Próby przeprowadzenia reformy PAN trwają kilka lat. Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński proponował już m.in., by w ramach reformy powołać Uniwersytet Polskiej Akademii Nauk (PAN); powstał też pomysł stworzenia konsorcjów z uczelniami lub szkół doktorskich. Jeszcze w 2017 r. prof. Duszyński informował, że nad koncepcjami reformy pracują w PAN różne grupy.

Czytaj: 
Przewrót kopernikański - rząd planuje powołanie nowej instytucji>>
Wkrótce projekt ws. reformy Polskiej Akademii Nauk>>


 

 

Resort nauki dementuje pogłoski o likwidacji PAN

W połowie kwietnia odbyło się spotkanie kierownictwa resortu edukacji i nauki z prezesem PAN. - Podczas spotkania kierownictwo ministerstwa szczegółowo wyjaśniło wszystkie wątpliwości. Po raz kolejny podkreślono również, że MEiN nie ma planów dotyczących zlikwidowania PAN. W czasie rozmowy zaznaczono, że Polska Akademia Nauk wymaga zreformowania, na co od dawna zwraca uwagę środowisko akademickie. Nie ma mowy jednak o tym, aby likwidować PAN" – napisało MEiN w komunikacie po tym spotkaniu.

 

Dotychczas powstały również inne założenia reformy PAN, m.in.: tzw. projekt PAN-BETA, przygotowany przez trójkę akademików oraz propozycja przewodniczącego Porozumienia Instytutów Naukowych (PIN-PAN) prof. Lecha Mankiewicza. Wszystkie pomysły miały być omówione przez środowisko w ramach spotkań prezydium PAN, organizowanych w lokalnych oddziałach PAN. Proces ten przetrwała jednak epidemia koronawirusa.