Studenci rzeszowskiej uczelni, którzy wyjechali do Chin, to Polacy i Ukraińcy. Biorą oni udział w intensywnym kursie nauki języka chińskiego dla obcokrajowców wraz ze studentami z innych krajów z Europy i Azji. Lekcje odbywają się w partnerskiej uczelni Ashan Normal University w prowincji Liaoning, w północno-wschodnich Chinach, w profesjonalnym Centrum Nauczania Języka Chińskiego dla Obcokrajowców. Kurs jest bezpłatny; potrwa pół roku, do końca zimowego semestru.

„Jest to aż 70 godzin tygodniowo, łącznie około 1,4 tys. godzin nauki. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani fachowcy od dydaktyki nauczania języka chińskiego dla obcokrajowców” – zaznaczyła rzeczniczka Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Urszula Pasieczna.

Zobacz: MNiSW chce zbierać informacje o studentach>>>

Wyjazd do Chin - na semestr lub cały rok - studentom filologii angielskiej ze specjalnością tłumaczeniową z językiem chińskim Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie umożliwia bezpłatna wymiana pomiędzy rzeszowską uczelnią a jedną z chińskich uczelni partnerskich.

Studenci nie ponoszą też kosztów zakwaterowania i wyżywienia. Dodatkowym atutem pobytu w Chinach będzie poznanie tego kraju, jego kultury i historii.

Udział w zajęciach zostanie potwierdzony dyplomem. Uczestnicy będą też mogli dodatkowo uzyskać państwowy chiński certyfikat językowy potwierdzający znajomość języka na określonym poziomie.

Pasieczna wyjaśniła, że wymiana między uczelniami to efekt działań Konsorcjum Michała Boyma na rzecz promocji polskich uczelni w Chinach, zrzeszającego pięć polskich uczelni publicznych i niepublicznych. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest członkiem konsorcjum od kilku lat.

Zobacz: Student chce łączyć pracę z nauką>>>

Zdaniem rzeczniczki rzeszowskiej uczelni jest to prawdopodobnie pierwszy w Polsce wyjazd polskich studentów do Chin w ramach wymiany.

Poza kursem w Chinach, studenci specjalności tłumaczeniowej z językiem chińskim rzeszowskiej uczelni od początku studiów mają też zajęcia z lektorem z Chin. Kurs obejmuje umiejętności mówienia, czytania, kaligrafii i elementy wprowadzenia do kultury chińskiej.

Prorektor ds. współpracy z zagranicą Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie prof. Andrzej Szelc podkreślił, że rzeszowska uczelnia współpracuje z kilkoma chińskimi uczelniami. W związku z tym studenci mogą się kształcić nie tylko w Anshan Normal University, ale też w innych partnerskich uczelniach w Chinach.

W ramach współpracy między uczelniami w ubiegłym roku akademickim kilkoro studentów z Chin przyjechało do Rzeszowa na zajęcia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania.

Agnieszka Pipała(PAP)