz zapłaty, wniosek o nadanie klauzuli wykonalności i wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego), które poprowadzi dr Michał Pietkiewicz z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego przy WPiA Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Olsztyn jest jedną z najmłodszych grup lokalnych działających w Polsce. Została założona w listopadzie 2001 r. w Międzyzdrojach. Pomimo dość krótkiego okresu funkcjonowania, olsztyński oddział ELSA ma już na swoim koncie pokaźną liczbę projektów różnej rangi. Do imprez tych należą między innymi 2 konferencje międzynarodowe, 5 konferencji ogólnopolskich oraz szereg wydarzeń o charakterze lokalnym.
Adrianna Sobczak - Ambasador WK na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie

Co oferuje Poznań?
Podczas X Ogólnopolskich Dni Praktyk Prawniczych w Poznaniu przewidziano m.in. warsztat EY „Dojście do źródła a płatności zagraniczne”, warsztat Deloitte: “Ufam, ale sprawdzam, czyli bezpieczne zawieranie umów”, warsztat mec. Jakuba Antkowiaka z Kancelarii Bojanowski & Antkowiak: „Apelacja karna w praktyce", warsztat: „Postępowanie cywilne w praktyce – wniosek o stwierdzenie nabycia spadku” oraz wyjście do Aresztu Śledczego.
Każdemu uczestnikowi przyznane zostaną certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach.
Kinga Mierzyńska - Ambasador portalu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu