Ustawa m.in. wprowadza rozwiązania uniemożliwiające sprowadzanie do naszego kraju cudzoziemców, którzy wjeżdżają pod pretekstem podjęcia studiów, ale ich nie kontynuują. Nowela dostosowuje polskie przepisy do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw spoza UE, której termin wdrożenia minął 23 maja 2018 r.

 

 

 

Konieczne zatwierdzenie jednostki przyjmującej cudzoziemca

Podczas prac parlamentarnych Senat wprowadził kilka poprawek, przede wszystkim o charakterze doprecyzowującym i redakcyjnym. Kilka z nich ma na celu prawidłowe zróżnicowanie terminu wejścia w życie przepisów nowelizacji, tak aby w sposób niebudzący wątpliwości ustalić, które z nich obowiązują na poszczególnych etapach wprowadzania nowych rozwiązań.

 

Chodzi o cudzoziemców przyjeżdżających m.in. w celu prowadzenia badań naukowych, podjęcia studiów, szkoleń czy udziału w wolontariacie lub programach wymiany szkolnej. Nowelizacja przewiduje, że minister spraw wewnętrznych ustanowi instytucję zatwierdzania jednostek prowadzących studia, organizujących staż i organizacyjnych, na rzecz których cudzoziemcy będą wykonywać świadczenia jako wolontariusze. Obowiązek zatwierdzania nie będzie dotyczył uczelni akademickich, publicznych uczelni zawodowych, uczelni wojskowych, uczelni służb państwowych oraz uczelni prowadzonych przez kościoły i związki wyznaniowe, których stosunek do Rzeczypospolitej Polskiej reguluje umowa międzynarodowa lub ustawa.

 

Nowela ma też wyeliminować tzw. turystykę pobytową, polegającej na składaniu wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy przez osoby przebywające w Polsce na podstawie wizy wydanej przez inne państwo należące do strefy Schengen. Problem dotyczy m.in. obywateli: Iraku, Bangladeszu, Pakistanu i Indii. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta.

 

Więcej pieniędzy dla nauczycieli w Warszawie>>