W piątek o 9.30 a kampusie głównym w Auditorium Maximum zacznie się konferencja "Jestem z UW", którą przygotowano w formacie TED Talks - krótkich, błyskotliwych wystąpień. W ten sposób rozpocznie się Światowy Zjazd Absolwentów UW, który potrwa do niedzieli. Wśród 16 mówców związanych z uczelnią wystąpią m.in. dr Robert Gawkowski, który policzył, ilu absolwentów opuściło UW przez 200 lat istnienia uczelni, dr Paweł Rutkowski, twórca największego na świecie korpusu języka migowego czy Paweł Gora, badający natężenie ruchu drogowego w mieście.
Zaplanowano też występ teatru improwizowanego oraz minikoncert saksofonowy w wykonaniu prawnika Jerzego Stępnia. Tego samego dnia wieczorem odbędzie się nieformalne spotkanie w Ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej przy dźwiękach muzyki na żywo.
Również w piątek odbędzie się wernisaż ekspozycji "Uniwersytecki labirynt dziejów", prezentowanej w języku polskim i angielskim. Wystawę wykonano w formie labiryntu, który ustawiony będzie nieopodal Bramy Głównej UW na Krakowskim Przedmieściu. Ścieżki prowadzić mają wzdłuż plansz z dawnymi rycinami i zdjęciami, przedstawiającymi historię uczelni w kolejności chronologicznej, począwszy od 1816 roku.
"Trzeba jednak będzie uważać, gdyż w labiryncie czekać będą na zwiedzających pułapki, a mianowicie ślepe uliczki. W tych drogach bez wyjścia ujrzymy fałszywą historię naszej uczelni, historię, która stanowi jedynie wytwór naszej fantazji. W labiryncie trzeba będzie odnaleźć drogę prawdy – prawdziwej uniwersyteckiej historii" - czytamy w komunikacie UW. Wystawa będzie czynna do 11 czerwca.
W sobotę przed południem odbędą się spotkania na wydziałach. O godz. 17.00 w Amfiteatrze w Parku Sowińskiego na Woli zacznie się koncert "Jestem z UW - Absolwenci Absolwentom". W czasie imprezy wystąpią absolwenci i przyjaciele UW, w tym Elektryczne Gitary, Muniek Staszczyk i T.Love. Koncert poprowadzą wychowankowie UW - Artur Andrus i Katarzyna Pakosińska.
"W ciągu dwóch dni majowego weekendu hasło Zjazdu >>Jestem z UW

VI Światowy Kongres Polonistów w czerwcu w Katowicach>>

UW włączy się również w obchody Nocy Muzeów. W nocy z soboty na niedzielę zaplanowano atrakcje na kampusie głównym Uniwersytetu (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), w Ogrodzie Botanicznym UW (Aleje Ujazdowskie 4), w Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. Dobra 56/66) i w Radiu Kampus (ul. Bednarska 2/4). Organizatorzy zwracają szczególną uwagę na wyjątkową iluminację gmachów zabytkowego terenu kampusu głównego przy Krakowskim Przedmieściu. Historia uczelni zostanie zaprezentowana za pomocą mappingu na fasadzie Starej Biblioteki. Przybyli będą mogli też zeskanować siebie w technologii 3D. Udostępniona również będzie nowa wystawa stała w Muzeum UW.
W programie jubileuszowej Nocy Muzeów na UW znalazły się także atrakcje przygotowane przez różne jednostki uniwersyteckie, m.in. Chór Akademicki UW, Zespół Pieśni i Tańca "Warszawianka" czy Teatr Hybrydy. Nie zapomniano też o najmłodszych, dla których przygotowano specjalną przestrzeń do zabawy.
W weekend na kampusie głównym odbędzie się przedsprzedaż jubileuszowych publikacji. Będzie można nabyć m.in.: serię książek Monumenta Universitatis Varsoviensis dotyczących historii UW, osadzony w uniwersyteckich realiach kryminał prof. Tadeusza Cegielskiego, czy uniwersytecką książkę kucharską z autorskimi przepisami pracowników UW. Sobota będzie też pierwszym dniem emisji jubileuszowego znaczka pocztowego.
Kolejne wydarzenia jubileuszowe potrwają do listopada, ale największe ich nagromadzenie zaplanowano na maj i czerwiec. W czasie dwóch czerwcowych weekendów (4-5 i 18-19 VI) zaplanowano akcję "Odkryj UW!". Dla wszystkich zainteresowanych zostanie wówczas otwarty kampus główny i kampus Ochota. Oprócz możliwości zwiedzenia pomieszczeń uniwersytetu, przygotowano też inne atrakcje - wykłady popularnonaukowe, debaty i dyskusje.
W sobotę 4 czerwca na warszawskim odcinku Wisły (pomiędzy mostami Łazienkowskim i Gdańskim) odbędą się regaty wioślarskie.
W kolejną sobotę (11 czerwca) kampus główny i część Krakowskiego Przedmieścia przeniesie się do lat 1816-1818, czyli do początków istnienia Uniwersytetu. Uczestnicy imprezy "Uniwersytecki wehikuł czasu" będą mogli m.in.: wziąć udział w zebraniu tajnej organizacji niepodległościowej, obejrzeć zdjęcia pokazywane w kosmoramie, zagrać w historyczną grę planszową albo obejrzeć odtworzony lot balonem.
Szczegółowy program wydarzeń związanych z obchodami rocznicy 200-lecia UW dostępny jest na stronie: https://uw200.uw.edu.pl/ (PAP)

Sejmowa komisja za większą kontrolą państwowych instytutów badawczych>>