W tym roku po raz kolejny uczniowie z całego świata, w kategoriach wiekowych: 13-14 lat, 15-16 lat oraz 17-18 lat, będą mogli przedstawić swoje genialne pomysły online na stronie: googlesciencefair.com. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni na finałowej gali w siedzibie Google w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, 22 września.

W dotychczasowych edycjach konkursu nie zabrakło polskich uczniów. Wśród regionalnych finalistów Google Science Fair 2012 i 2013 znaleźli się: Marcin Pitek z Gdyni, który zgłosił projekt Wpływu ruchu obrotowego na wzrost korzeni roślin, Kamil Danak, Marcin Muszalski oraz Wojciech Grędelz Sosnowca oraz ich projekt Co czai się w naszych lodówkach?, a także Kamil Piechowiak z Wir w woj. wielkopolskim z projektem Samowystarczalnego samochodu zasilanego energią odnawialną Słońca i wiatru.

Nagrody w konkursie Google Science Fair 2014 są wyjątkowe, więc jest o co walczyć. Zdobywca głównej nagrody będzie miał możliwość dołączenia do zespołu VirginGalactic w kosmodromie America zlokalizowanym w Nowym Meksyku, aby przyglądać się przygotowaniom astronautów do lotu w kosmos i przywitać ich po powrocie na Ziemię, odbycia 10-dniowej wycieczki na wyspy Galapagos na pokładzie statku NationalGeographicEndeavour a także otrzyma dostęp do elektronicznej wersji magazynu Scientific American przez rok dla całej szkoły. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych będą mogli wybrać pomiędzy wizytą w duńskiej fabryce LEGO w Billundi a niezwykłą przygodą w biurze Google albo NationalGeographic.

W tym roku stworzono także dwie nowe kategorie, aby nagrodzić więcej utalentowanych młodych naukowców:

• Nagroda w Kategorii Nauk Komputerowych zostanie przyznana autorowi projektu, który będzie wyróżniał się innowacyjnością i pomysłowością w dziedzinie informatyki.

• Nagroda Lokalna przeznaczona będzie dla młodych naukowców, którzy swój projekt dedykowali rozwiązaniu problemu bliskiego ich okolicy. Nagrody zostaną wręczone w paru wybranych lokalizacjach na świecie.

Oprócz tego, po raz kolejny Scientific American przyzna również swoją Nagrodę Nauka w Akcjiza projekt, który rozwiązuje problem zdrowotny, społeczny lub ekologiczny. Zwycięzca otrzyma roczną opiekę naukową oraz sumę 50 tysięcy dolarów, którą będzie mógł przeznaczyć na swój projekt badawczy.

Wszystkie informacje na temat Google Science Fair 2014 będzie można znaleźć na bieżąco na konkursowej stronie na Google+. Wśród dostępnych tam atrakcji znajdzie się możliwość  odbycia inspirujących, wirtualnych wycieczek oraz zadania pytania cenionym naukowcom w czasie serii hangoutów na żywo. Specjalnie przygotowana Trampolina Pomysłów pomoże tym wszystkim, którzy nie wiedzą jeszcze, od czego zacząć swój projekt.
 

Źródło: havaspr.pl