Cykl rozpoczął się 3 marca 2014 roku na WPiA UMCS. Prelekcję wygłosił Dyrektor Najwyższej Izby Kontroli w Lublinie Edward Lis. Tydzień później, prosto z Krakowa, z głównej siedziby Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, pojawił się jej Dyrektor sędzia Leszek Pietraszko. Wraz z nim wystąpił aplikant Piotr Sławicki, który przybliżył studentom szczegóły aplikacji sędziowskiej.
 
17 marca 2014 roku na Wydziale Prawa i Administracji UMCS odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu ,,Spotkania z Praktykami''. Tym razem w roli głównej wystąpili adwokaci! Prelekcję wygłosił przedstawiciel Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, wicedziekan ORA adw. Stanisław Zdanowski. Spotkanie przyciągnęło uwagę wielu studentów zainteresowanych tym, jak ,,od kuchni'' wygląda zawód adwokata.
 
24 marca 2014 roku na WPiA UMCS prelekcję wygłosiła Prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie Agnieszka Łosicka. Przedstawiła studentom specyfikę zawodu prokuratora oraz opowiedziała o obowiązkach towarzyszących jego pracy, począwszy od Prokuratury Rejonowej. Pani Prokurator ukazała zarówno pozytywne jak i negatywne aspekty pracy w Prokuraturze. Spotkanie z całą pewnością było jednym z najciekawszych i na długo zapadających w pamięć studenta!
 
31 marca 2014 roku w ramach spotkań z praktykami nastąpiła mała zmiana! Po spotkaniach skierowanych głównie do studentów Prawa, Samorząd Wydziału Prawa i Administracji UMCS zwrócił się w kierunku studentów Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Kolejne wydarzenie w ramach "Spotkań z Praktykami" dotyczyło tematyki związanej z Wydziałem Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarzadzania Kryzysowego. Prelekcje wygłosili Dyrektor WBMiZK Jerzy Ostrowski oraz Zastępca Dyrektora Małgorzata Szczepińska. Opowiedzieli o strukturze Wydziału oraz specyfice poszczególnych referatów. Szczególną uwagę obecnych przykuły kwestie dotyczące monitoringu miasta i oczywiście zatrudnienia i kariery. Przyjazna atmosfera spotkania zmotywowała obecnych studentów do chętnego zadawania pytań, na które goście wyczerpująco udzielili odpowiedzi. 
 
Spotkania z praktykami cieszyły się dużą popularnością
 
Natalia Kurek, Ambasador Student.lex.pl na UMCS